Podle pověsti získaly Alšovice jméno po uhlíři

29.01.2011 23:25:02 | Autor: Irena Svatá Malá | Rubrika: Zprávy | Obce: Pěnčín

Podle pověsti získaly Alšovice jméno po uhlíři

Alšovice jsou vesnicí, částí obce Pěnčín, v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi 1,5 kilometru na jih od Pěnčína. Je zde evidováno 226 adres a trvale zde žije 485 obyvatel. Alšovice je také název katastrálního území o rozloze 2,3 km čtverečných. První zmínka o Alšovicích pochází z roku 1538, v této době náležely k panství Maloskalskému.

Podle mě jsou Alšovice malebnou vesničkou, zhruba 10 kilometrů od Jablonce nad Nisou , s vlastním lyžařským vlekem, domem s pečovatelskou službou, se sokolovnou i obchodem. Mateřskou a základní školu mají zdejší obyvatelé v sousedním Pěnčíně, kde najdou rovněž ordinaci praktického lékaře, pediatra i zubaře.

Vznik názvu obce podle alšovské kroniky, sepsané učitelem Milošem Halamou (zdejším rodákem), popisují dva prameny. Jedním z nich je, podle pověsti, křestní jméno jednoho ze tří bratrů uhlířů ­ Aleše. Podle jeho bratrů Mareše a Daleše pak měly vzniknout osady Maršovice a Dalešice.

Podle dochovaných pramenů jde však o jméno odvozené z německého Albrecht. Alšovice, (dříve Halšovice), byly již v polovině 16. století (1543) součástí Vartenberského panství Skály (zvané také Skála Vartenberská pro odlišení Hrubé Skály). Jsou rovněž jmenovány při prodeji panství v roce 1615, kdy panství koupil Albrecht Jan Smiřický ze Smiřic od Oty Jindřicha z Vartenberka. V roce 1618 zemřel Smiřický a vše získal Albrecht z Valdštejna, který jako kníže a vévoda z Frýdlantu udělil v roce 1628 jako léno panství rohozecké (Hrubý Rohozec) se zámkem Skály a 28 vesnicemi Mikuláši z Desfours.

Poté, co byl Albrecht z Valdštejna v roce 1634 zavražděn v Chebu, byl jeho rozsáhlý majetek konfiskován a císař dal panství Hrubý Rohozec do dědičného držení frýdlantskému leníkovi Mikuláši z Desfours. Jeho potomci drželi statek až do nové doby.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dočasné zrušení zastávky u Staré Osady

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Československé armády a Stará Osada (u firmy Atrea) a autobusové zastávky bude v době od 1. dubna do 31. května dočasně zrušená autobusová zastávka Rýnovice, křižovatka ve směru na Lukášov a Liberec. Linky MHD č. 104 (směr Lukášov) a č. 107 (směr Kunratice, Mšenská) budou využívat zastávku Rýnovice, Belgická umístěnou před okružní křižovatkou v Belgické ulici.

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v dubnu
Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu
Architekti budou soutěžit o nejlepší návrh jablonecké školky

Nejčtenější články

31.03.: Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
30.03.: Volejbalistky o víkendu bojují o vítězství v I. lize žen
31.03.: Velikonoce v Jablonci se konají od 30. března do 10. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace