Pod Lidovými sady není protiletecký kryt. Průzkum odhalil jen šachty
20.09.2024 23:22:30 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Na tajemné zasypané podzemní prostory narazili dělníci v srpnu během rekonstrukce libereckého kulturního centra Lidové sady. Podle dostupných informací bylo možné, že jde o protiletecký kryt z druhé světové války a bylo potřeba vše bedlivě probádat.
„Po objevení otvorů do možných podzemních prostor pod objektem Lidových sadů jsme postupovali podle zákona. Vzhledem k informacím, které jsme měli z historických pramenů, jsme museli počítat s možností protileteckého krytu z druhé světové války. Přizvaní pyrotechnici však tento předpoklad nepotvrdili, což máme doložené odbornou zprávou. Rekonstrukce Lidových sadů tak pokračuje," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Stavební firma objednala pyrotechnický průzkum. Na místo dorazili pracovníci Severočeského muzea v Liberci, aby pomohli odhalit taje podzemí a prokázat, zda jde o kryty či ne.
Průzkum prokázal, že výkop pod podlahou hlavního sálu představuje větrací šachtu; druhý objev na terase pak je pozůstatkem vodovodní či kanalizační šachty. Nyní tak lze vyloučit existenci protileteckého krytu napojeného na budovu Lidových sadů; soupis z roku 1945 však dokládá, že kryt o délce 45 metrů se nalézá pravděpodobně pod parkem, nebo částečně pod zahradou kulturního centra.
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
V trase budoucí silnice Ohrazenice – Úlibice začal geotechnický průzkum
V trase budoucí silnice I/35 Ohrazenice - Úlibice s celkovou délkou cca 33 km aktuálně probíhá zpracování dokumentace pro realizaci podrobného geotechnického průzkumu (GTP). „Samotnému zahájení prací na podrobném GTP předchází rozsáhlá administrativní příprava k zajištění potřebných ohlášení a seznámení majitelů pozemků se vstupem na jejich pozemky, přičemž v celé trase je jich několik stovek. To nyní zhotovitelé podrobného GTP na úsecích I/35 Ohrazenice - Valdštejnsko a I/35 Čímyšl - Úlibice zajišťují," sdělila za Ředitelství silnic a dálnic ČR Kamila Zahálková. Více podrobností na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Jablonecké svozy bioodpadu v říjnu 2024
Na Jablonecku budou cvičit letečtí záchranáři
Zmatený muž tvrdil, že mu prezident přikázal rozházet odpadky
Jablonečtí fotbalisté v Mol cupu zmokli, ale postoupili
Partnerství škol z Jablonce a Budyšína trvá čtvrt století
Nejčtenější články
01.10.: Jablonec bude monitorovat přemnožené hlodavce
02.10.: Na jaře rozkvetou v Jablonci narcisy a tulipány
02.10.: Vyhlášky zakazující alkohol na veřejnosti a žebrání prošly úpravou
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.