Počátek totality v Československu zachytili na zlaté minci

25.02.2018 08:15:45 | Autor: Adéla Hansen | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Počátek totality v Československu zachytili na zlaté minci

Letošní rok se ponese ve znamení významných výročí převratných událostí v dějinách Československa. Česká mincovna ve své nové sérii zlatých mincí připomíná čtyři stěžejní okamžiky a letopočty končící osmičkou, které připomínají sílu a pevnost naší země a v roce 2018 si tak připomínáme jejich kulatá výročí. Na mincích se objeví rok 1968, 1948, 1938 a 1918.

Jablonecká Česká mincovna představuje novou sběratelskou sérii čtyř zlatých mincí Převratné osmičky našich dějin, která připomíná stěžejní historické události dějin Československa. První emise je věnována výročí 70.let od události, kdy se Československo stalo vazalem Sovětského svazu a na následující čtyři dekády v něm byl nastolen totalitní režim.

„Vítězný únor je datem, kdy v Československu definitivně pohasly zbytky demokratické tradice první meziválečné republiky. I přes nepříznivou mezinárodní konstelaci a přiřazení tehdejšího Československa do sovětské sféry vlivu se však jednalo o vyvrcholení změn, které měly těžiště uvnitř samotného Československa. Vnitropolitický vývoj v letech 1945-1948 tak způsobil, že poválečná republika byla jedinou středoevropskou zemí, které nemusel být nový komunistický řád vnucen zvenčí," uvedl historik Rudolf Kučera.

Následující emise budou vzpomínkou na Pražské jaro, Mnichovskou dohodu a Vznik Československa. „K stému výročí vzniku Československa připravila Česká mincovna také samostatnou sběratelskou sérii obsahující pět zlatých dukátů, které vyobrazují zásadní události vzniku nového státu a jeho prvního prezidenta," dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Na zlatých mincích ze série Převratné osmičky našich dějin vyjádřil výtvarník MgA. Josef Oplištil klíčové události prostřednictvím proměn dvouocasého českého lva. U mince připomínající rok 1948 je státní symbol připravován o svou korunku, kterou mu odřezává pěticípá socialistická hvězda. Celou kompozici pak z druhé strany doplňuje nápis „PRAVDA VÍTĚZÍ".

Zlaté mince vážící 7,78 gramů a průměrem 22 mm ze série Převratné osmičky našich dějin vydává Česká mincovna v nákladu 300 kusů v každé emisi a cena jedné mince je stanovena lehce pod dvanáctitisícovou hranici. K zakoupení bude i sada všech čtyř mincí ve stříbrném provedení, každá o váze dvou trojských uncí. Celá sada vyjde na 12 450 Kč a bude ji emitováno na 500 kusů.

Vítězný únor je pojmenování komunistického puče v Československu, který proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. Ve třech poválečných letech komunisté vyvíjeli nátlak na prezidenta Edvarda Beneše, nedemokraticky ovlivňovali politický, odborářský a společenský život a dosazovali své lidi na klíčové pozice v armádě i policii. Chopili se moci, Československo se stalo satelitem Sovětského svazu a byl v něm nastolen totalitní režim.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Malíř Gustav Klimt už je na zlaté pamětní minci
Příběh Hanče a Vrbaty ožívá na zlaté a stříbrné medaili
Jablonec je už 25 let mincovním městem
První minci Ivana Hlinky vyrazili manželka Liběna a Martin Procházka
Mincovna vydala dukátovou řadu k 25. výročí vzniku České republiky
Medaile Marty Kubišové rozšířila kolekci Slavíci ve zlatě
První pamětní mince pro Jablonec nad Nisou
Česká mincovna podpoří jablonecký SKI klub
Olympionici z Ria Petráček a Krpálek jsou na nových mincích z Jablonce
Lucie Bílá už má také svou vlastní medaili z jablonecké mincovny
Medaile s číslem 1 patří městu Jablonec
Nejtěžší zlatou medaili v Česku ozdobí portrét Karla IV.
Obrazem: Kardinál Duka žehnal v jablonecké mincovně
Helena Vondráčková slaví jubileum na scéně vlastní medailí
Obrazem: Karel Gott razil vlastní medaili

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Slavíme Evropský den chráněných území

Správa Krkonošského národního parku se připojuje k oslavám Evropského dne chráněných území. Tento svátek připomíná 24. května význam dobře koncipované a udržované sítě velkoplošných chráněných území na evropském kontinentu a jejich roli v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví. Další informace

Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a na sedm desítek dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem je více než 5 tun odpadu, který skončí na skládce. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku vyjel mezi Frýdštejnem a Malou Skálou ze silnice
Změny v městské hromadné dopravě v Jablonci nad Nisou
Na jablonecké křižovatce řidič nedal přednost v jízdě
Změny na jabloneckém magistrátě, dvě koordinátorky mluví ukrajinsky
Jablonec koupí třetí mobilní kameru

Nejčtenější články

23.05.: V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
24.05.: Skvělý vstup atletů LIAZU do první ligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace