Po stopách kouzelné vánoční okurky aneb tak trochu jiné vánoce

23.11.2014 17:09:25 | Autor: Jana Šůrová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Po stopách kouzelné vánoční okurky aneb tak trochu jiné vánoce

Pod názvem Glass X Mass najdou návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou od 28. listopadu v prostorách Galerie Belveder několik stovek klasických i netradičních skleněných vánočních ozdob včetně kouzelné vánoční okurky, která jim podle anglosaské tradice splní jejich přání.

Ze své unikátní sbírky vánočních ozdob vybralo muzeum vzory navržené například pro USA, Kanadu nebo Velkou Británii. K vidění budou pro nás nezvyklé okurky či brokolice, pestré varianty Santa Clause, figurky ze známých hollywoodských animovaných filmů nebo ozdoby s motivy známého řetězce s rychlým občerstvením. „Současná produkce pro USA bude zastoupena vánočními ozdobami firmy Ozdoba cz," informovala Dagmar Havlíčková, kurátorka výstavy.

Přehledné textové panely seznámí návštěvníka s historií českých vánočních ozdob, způsoby jejich výroby a dekorování, a také s básničkou o kouzelné vánoční okurce, která se stala inspirací pro samoobslužný program k výstavě. Připraven bude i prodej vánočních ozdob nebo výpravné muzejní publikace Skleněné vánoční ozdoby, která se pro velký zájem dočkala svého druhého vydání.

A co že znamená tajuplný název výstavy Glass X Mass? „Je to výsledek našich hrátek s angličtinou. Spojuje Glass (sklo) a Xmas (čteno krismes), tedy zkrácený výraz pro Vánoce (Christmas), přičemž výraz „mass", znamená, kromě jiného, velké množství. Zkrátka správné, nejen americké, vánoční šílenství,"objasnila ředitelka muzea Milada Valečková.

Výstava Glass X Mass<br />Autor: Archív Muzea skla a bižuterie Výstava Glass X Mass bude zahájena v Galerii Belveder ve čtvrtek 27. listopadu. Už od 13 hodin si návštěvníci budou moci vyrobit svou vánoční okurku a ozdobit jí muzejní stromeček. Od 16.30 pak uvidí pohádku o dvou sněhulácích a po ní se již otevře pestrý svět zámořských Vánoc.

V rámci doprovodného programu výstavy proběhnou ještě v sobotu a v neděli 27. - 28. prosince v hlavní budově muzea ukázky výroby a zdobení skleněných vánočních ozdob.

Výstava v Galerii Belveder bude otevřena až do 29. března, otevřeno bude vždy od čtvrtka do neděle odpoledne, mimo Nového roku (1. 1. 2015), kdy bude zavřeno.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kulturní akce na Jablonecku od adventu až do Nového roku
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
Jablonecký primátor přivítá ve městě vílu Nisu
V Tanvaldě se hrálo České nebe
Červnový svoz bioodpadu v Jablonci
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
11.06.: Z Tajvanu zmizí nebezpečné stromy, většinu jich město ošetří

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace