Pět podotázek pro Jana Přeučila

11.12.2021 16:47:46 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Pět podotázek pro Jana Přeučila

Jana Přeučila jsme pro vás oslovili v Městském divadle Jablonec bezprostředně poté, co exceloval v Gogolových Bláznových zápiscích. A jelikož jde o mistra českého slova, dovolili jsme si s češtinou trochu pohrát. Poznáte čím?

Poté, co jste sám odehrál více než hodinové představení, jste stále plný energie. Jak to děláte?

Já tvrdím, že udržovat se v kondici je s přibývajícím věkem věcí stále podstatnější. Já sám cvičím každý den Pět Tibeťanů, s Evinkou chodíme plavat a udržujeme se v dobré náladě. To je také podstatné. Navíc je Evinka můj hnací motor. Po boku takovéto úžasné ženy se stárne mnohem pomaleji.

Podařilo se vám vcítit se do role stejně jako před padesáti lety?

Jako tehdy? Já to nesrovnávám. Důležité je do přednesu vložit všechno tady a teď. Vnímat reakce diváků, nasát atmosféru divadla a do díla se doslova ponořit. Vzpomínky by mi soustředění jenom kazily. A divák, který vynaloží nemalý peníz, nezajímá, jestli je Přeučilovi špatně, nebo ho něco trápí, výkon musí být vždy stoprocentní. V tom je ta herecká profese krásná i náročná zároveň.

Jan Přeučil ve hře Bláznovy zápisky Překvapilo vás v něčem jablonecké publikum? A jak se vám líbí naše divadlo?

Jablonecké publikum bylo úžasné. Ty reakce jsem slyšel a moc si jich cením. Lidé si všímali detailů a za to jsem rád. Hrálo se mi zde skvěle. A divadlo máte skutečně překrásné. Navíc je zde i dokonalá akustika. Mile mě to překvapilo

Pracujete stále i se studenty? A zařazujete při jejich výuce i nějaké novotvary?

Já jsem zastáncem klasické češtiny, takže novotvarům se spíše vyhýbám. Práce se studenty je těžká i krásná zároveň a věnuji se ji stále. V Praze mám takzvanou ´Rétorickou laboratoř´, což jsou kurzy, zaměřené na vše, co se slovem souvisí a utváří jej. To nejsou jen slovesné tvary, ale i dynamika mluvy, intonace a podobně. Je toho mnoho, co je třeba při sebeprezentaci velmi důležité. A tohle všechno se těm mladým snažím vštípit. Na Slovensku stále učím na vysoké škole.

Přednes máte stále dokonalý, jak to děláte, že máte stále stejně pevný a znělý hlas?

Jsem v tomto ohledu dítětem štěstěny, měl jsem skvělé učitele herectví. Na začátku mé kariéry stál Radovan Lukavský a Karel Höger, tudíž jsem se učil od mistrů. Od té doby již s hlasem pracuji. Navíc se věnuji svým studentům, mám zmíněné Rétorické laboratoře, tudíž jsem v podstatě stále v tréninku. Ovšem pro každého z nás je důležité, aby na sobě nepřestával pracovat. Bez práce nelze dosáhnout cíle.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přeučil přišel Gogolovi na kobylku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.

Aktuální srpnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Dvojice úplných uzavírek v okrajových částech Jablonce nad Nisou je plánovaná od 10. srpna. Obě se překlopí do září, zatímco jedna skonči v polovině měsíce, druhá je plánovaná až do jeho konce. Úplná uzavírka začne 10. srpna v ulici Sportovní, potrvá do 15. září a důvodem jsou výkopové práce pro přípojky. Ve druhém případě se úplně uzavře od 10. srpna ulice Dubová v Kokoníně, a to od ulice Rychnovská po Tyršovu stezku. Do konce září tu dělníci budou odstraňovat kanalizační výustí a rekonstruovat vodovod.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
Řidič odháněl včelu a přejel v Nové Vsi do protisměru
Srpnový program na Valdštejně nabízí Hradozámecké odpoledne i noc
Studená přehrada Fojtka láká otužilce i nudisty

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
11.08.: Stanovisko předsedů klubů k rekonstrukci ulice Sportovní
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace