Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

29.03.2024 07:15:26 | Autor: Radim Štícha, TPCR | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Hrad Valdštejn otevírá své brány už o velikonočních svátcích a na Velký pátek 29. března je připravena první kulturní akce letošní sezony. Jedná se o druhý ročník Pašijových her, které se s velkým úspěchem konaly minulý rok.

Návštěvníci se tak mohou těšit na divadelní představení O nejslavnějším zmrtvýchvstání, které nastudoval soubor ZKUS Malá Skála. Představení proběhne od 13 hodin na prvním nádvoří (v případě deště se akce ruší). Na Velký pátek bude navíc hrad zpřístupněn po celý den za zvýhodněné jednotné vstupné.

Samotná témata ukřižování Ježíše Krista, utrpení a Kristova vykupitelská smrt byla v minulosti součástí tzv. pašijových her, jejichž historie sahá do 14. a 15. století. Slovo pašije pochází z latinského slova passio neboli utrpení. Divadelní představení byla tehdy populární zejména na venkově a postupně se z nich stala tradice. Ta v Česku přetrvává např. v Hořicích na Šumavě, kde se první doložené pašijové hry konaly v roce 1816. Ještě starší tradici bychom našli v bavorském městě Oberammergau, ve kterém se hry konají každých deset let ve speciálním divadle a vznikly původně jako dík obyvatel vesnice za ochranu před morem roku 1634.

Do našeho regionu se pašije vrátily roku 2018, a to zásluhou místních ochotníků z Turnova, Semil nebo Železného Brodu. Jedním z jejich letošních zastavení bude i hrad Valdštejn, který je návštěvníkům přístupný po celé Velikonoce, a to už od Zeleného čtvrtka 28. března. Během procházek si navíc mohou lidé prohlédnout sváteční výzdobu areálu a děti dostanou navíc v pondělí 1. dubna při návštěvě hradu zbrusu novou velikonoční omalovánku, která je součástí zapojení Valdštejna do celostátní dubnové akce s názvem Brány památek dokořán. Otevírací doba je od 10:00 do 16:30 hod., přičemž prohlídka bez průvodce je možná do 17 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace