Padesátka motorkářů se učila přežít na autodromu v Sosnové

28.08.2014 09:55:03 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Padesátka motorkářů se učila přežít na autodromu v Sosnové

Letošní 14. pokračování kurzu Učme se přežít, které se uskutečnilo 22. srpna na autodromu v Sosnové, pořádal BESIP Ministerstva dopravy ČR a jeho cílem bylo mimo jiné zahájit diskusi o podpoře a realizaci kurzů na více místech a pro více zájemců a o způsobech zapojení všech odpovědných subjektů veřejného, ale i soukromého sektoru.

V loňském roce zemřelo na našich silnicích 66 motocyklistů. Letošní rok je oproti tomu loňskému ještě o mnoho více tragický a smrt nalezlo na motocyklu jenom do konce července 50 motocyklistů, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 15 osob oproti stejnému období loňského roku.

Jednou z možností, jak na tento neblahý stav reagovat, co dělat pro to, aby se snížily hlavně následky dopravních nehod motocyklistů, je projekt Učme se přežít, který si vzal za cíl zlepšovat znalosti a dovednosti motocyklistů, a tak zvýšit jejich bezpečnost.

Projekt nastartoval Liberecký kraj již před čtyřmi lety a za dobu své existence se v jeho rámci proškolilo přes 700 motocyklistů. V jeho počátku pomohla Evropská unie, která projekt podpořila prostřednictvím Fondu pro regionální rozvoj.

14. pokračování kurzu Učme se přežít na autodromu v Sosnové „Měl jsem možnost kurz Učme se přežít absolvovat v sedle motocyklu a musím konstatovat, že program přesně vystihuje to co se v rámci autoškoly ani v provozu nemůžete naučit. Realizaci moto-škol na tomto principu považuji za účinný způsob boje proti závažným následkům nehod motocyklistů, a proto ještě tento rok budeme hledat možnosti, jak odstartovat podobné projekty na více místech pro více zájemců. Ve hře je také samozřejmě posun autoškolského zákona s ohledem na výuku a výcvik motocyklistů," uvedl Martin Farář, vedoucí samostatného oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Podle něj se jako jedna ze správných cest právě jeví různé moto školy, které nejenže účastníkům ukazují jakých situací se vyvarovat, ale také zlepšují znalosti a dovednosti řidičů, tak aby dokázali správně v provozu reagovat a lépe se tak v silničním provozu chránili.

„Kurzy samozřejmě stačí zatím pokrývat jen zlomek potřebných kapacit, nicméně sami účastníci potvrzují, že takové kurzy jsou jedny z mála aktivit, které jim reálně pomáhají jezdit na motocyklu bezpečněji," doplnil.

Kurzy projektu Učme se přežít probíhaly prozatím výhradně na autodromu v Sosnové, který jako jediné místo v kraji lze označit jako bezpečný pro nácvik různých situací. Samotné kurzy jsou pak rozděleny do teoretické a praktické části. V rámci teorie se účastníci dozvědí něco o hlavních příčinách nehod, defenzivní jízdě nebo dopravní psychologii. V praktické části pak trénují krizové brzdění, brzdění v náklonu, jízdu v nestabilním režimu nebo správné průjezdy zatáček. Vyzkouší si tak hranice svého stroje a hlavně hranice svých schopností.

14. pokračování kurzu Učme se přežít na autodromu v Sosnové<br />Autor: Jan Polák „V průběhu dne pozorujeme mnohdy změny chování a postojů některých účastníků našeho kurzu. Na konci dne jsou pak někteří velmi překvapeni, co všechno se dozvěděli a co ještě neumějí, a musí trénovat. Motocyklisté z našeho kurzu odjíždějí s určitou pokorou ve své schopnosti, a to je jeden z našich hlavních cílů. Za jeden den samozřejmě nestihneme naučit vše, ale chceme zasadit semínko pochybnosti o osobních schopnostech a všudypřítomném nebezpečí," uvedl Vladimír Mašek, šéf instruktor Týmu silniční bezpečnosti

K hodnocení kurzů se přidává i Marek Pieter, náměstek hejtmana Libereckého kraje, který je sám aktivním motocyklistou a navštívil páteční kurz. „Měl jsem možnost sledovat jednotlivé účastníky a hovořit s pořadateli a představiteli organizací zabývajících se těmito kurzy. Je naprosto zřejmé, že zkušenosti nabyté v autoškole motocyklistům nestačí, a je nutné své dovednosti více prohlubovat a trénovat. Forma takových kurzů je naprosto vhodná a Liberecký kraj se bude snažit systémově vzdělávání mladých řidičů podpořit," přislíbil náměstek hejtmana.

Zda budou kurzy Učme se přežít pokračovat i v příštích letech, se tedy pravděpodobně brzy dozvíme. V plánu BESIP Ministerstva dopravy ČR i Týmu silniční bezpečnosti již jsou. Jejich přesný rozsah však zatím není znám. Vše ukážou až finanční možnosti. Každopádně ohlasy na tento program jsou od samotných účastníků velmi pozitivní a řada těch, kteří kurz navštívili, by se ráda v budoucnu na podobnou akci vrátila, a to nejen na autodrom do Sosnové, ale i na jiná místa v republice, která takové bezpečné tréninky umožňují.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev S příchodem adventního času zastihla Turnováky smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci
Potvrzené případy na 100 tisíc obyvatel v kraji jsou už na tisícovce
U Zásady zapadl ve sněhu autobus
Darujte svým blízkým pod stromeček regionální výrobek
Odstoupivšího zastupitele Petra Beitla ve funkci nahradil Petr Židek

Nejčtenější články

29.11.: S prvním sněhem se v Libereckém kraji objevily i komplikace v dopravě
28.11.: Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
29.11.: Rada čeká, až se to zlomí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace