Oslavy stoletého výročí pokračují výstavou v jabloneckém muzeu
17.11.2018 10:00:28 | Autor: Helena Ferstlová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou
V rámci oslav stoletého výročí od vzniku Českoslovvenské republiky se v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie koná designová výstava nazvaná Dva v jednom, která návštěvníkům ukazuje vývoj sklářského průmyslu od období vzniku Československé republiky až po současnost. V příštím roce výstava poputuje do Slovenského národního muzea v Bratislavě, kde bude prezentována v prostrech Bratislavského hradu.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořádá ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a Slovenským sklářským muzeem v Lednických Rovniach výstavu Dva v jednom, která prezentuje sklářské umění Československé republiky a následně i České a Slovenské republiky.
K vidění jsou nápojové nádoby, které se vyráběly od roku 1918 až do současnosti. Výstava se skládá ze dvou sálů, kde návštěvník může sledovat chronologický vývoj sklářského umění. Na stěnách je vždy deska, která uvádí čitatele do historického kontextu, který se podepsal také na sklářském průmyslu. Texty jsou psané česky a anglicky, k dispozici je také brožurka, která v angličtině stručně shrnuje historické události za posledních sto let.
Výstava je také provázena "stanovišti", která jsou věnována umělecké osobnosti a u kterých je možné se i pobavit. Můžete si přečíst například o Jozefu Staníkovi a složit si skládanku či podle hmatu rozpoznat tvar nádoby od výtvarníka Karla Wünscha, který je známý návrhy skla pro hotel a vysílač Ještěd.
Mezi exponáty si můžete prohlédnout skleněné čajové soupravy, džbány a poháry, dále se můžete pokochat krásně barevnými sklenicemi na víno či obdivovat detaily extravagantních sklenic a nádob. Na stěnách navštěvníky provází i fotografie dalších dobových sklenic, ve kterých jsem sama poznala několik nádob, které jsem v dětství doma vídala.
Vstupné na tuto tématickou výstavu je 40 Kč, prezentaci je možné si prohlédnout do 14. dubna 2019 v hlavní budově Muzea skla a bižuterie.
Související články
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v listopadu
Dva v jednom aneb Sto let designu českého a slovenského skla
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený
Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Nejnovější články
U obchodního centra v Jablonci se srazila dvě auta
Město Jablonec udělilo první Honor Urbis
Liberecký kraj opět bojuje o přízeň veřejnosti v anketě Kraj mého srdce
Silvestrovská noc byla pro hasiče v Libereckém kraji klidnější než loňská
Hořela chalupa v Jabloneckých Pasekách
Nejčtenější články
06.01.: U obchodního centra v Jablonci se srazila dvě auta
04.01.: Hořela chalupa v Jabloneckých Pasekách
06.01.: Město Jablonec udělilo první Honor Urbis
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.