Ohlédnutí za Skleněným městečkem

27.09.2013 08:25:13 | Autor: Iva Chaloupková | Rubrika: Kultura | Obce: Železný Brod

Ohlédnutí za Skleněným městečkem

Železný Brod se stal o víkendu 14.- 15. 9. 2013 skutečně „skleněným městečkem". Prestižní městská akce v podobě sklářských slavností se rozrostla během sedmi let svého trvání do rozměrů ve svých začátcích pro pořadatele nepředstavitelných. A to je dokladem úspěšnosti a zájmu veřejnosti.

Návštěvníkům byly k dispozici mapky v tištěných programech nebo na poutačích, kde byla vyznačena všechna místa „skleněného dění". Malé náměstí pod kostelním vrškem, Náměstí 3. května s městským muzeem a galerií Vlastimila Rady, sklářská škola, městská část Poříčí s galerií Prostor pro sklo a Sklářským muzeum v budově firmy Detesk byly páteřní osou Skleněného městečka. K návštěvě nezvaly jenom brodské sklářské firmy, např. Lampglas nebo DT Glass, otevřena byla i Galerie Studia Lhotský na Chlístově nebo sklářský ateliér Břetislava Nováka ml. na Malé Skále, čímž pořadatelé již po druhé přesáhli hranice města.

„Skleněné městečko 2013" bylo oficiálně zahájeno tradičně na hlavním schodišti sklářské školy. Starosta města André Jakubička přivítal významné hosty - hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, členy Rady Libereckého kraje Alenu Losovou, Hanu Maierovou a Vladimíra Mastníka, zástupce Hospodářské komory, ing. Oskara Mužíčka a ředitelku sklářské školy Zdeňku Laštovičkovou a další. Nechyběli ani partneři města, zástupci z Chvalíkovic, polských měst Olszyna a Jelení Hora.

Městečko doprovázelo významné výročí

Letošní ročník Skleněného městečka doprovázelo významné výročí: 70 let tavené skleněné plastiky. Výstava se stejným názvem situovaná do dvou míst (Městská galerie Vlastimila Rady a Sklářské muzeum na Poříčí) zaznamenala rekordní počet návštěvníků (téměř 500 návštěvníků během víkendu). Výstava trvá do 29. září.

Na poctivé absolvování všech aktivit spojených se Skleněných městečkem byly i dva dny na hranicích možností. Vždyť jenom ve sklářské škole se dalo strávit bez problému několik hodin. „Tvůrčí dílny pro veřejnost" doslova praskaly ve švech. Technika skleněného smaltu, gravírování skla, malba na sklo, vytváření vlastní originální bižuterie ze skleněných perlí, foukání skleněné baňky ve školní sklářské huti, mačkání skla u kahanu v dílně tvorby skleněných figurek, vytváření placky (butonu) v oddělení produktového designu atd. oslovila návštěvníky všech generací.

V prostorách školy se konal Sklářský veletrh, pro narůstající zájem sklářských firem letos nejenom v přízemí školy, ale také v prvním patře. A ještě do 30. září si můžete ve škole prohlédnout výstavu výsledků sklářského sympozia Letní sklářská dílna 2013 na téma „prostřený stůl". Pozoruhodná umělecká díla, která vznikla ve spolupráci se sklářskými řemeslníky, obohatí po skončení výstavy sbírky městského muzea.

Ne nezajímavou skutečností se stává, že řada absolventů sklářské školy pojímá akci Skleněné městečko jako příležitost pro setkání se svými bývalými spolužáky.

Návštěvníků bylo téměř čtyři tisíce

Celkový počet návštěvníků letošního ročníku Skleněného městečka se přiblížil ke čtyřem tisícům. Úctyhodné číslo nadšenců, které sklo, jeho výroba, zpracování a prodej zajímá.

Významnou měrou se na tomto faktu podílel i pestrý kulturní program. Hudební vystoupení byla doplněna vstupy divadelními, žonglérskými, nechyběla módní přehlídka. Sobotní publikum nejvíce zaujala kapela The Tap Tap s kapelníkem Šimonem Ornestem. Muzikanti se zdravotním postižením, studenti a absolventi Jedličkova ústavu v Praze vytvořili tak nádhernou atmosféru sounáležitosti, jež se dá stěží popsat, to se musí zažít. Večer pak zaplněné náměstí pobavila známá pardubická kapela Vypsaná fixa. V neděli největší úspěch sklidila brněnská country a bluegrassová kapela Poutníci.

Skleněné městečko je určeno nejširší veřejnosti s cílem zpopularizovat sklářské řemeslo a umění, ukázat, že sklářství má budoucnost a že máme být v Železném Brodě na co pyšní. Proto především sklářské firmy, podnikatelé, drobní živnostníci, kteří dokáží české sklo na trhu prosadit a úspěšně prodávat, si zaslouží hlubokou poklonu.

Pořadatelé děkují všem návštěvníkům akce, spoluorganizátorům, sponzorům a dobrovolníkům za pomoc při nelehké realizaci celé akce a těší se na další ročník, který se uskuteční ve dnech 20. - 21. 9. 2014.

Akce Skleněné městečko je za námi, ale my všechny zveme do Železného Brodu do prostor zdejších muzeí a galerií, sklářských firem, prodejen a sklářské školy. Sklo v Železném Brodě je všudypřítomné - po celý rok, nejenom o Skleněném městečku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava 70 let tavené skleněné plastiky trhá rekordy v návštěvnosti
Skleněné městečko lákalo skláře, umělce i hudební fanoušky
V rámci Skleněného městečka vystoupí The Tap Tap i Vypsaná Fixa
Třetí víkend v září patří v Železném Brodě slavnostem sklářského řemesla

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace