Odhalením pomníčku si připomněli Kluky první republiky

30.05.2017 08:52:37 | Autor: jfš, pjs | Rubrika: Společnost | Obce: Huntířov,Malá Skála

Odhalením pomníčku si připomněli Kluky první republiky

V Mukařově a Huntířově se v sobotu 27. května konala akce, při které byl odhalen pomníček na místě, kde 26. května 1937 blesk zabil dva hochy Mílu Šámala a Oldu Šikolu. Lidí se sešlo přes 130, pomník odhalila za Mukařovské paní R. Bartůňková z TJ Sokol Mukařov a z Huntířovské strany starosta obce Skuhrov pan Pavlata.

Občany přivítal pan M. Štěpán z Huntířova, iniciátor vybudování nového pomníčku, pěvecký soubor Sokola Huntířov zazpíval a v budově bývalé Mukařovské školy o tragédii vyprávěla paní Věra Paldusová - sestra Ladislava Šikoly, který ten úder bleskem přežil a po letech to popsal v povídkové knize Kluci 1. republiky.

Věře Paldusové v té době bylo 8 let a naštěstí ji rodiče nepustili s bratrem ven, aby se šla s ním podívat, co to v tom Huntířově hoří. Druhým iniciátorem obnovy pamětního místa byl i pan Zdeněk Zaoral z Mukařova, který také v bývalé škole pohovořil o tomto svém nápadu. Po besedě se přítomní vydali cestou okolo domků, ve kterých oba hoši tenkrát bydleli dále směrem ke Končinám, přes vodu lesem do kopce, na Skřib, k místu neštěstí, kde tyto dva první hochy z asi sedmičlenné skupiny zasáhl blesk. Po odhalení nového pomníčku se symbolem blesku protínajícím spojené ruce - tak jak se Olda a Mileček cestou do kopce tenkrát za ruce drželi, Mukařovští společně s Huntířovskými odešli na vrchol kopce ke společnému táboráku i občerstvení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Mukařově a Huntířově zavzpomínají na kluky první republiky

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté zaplnili divadlo hudbou i emocemi
Nová Asociace euroregionů spojuje sousední země i jejich občany
Jaro v kraji: Parchanti na Bezdězu, koupel v pivu i lamy na ranči
Jednou jsi dole, jednou nahoře aneb pád a vzestup Vratislavické kyselky
S třemi zákazy řízení a pod vlivem drog usedl v Jablonci za volant

Nejčtenější články

21.03.: Řidička přehlédla v Jablonci na přechodu přecházející chodkyni
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
22.03.: S třemi zákazy řízení a pod vlivem drog usedl v Jablonci za volant

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace