Odešla skautská legenda

21.09.2012 19:03:06 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešla skautská legenda

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – RIKI, odešel do pomyslného skautského nebe.

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – „RIKI“ se narodil 16. prosince 1934 v Drahelicích, okres Nymburk. Skautovat začal v Křinci (okr. Nymburk), kde ve svých  jedenácti letech vstoupil do 2. oddílu, nejprve jako vlče, od roku 1947 jako skaut. Jeho skautování však netrvalo dlouho, po únoru 1948 byla činnost skautské organizace systematicky potlačována až k jejímu úplnému zrušení.

Rok 1968 přinesl novou naději a znovuobnovení skautingu u nás. Bratr Valtr – „RIKI“ se zapojil do jeho obnovy v Jablonci nad Nisou jako zástupce vůdce 1. smečky vlčat. Od roku 1969 již vedl sám 3. smečku vlčat, se kterou v létě roku 1970 tábořil společně s 2. oddílem skautů poblíž Bělé u Pecky.

Na podzim roku 1970 je skautská organizace opět rozpuštěna. Nabídku ke vstupu do pionýrské organizace RIKI odmítá, stejně jako všichni jablonečtí skauti.

Po téměř dvaceti letech je tu „sametová revoluce“ a RIKI se opět zapojuje do obnovy skautského hnutí. Začíná pro něj období více jak dvaceti let úspěšného skautování. Již na podzim roku 1989 se účastní obnovy skautingu v Jablonci nad Nisou. V roce 1990 zakládá smečku vlčat, kterou vede více jak deset let. Každým rokem organizuje letní tábor společně s 1. rojem světlušek, který vede jeho manželka Marta – „TAMEIKE“.

RIKI organizoval společně s ostatními činovníky střediska Svojsíkův závod – závod vlčat a světlušek, který se pořádá každý rok. Byl aktivní v mnoha skautských činnostech, absolvoval lesní školu vodních skautů a získal kapitánský dekret.

Po ukončení své služby u vlčat se RIKI zapojil do činnosti v klubu oldskautů. Za svoji službu skautingu získal četná ocenění, mezi něž patří to nejvýznamnější –  zvolení za člena Svojsíkova oddílu. Za svůj přínos k rozvoji skautingu si bratr Jindřich Valtr – RIKI, získal úctu a uznání všech jabloneckých skautů a skautek. Se svojí ženou Martou – TAMEIKE  tvořili nerozlučný skautský pár, který vykonal mnoho prospěšné práce pro ty nejmenší skautíky a skautky, pro vlčata a světlušky.

Jeho životní skautskou cestu ukončila těžká choroba, které podlehl 13. září 2012.

 

Táborák zvolna zhasíná, osada už jde spát…

…a já měl život tolik rád.

 

Pozůstalá rodina děkuje všem, kteří se přišli s bratrem RIKIM v pátek 21. září 2012 rozloučit do obřadní síně hřbitova v Jablonci nad Nisou a doprovodit ho tak na jeho poslední pozemské skautské cestě. Rovněž děkuje za všechny projevy soustrasti a květinové dary.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 33 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace