Odešla skautská legenda

21.09.2012 19:03:06 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešla skautská legenda

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – RIKI, odešel do pomyslného skautského nebe.

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – „RIKI“ se narodil 16. prosince 1934 v Drahelicích, okres Nymburk. Skautovat začal v Křinci (okr. Nymburk), kde ve svých  jedenácti letech vstoupil do 2. oddílu, nejprve jako vlče, od roku 1947 jako skaut. Jeho skautování však netrvalo dlouho, po únoru 1948 byla činnost skautské organizace systematicky potlačována až k jejímu úplnému zrušení.

Rok 1968 přinesl novou naději a znovuobnovení skautingu u nás. Bratr Valtr – „RIKI“ se zapojil do jeho obnovy v Jablonci nad Nisou jako zástupce vůdce 1. smečky vlčat. Od roku 1969 již vedl sám 3. smečku vlčat, se kterou v létě roku 1970 tábořil společně s 2. oddílem skautů poblíž Bělé u Pecky.

Na podzim roku 1970 je skautská organizace opět rozpuštěna. Nabídku ke vstupu do pionýrské organizace RIKI odmítá, stejně jako všichni jablonečtí skauti.

Po téměř dvaceti letech je tu „sametová revoluce“ a RIKI se opět zapojuje do obnovy skautského hnutí. Začíná pro něj období více jak dvaceti let úspěšného skautování. Již na podzim roku 1989 se účastní obnovy skautingu v Jablonci nad Nisou. V roce 1990 zakládá smečku vlčat, kterou vede více jak deset let. Každým rokem organizuje letní tábor společně s 1. rojem světlušek, který vede jeho manželka Marta – „TAMEIKE“.

RIKI organizoval společně s ostatními činovníky střediska Svojsíkův závod – závod vlčat a světlušek, který se pořádá každý rok. Byl aktivní v mnoha skautských činnostech, absolvoval lesní školu vodních skautů a získal kapitánský dekret.

Po ukončení své služby u vlčat se RIKI zapojil do činnosti v klubu oldskautů. Za svoji službu skautingu získal četná ocenění, mezi něž patří to nejvýznamnější –  zvolení za člena Svojsíkova oddílu. Za svůj přínos k rozvoji skautingu si bratr Jindřich Valtr – RIKI, získal úctu a uznání všech jabloneckých skautů a skautek. Se svojí ženou Martou – TAMEIKE  tvořili nerozlučný skautský pár, který vykonal mnoho prospěšné práce pro ty nejmenší skautíky a skautky, pro vlčata a světlušky.

Jeho životní skautskou cestu ukončila těžká choroba, které podlehl 13. září 2012.

 

Táborák zvolna zhasíná, osada už jde spát…

…a já měl život tolik rád.

 

Pozůstalá rodina děkuje všem, kteří se přišli s bratrem RIKIM v pátek 21. září 2012 rozloučit do obřadní síně hřbitova v Jablonci nad Nisou a doprovodit ho tak na jeho poslední pozemské skautské cestě. Rovněž děkuje za všechny projevy soustrasti a květinové dary.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 33 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koncert Harlej v Bozkově přeložen na jaro 2022

Koncert kapely Harlej, který měl v bozkovské sokolovně proběhnout 27. listopadu od 20 hodin, byl přeložen na 16. dubna 2022. Předkapelou měla být kapela Loco Loco. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na jarní termín.

Komise vybrala firmu, která postaví nový domov pro postižené v Nové Vsi

Radní Libereckého kraje schválili výběr firmy, která postaví nové domácnosti pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy. Jejich provozovatelem je krajská příspěvková organizace APOSS Liberec. Ze sedmi nabídek přihlášených do veřejné zakázky byla hodnotící komisí vybrána nabídka společnosti CL-EVANS Česká Lípa, která byla ekonomicky nejvýhodnější. „Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky byla ekonomická výhodnost nabídek, tedy nejnižší nabídková cena. Tu nabídla společnost CL-EVANS," potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
Plné kapsy šutrů nabídly famózní herecké výkony
Prosincový program ve Vikýři
Eva Samková zahájila vítězně Světový pohár ve snowboardcrossu
Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Liberecký kraj je osmý

Nejčtenější články

26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
26.11.: V Palackého ulici je nutná zvýšená opatrnost
26.11.: Za tenhle bod zaslouží Jablonec uznání

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace