Od jara do zimy s regionálními výrobci

01.03.2024 22:34:19 | Autor: Paulina Havlasová | Rubrika: Kultura | Obce: Smržovka

Od jara do zimy s regionálními výrobci

Výstava regionálních výrobků proběhne od 22. března do 27. dubna ve výstavní síni Zámečku na Smržovce.

Pro každé roční období a pro každou příležitost najdete v Libereckém kraji produkt, který s láskou a vysokým podílem ruční práce vyrobili či vypěstovali místní producenti. Od roku 2021 je prezentuje projekt Liberecký kraj sobě a najdete je na webové stránce www.lksobe.cz. Průřez jejich tvorbou představí právě výstava v Zámečku.

Tradiční výroba, řemeslná zručnost a výtvarné dovednosti mají na severu Čech dlouhodobou tradici. Skláři, textiláci, výrobci šperků, české bižuterie, producenti potravin a další mistři řemesel svým věhlasem už dávno přesáhli hranice Libereckého kraje. Projekt Liberecký kraj sobě pomáhá propagovat místní výrobky a regionální potraviny, zve návštěvníky do řemeslných dílen na exkurze i akce, při kterých si mohou řemeslo sami vyzkoušet.

Za tři roky fungování se databáze výrobců z Libereckého kraje rozrostla na téměř 400 zápisů a stále přibývají nové lokální značky s originálním produktem. Výstava představí tematický průřez, který demonstruje širokou škálu řemesel, materiálů a typů výrobků, které může zájemce o zaručeně místní produkt v databázi najít. Připomínat v našem kraji výrobce skla a bižuterie je zdánlivě zbytečné. Věděli jste ale, že vám vyrobí třeba skleněnou trofej v podobě hasičské přilby nebo umožní zachovat vzpomínku na blízkou osobu v podobě křišťálového lístku na unikátním vzpomínkovém stromě? Že textil rozhodně není ztraceným oborem a šikovné švadleny oblečou nejen vás, ale i vaše psí mazlíčky? A trpět nebudou ani vaše nohy, protože máme v kraji ševce, který šije na míru kožené boty do každého počasí.

„Ať už jste sportovec, milovník dobrého jídla nebo hledáte originální dárek třeba k životnímu jubileu, regionální výrobci uspokojí vaši poptávku. Jejich produkty jsou originální, s vysokým podílem ruční práce a často také z velké části nebo zcela z místních surovin. Navštivte výstavu, inspirujte se a poznejte místní značky tematicky uspořádané do čtyř částí podle ročních období. Samotné výrobky jsou doplněné fotografiemi a informačními texty, kde se dozvíte vše podstatné o projektu Liberecký kraj sobě," uvedla Petra Handlířová, koordinátorka projektu LK sobě.

Výstavu můžete zhlédnout během týdne od 8 hodin, v pondělí a středu do 16 hodin, v úterý a čtvrtek do 15 hodin, v pátek do 11.30 hodin (polední přestávka: po-pá 11.30-12.30 hodin) - před plánovanou návštěvou vám doporučujeme si telefonicky ověřit, zda jsme přítomny (tel.: 483 369 325, 727 806 195), o víkendu pouze v sobotu od 13 do 16 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Smržovské kulturní a zábavné akce v březnu

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
09.04.: Volejbalistky TJ Bižuterie ovládly Krajský přebor juniorek ve volejbalu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace