Obyvatele Jablonce teď hlídá 26 kamer

03.03.2011 15:44:09 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Obyvatele Jablonce teď hlídá 26 kamer

Přestavbou bývalé požární zbrojnice vzniklo v Jablonci moderní sídlo městské policie. Strážníci teď mají k dispozici nejen důstojné zázemí, ale také rozšířený kamerový systém, který se zařadil mezi špičku celé republiky. "S pomocí šestadvaceti kamer teď vidíme víc," pochvalují si městští policisté.

Doposud na dění v severočeském městě dohlíželo pouze osm kamer. Ty nové mapují celé území města a navíc disponují řadou technických vymožeností.

„Nový systém je digitální a má moderní záznamové zařízení. To umožňuje především lepší a rychlejší spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému," vysvětlila tisková mluvčí města Jana Fričová. Do systému totiž mohou vstupovat státní policisté, hasiči i záchranná služba.

„Nový systém poskytuje nejen možnost zpracování, analytiku a ukládání dat, ale jeho součástí jsou i malé přenosné počítače, které strážníci využívají při své každodenní činnosti v terénu a mohou vstupovat do dalších databází, například odcizených vozidel. Díky nim  je také možné pořídit okamžitý snímek místa," vyjmenoval pozitiva ředitel Městské policie  Jablonec Jiří Rulc.

Strážník, který systém obsluhuje, je schopen okamžitě reagovat, pokud na některé z kamer uvidí rušení veřejného pořádku, pouliční kriminalitu nebo komplikace v dopravě.

Dvanáct statických kamer monitoruje nejfrekventovanější místa a čtyři kamery uchovávají data. To kvitují i zástupci státní policie. „Určitě i nám to velmi pomůže. Starý systém neměl tak dobrou zálohovací schopnost a kamer bylo méně, takže jsme mohli monitorovat jen omezený počet míst," podotkla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Sídlo pro krizový štáb

Kamerový systém má svou základnu v novém sídle městské policie, které vzniklo regenerací bývalé požární zbrojnice v centru města. V budově jsou prostory pro krizový štáb, povodňovou komisi a také potřebné nouzové ubytování pro osmnáct evakuovaných osob. V případě opakování katastrofy, kterou byly loňské povodně v Libereckém kraji, bude sídlo novým centrem krizového štábu.

„Existence stálého prostoru pro práci krizového štábu nám v případě krizové situace ušetří cenný čas. Až 40 minut jsme dosud ztráceli přípravou pracovišť, než jsme mohli vůbec začít jednat," řekl vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Vaníček.

Vybudování nového sídla stálo přes 80 milionů korun, přičemž 70 milionů tvořily různé dotace. Z Evropské unie přišlo 57 milionů, od Libereckého kraje 8 milionů a z prostředků státního rozpočtu něco přes 5 milionů korun. Stavba probíhala od listopadu 2009 do února 2011. Bývalá zbrojnice patřila mezi takzvané brownfields.

Přestavba byla velmi složitá

Samotná rekonstrukce budovy, která se skládá ze dvou objektů - původní stavby s věží z přelomu 19. a 20. století a pozdější přístavby v jižní části - byla podle projektanta Ladislava Davida velice komplikovaná.

„Především kvůli tomu, že jsme se do starého objektu, který původně sloužil k úplně jinému účelu a byl několikrát kompletně přestavován, pokusili dát úplně novou náplň. A navíc nikoli jen pro jednoho, ale rovnou pro tři různé uživatele," vysvětlil David.

Využití zatím nemá pětipodlažní věž, která sousedí se starou třípodlažní částí. Zde okna stavitelé vyměnili tak, aby se podobala těm původním z přelomu minulého a předminulého století.

V dolní části nového sídla mají strážníci k dispozici garáže a také speciální místnost, která se jim především v deštivém počasí bude náramně hodit. V místnosti jsou speciální sušáky, které během jedné až dvou hodin dokážou promočené oblečení i boty vysušit.

Starosta: Je to nadčasová stavba

Moderní sídlo městských policistů počítá také s výpadky elektrického proudu. Pokud elektřina vypadne, v budově ji znovu nahodí náhradní diesel agregát umístěný v garážích.

„Ten je schopen maximálně do 15 sekund začít dodávat elektrický proud do celé budovy městské policie a krizového centra po dobu 15 hodin," přiblížil užitečnou věc ředitel Rulc.

Není divu, že si nové sídlo pochvaluje také vedení města Jablonce. „Je to nadčasová stavba, která je opravdu důstojným sídlem městské policie. Myslím, že díky ní máme už teď velký náskok před ostatními městy," prohlásil starosta Petr Beitl.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 26 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Dopravní opatření jablonecké MHD od pondělí 27. listopadu

Dopravní opatření jablonecké MHD platné od pondělí 27. listopadu pro linku č. 118: linka se vrací na svoji standardní trasu (kolem plaveckého bazénu), na základě dopravních průzkumů a dat ze systému automatického počítání cestujících ve vozidlech MHD se kvůli dlouhodobě nízkému využívání ruší spoje na lince č. 118 v pracovní dny s odjezdem ve 13:31 a 15:46 z autobusové nádraží a v 16:06 z Jabloneckých Pasek (pro cestu do J. Pasek a zpět lze využít linky č. 104, 106 a 116).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí plavci deklasovali krajskou konkurenci
V Desné přivítají advent v neděli
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Dva drony pro bezpečnější Jablonec
Díky Hanušovi a Kratochvílovi vyhrál Jablonec zápas o šest bodů

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Díky Hanušovi a Kratochvílovi vyhrál Jablonec zápas o šest bodů
28.11.: Pokuty pro řidiče jablonecké MHD nejsou za zpoždění, ale předjetí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace