Obrazem: V Plavech připomněli tragický rok 1938 v našem pohraničí

21.09.2022 11:20:58 | Autor: Antonín Bělonožník | Rubrika: Společnost | Obce: Plavy

Obrazem: V Plavech připomněli tragický rok 1938 v našem pohraničí

Spolek vojenské historie Muzeum ČSA Plavy uspořádal připomínkovou akci k 84. výročí podepsání nechvalné Mnichovské dohody, která na dlouhé roky ovlivnila život v našem pohraničí.

Do Plavů se sjela celá řada milovníků vojenské historie z různých koutů Čech, aby si zde v areálu zdejšího Muzea československé armády připomněla události, které bezprostředně předcházely Mnichovu 1938.

Pořadatelé pod vedením předsedy spolku Jiřího Fejfara si připravili ukázku střetu mezi příznivci Německé říše a statečných ochránců našich hranic. Nejprve v pátek v podvečer celou ukázku secvičili, aby ji pak následně za svitu ohnivých loučí celou vyzkoušeli. Sobotní odpoledne se pak konala samotná akce pro širokou veřejnost. O její zahájení se postaral Jiří Fejfar společně se starostou obce Plavy Milanem Hlouškem.

Samotnou ukázku po zaznění hymny ČSR pak okomentovala místní kronikářka Irena Mihovičová, která uvedla přihlížející diváky do atmosféry podzimu 1938. Uspořádat něco obdobného není vůbec žádná sranda, vyžaduje to obětavou a nezištnou práci mnoha dobrovolníků nejenom z řad organizátorů a účastníků, ale a samozřejmě i podporu sponzorů a místní samosprávy.

<br />Autor: Antonín Bělonožník Celou akci pro nás v několika větách shrnul její iniciátor a duše Jiří Fejfar: „Vážím si lidí co přijeli a dělali tu ukázku s námi v tom mizerným počasí, vlastně někteří tu byli přes 26 hodin a spali v autech nebo stanech a měli toho dost, mokří a promoklí. Nepřijeli na ukázku na hodinu, byli zde v pátek na večerní demonstraci a v sobotu do večera. Především chci poděkovat za velení a registraci Jakubu Báčovi, Jeho otci Milanu Báčovi za pořádek a správcování střelnice, vyvěšování vlajky, Dědovi Ivaničovi za guláš dobroty a pomoc v pátek a sobotu, Milanu Harcubovi za technikou podporu kuchyně a stavbu tábora. Mírovi Bockovi zá výčep, Josefu Severovi za perfektní velení Čs. armády, ostatním členům za pomoc. Dále chci poděkovat SDH Zlatá Olešnice za hlídání placu ukázky, SDH Haratice za občerstvení pro diváky a hlídání parkoviště, také všem dobrovolníkům. Především chci poděkovat starostovi Milanu Hlouškovi za maximální vstřícnost při organizování a jeho podpoře spolku Muzea, s kterou jsme nadmíru spokojeni. Dále děkuju Ireně Mihovičové za komentář a příjemnou buzerací mé osoby. Chci poděkovat všem sponzorům, kteří přispěli na tuto akci finančně a materiálně. Poděkovat chci i odolným nerozmazleným divákům, kteří tvořili dobru atmosféru při ukázce a dělali čest našemu národu při znění České a Československé hymny. Ukázka se povedla, nikomu se nic nestalo a to je úplně to nejhlavnější! Jako správce střelnice to vím a kdo někdy něco podobného pořádal, tak ví o čem mluvím."

„Z dobrovolného vstupného jsme dali 5000 Kč, jako příspěvek na nemocného chlapce Matěje Cizára, který trpí kostní dysplázií. Není to moc, ale je to na konkrétního člověka, prostě na české dítě," dodal spokojený předseda.

Mně nezbývá, než Jirkovi a jeho partě za nás přihlížející poděkovat a vám ostatním jako inspiraci pro příští návštěvu obdobné akce poskytnout rozsáhlou fotogalerii z obou dní.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 301 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka
V krajské knihovně připravují Elektrohrátky
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Nejčtenější články

27.09.: Řidička nezvládla projet zatáčku pod Dolní Černou Studnicí
29.09.: V Jablonci bude vést město čtyřkoalice
29.09.: Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace