Obrazem: Tuzemské sklářství ožívá

30.05.2012 19:52:13 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonecko

Obrazem: Tuzemské sklářství ožívá

Diskusní setkání na téma  přítomnosti a budoucnosti sklářského průmyslu proběhlo dnes v prostorách Eurocentra s následnou prohlídkou  a malým pohoštěním v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde probíhá nová výstava „Ingrid – víc než jen značka“.  

Tuzemské sklářství ožívá, což je patrné jak v objemech tržeb, tak i ve zvyšujícím se počtu pracovníků. Provoz otevírají menší sklárny, v blízké době např. Bohemia Machine Glass. Budoucnost tohoto trendu ve sklářském průmyslu bude ovšem záviset na tom, zda se podaří posílit odborné střední školství a spolupráci mezi školami a podniky. Takové jsou závěry dnešního setkání v Jablonci nad Nisou, jehož se zúčastnilo více jak pět desítek zástupců sklářských podniků a organizací, škol a veřejné správy z regionu.

Jak uvedla Magda Purkrábková, tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR, členské organizace svazu, dosáhly předloni tržby zhruba 32 miliard korun, v loňském roce to bylo již téměř 34 miliard korun. Přímý vývoz dosáhnul v minulém roce přes 22 miliard korun.

Z hlediska Evropy si Česká republika udržuje poměrně dobrou pozici se svými 1,4 až 1,5 miliony tun vyrobeného skla ročně, přičemž převážná část produkce pochází z automatizovaných linek.

Co se týká počtu zaměstnanců ve sklářství, se čtrnácti a půl tisíci pracovníků je ČR na  4. místě v Evropě. Počet pracovníků se opět začíná zvyšovat a podniky vyjadřují stále větší poptávku po absolventech škol. Jak však zaznělo při setkání, zájem o studium sklářství je velmi malý a podniky se začínají potýkat s nedostatkem pracovníků. Dle Martina Hlubečka, zástupce ředitelky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodu, sklářské školství kolabuje. Budoucím rizikem je také fakt, že se již několik let nevyučuje obor technologie skla a někteří umělečtí řemeslníci odcházejí do zahraničí, např. do Itálie. Proto školy i podniky usilují o těsnou spolupráci.

Touto cestou se vydala společnost Preciosa, která celkově zaměstnává na pět tisíc zaměstnanců, a která založila Nadaci Preciosa. Jak uvedla personální ředitelka společnosti Jana Havlíčková, díky Nadaci si mohou sáhnout na nové pracovníky. Potřebují mimo jiné technology, konstruktéry, designéry. Nabízejí studentům možnost flexibilní práce při studiu a účast na projektech.

Akci zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 53 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá řidiče, který v Tanvaldě odjel z místa nehody
Petr Hapka a jeho potměšilí hosté zaplnili divadlo hudbou i emocemi
Nová Asociace euroregionů spojuje sousední země i jejich občany
Jaro v kraji: Parchanti na Bezdězu, koupel v pivu i lamy na ranči
Jednou jsi dole, jednou nahoře aneb pád a vzestup Vratislavické kyselky

Nejčtenější články

21.03.: Řidička přehlédla v Jablonci na přechodu přecházející chodkyni
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
22.03.: S třemi zákazy řízení a pod vlivem drog usedl v Jablonci za volant

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace