Obrazem: Okurka nebo penis?

11.10.2012 22:05:00 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Okurka nebo penis?

V Heřmanicích na Liberecku je od září přístupná nová rozhledna ve tvaru okurky, podle některých ale tvarově spíše připomíná penis.

V obci Heřmanice byla v rámci projektu „Cyklotrasy v Heřmanicích, v Dětřichově a v Bogatyni, rozhledna v Heřmanicích“ postavena rozhledna.

Rozhlednu postavila firma Taxus z Rychnova u Jablonce n. N., autory projektu jsou liberečtí Mjölk architekti. Stavba rozhledny začala na jaře roku 2012. Slavnostní otevření proběhlo 15. 9. 2012. Na stavbu se spotřebovalo přes pětatřicet kubíků dřeva, které pospojovalo dvanáct tisíc vrutů a více jak osm set šroubů. Rozhledna je vysoká 25 m, má kruhový půdorys o průměru 5 m. Celá stavba je zhotovena z modřínového dřeva, které by mělo postupně šednout. Na vyhlídku vedou dvě schodiště, počet schodů je 99 v jednom směru a 90 ve směru druhém. K rozhledně se můžete vydat nejen pěšky, ale i na kole nebo autem. U rozhledny je vybudováno zázemí s parkovištěm a lavičkami. Z rozhledny můžete vidět do širokého okolí, Jizerské hory, Lužické hory, Žitavskou nížinu a hnědouhelný důl Turow.

Dle původního projektu měla mít rozhledna prohnutý, dynamičtější tvar, avšak finanční rozpočet dovolil pouze rovný tvar. Prohnutí by výstavbu prodražilo zhruba o milion korun. Upravit se také musel vršek rozhledny, díky tomu mají návštěvníci nezvykle k dispozici dvě vyhlídková patra. Na svoji výšku je rozhledna poměrné štíhlá, proto turisté nahoře mohou pocítit, jak se mírně kýve. Nebezpečí ale nehrozí. Od jiných rozhleden v kraji se heřmanická rozhledna liší i tím, že při výstupu nahoru se turisté nepotkají s těmi, kteří sestupují dolů. Je tam totiž dvojité točité schodiště. Nezvyklé je také zábradlí z ohýbaných prken – neobvyklá konstrukce, do které se dnes skoro nikdo nepouští.

Vyhlídková věž je součástí projektu na výstavbu cyklostezky, která povede z Polska přes Heřmanice do Dětřichova. Peníze byly  získány z česko-polského programu Cíl 3. Na české straně přibude 7,5 kilometru tras, z toho pět bude nových. Budou navazovat na jiné stezky, napojí se například na Pašeráckou nebo Krakonošovu cyklostezku. Výstavba cyklostezky a rozhledny si vyžádá celkem kolem sedmi milionů korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koncert Harlej v Bozkově přeložen na jaro 2022

Koncert kapely Harlej, který měl v bozkovské sokolovně proběhnout 27. listopadu od 20 hodin, byl přeložen na 16. dubna 2022. Předkapelou měla být kapela Loco Loco. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na jarní termín.

Komise vybrala firmu, která postaví nový domov pro postižené v Nové Vsi

Radní Libereckého kraje schválili výběr firmy, která postaví nové domácnosti pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy. Jejich provozovatelem je krajská příspěvková organizace APOSS Liberec. Ze sedmi nabídek přihlášených do veřejné zakázky byla hodnotící komisí vybrána nabídka společnosti CL-EVANS Česká Lípa, která byla ekonomicky nejvýhodnější. „Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky byla ekonomická výhodnost nabídek, tedy nejnižší nabídková cena. Tu nabídla společnost CL-EVANS," potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
Plné kapsy šutrů nabídly famózní herecké výkony
Prosincový program ve Vikýři
Eva Samková zahájila vítězně Světový pohár ve snowboardcrossu
Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Liberecký kraj je osmý

Nejčtenější články

26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
26.11.: V Palackého ulici je nutná zvýšená opatrnost
26.11.: Za tenhle bod zaslouží Jablonec uznání

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace