Obrazem: Okurka nebo penis?

11.10.2012 22:05:00 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Okurka nebo penis?

V Heřmanicích na Liberecku je od září přístupná nová rozhledna ve tvaru okurky, podle některých ale tvarově spíše připomíná penis.

V obci Heřmanice byla v rámci projektu „Cyklotrasy v Heřmanicích, v Dětřichově a v Bogatyni, rozhledna v Heřmanicích“ postavena rozhledna.

Rozhlednu postavila firma Taxus z Rychnova u Jablonce n. N., autory projektu jsou liberečtí Mjölk architekti. Stavba rozhledny začala na jaře roku 2012. Slavnostní otevření proběhlo 15. 9. 2012. Na stavbu se spotřebovalo přes pětatřicet kubíků dřeva, které pospojovalo dvanáct tisíc vrutů a více jak osm set šroubů. Rozhledna je vysoká 25 m, má kruhový půdorys o průměru 5 m. Celá stavba je zhotovena z modřínového dřeva, které by mělo postupně šednout. Na vyhlídku vedou dvě schodiště, počet schodů je 99 v jednom směru a 90 ve směru druhém. K rozhledně se můžete vydat nejen pěšky, ale i na kole nebo autem. U rozhledny je vybudováno zázemí s parkovištěm a lavičkami. Z rozhledny můžete vidět do širokého okolí, Jizerské hory, Lužické hory, Žitavskou nížinu a hnědouhelný důl Turow.

Dle původního projektu měla mít rozhledna prohnutý, dynamičtější tvar, avšak finanční rozpočet dovolil pouze rovný tvar. Prohnutí by výstavbu prodražilo zhruba o milion korun. Upravit se také musel vršek rozhledny, díky tomu mají návštěvníci nezvykle k dispozici dvě vyhlídková patra. Na svoji výšku je rozhledna poměrné štíhlá, proto turisté nahoře mohou pocítit, jak se mírně kýve. Nebezpečí ale nehrozí. Od jiných rozhleden v kraji se heřmanická rozhledna liší i tím, že při výstupu nahoru se turisté nepotkají s těmi, kteří sestupují dolů. Je tam totiž dvojité točité schodiště. Nezvyklé je také zábradlí z ohýbaných prken – neobvyklá konstrukce, do které se dnes skoro nikdo nepouští.

Vyhlídková věž je součástí projektu na výstavbu cyklostezky, která povede z Polska přes Heřmanice do Dětřichova. Peníze byly  získány z česko-polského programu Cíl 3. Na české straně přibude 7,5 kilometru tras, z toho pět bude nových. Budou navazovat na jiné stezky, napojí se například na Pašeráckou nebo Krakonošovu cyklostezku. Výstavba cyklostezky a rozhledny si vyžádá celkem kolem sedmi milionů korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace