Obrazem: Když ve škole straší

31.10.2012 21:55:18 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Když ve škole straší

Čarodějové a čarodějnice, duchové, vyřezávané dýně, úkoly plněné jen za světla zapálených svíček a doprovázené strašidelnými zvuky - taková byla atmosféra při středečních oslavách svátku Halloween v Základní škole Mozartova v Jablonci nad Nisou.
 

Halloween (píše se také jako Hallowe’en) je populární především v anglo-saských zemích, slaví se každoročně 31. října. Slovo halloween je zkrácenina spojení “All-hallow-even”, což doslova znamená předvečer všech svatých. Historie sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští keltové slavili konec žní.

Symboly Halloweenu

Dýně - asi nejznámějším symbolem Halloweenu je oranžová dýně, která se vydlabe, vyřeže se do ní co nejstrašidelnější obličej a uvnitř se zapálí svíčka.

Čarodějnice – velké množství halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímaní ve spojení s čarodějnicemi. Poté, co byl Halloween jako slavnost převzat do křesťanské kultury, začaly být symboly vnímány jako znaky zla.

Kočky – již staří Egypťané vnímali kočku jako posvátnou bytost, jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Kočky byly již od středověku považovány za mazlíčky čarodějnic a jako symboly Halloweenu tak zůstaly dodnes.

Halloweenské hry, zvyky a tradice

Trick-or-treating –  v překladu Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Především děti, obvykle převlečené do více či méně strašidelných obleků obcházejí domy v sousedství a koledují sladkosti. Koleduje se obvykle od 17 do 20 hodin.

Hororové historky – je zvykem si večer rovněž vyprávět smyšlené hororové příběhy – čím strašidelnější, tím lepší. Velké množství (především komediálních) seriálů rovněž v týden Halloweenu vysílá speciální čarodějnické epizody.

Halloweenský průvod – ve městech je obvykle uspořádán průvod v maskách (Halloween Parade), každý ze zúčastněných se snaží mít tu nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Jedním z nejznámějších organizovaných průvodů je newyorský The Village Halloween Parade.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 51 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.

Aktuální srpnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Dvojice úplných uzavírek v okrajových částech Jablonce nad Nisou je plánovaná od 10. srpna. Obě se překlopí do září, zatímco jedna skonči v polovině měsíce, druhá je plánovaná až do jeho konce. Úplná uzavírka začne 10. srpna v ulici Sportovní, potrvá do 15. září a důvodem jsou výkopové práce pro přípojky. Ve druhém případě se úplně uzavře od 10. srpna ulice Dubová v Kokoníně, a to od ulice Rychnovská po Tyršovu stezku. Do konce září tu dělníci budou odstraňovat kanalizační výustí a rekonstruovat vodovod.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Srpnový program na Valdštejně nabízí Hradozámecké odpoledne i noc
Studená přehrada Fojtka láká otužilce i nudisty
Chtějí obyvatelé Abecedy zídky zachovat? Odpoví průzkum
Rockové Léto na kopci pořádají u rozhledny Nisanka
Nádoby na plast a papír jsou v dalších částech Jablonce

Nejčtenější články

10.08.: K tragické havárii motocyklisty došlo u Železného Brodu
10.08.: Povalil i FC Bayern: Ruda Gergel 70!
12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace