Obrazem: Když ve škole straší

31.10.2012 21:55:18 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Když ve škole straší

Čarodějové a čarodějnice, duchové, vyřezávané dýně, úkoly plněné jen za světla zapálených svíček a doprovázené strašidelnými zvuky - taková byla atmosféra při středečních oslavách svátku Halloween v Základní škole Mozartova v Jablonci nad Nisou.
 

Halloween (píše se také jako Hallowe’en) je populární především v anglo-saských zemích, slaví se každoročně 31. října. Slovo halloween je zkrácenina spojení “All-hallow-even”, což doslova znamená předvečer všech svatých. Historie sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští keltové slavili konec žní.

Symboly Halloweenu

Dýně - asi nejznámějším symbolem Halloweenu je oranžová dýně, která se vydlabe, vyřeže se do ní co nejstrašidelnější obličej a uvnitř se zapálí svíčka.

Čarodějnice – velké množství halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímaní ve spojení s čarodějnicemi. Poté, co byl Halloween jako slavnost převzat do křesťanské kultury, začaly být symboly vnímány jako znaky zla.

Kočky – již staří Egypťané vnímali kočku jako posvátnou bytost, jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Kočky byly již od středověku považovány za mazlíčky čarodějnic a jako symboly Halloweenu tak zůstaly dodnes.

Halloweenské hry, zvyky a tradice

Trick-or-treating –  v překladu Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Především děti, obvykle převlečené do více či méně strašidelných obleků obcházejí domy v sousedství a koledují sladkosti. Koleduje se obvykle od 17 do 20 hodin.

Hororové historky – je zvykem si večer rovněž vyprávět smyšlené hororové příběhy – čím strašidelnější, tím lepší. Velké množství (především komediálních) seriálů rovněž v týden Halloweenu vysílá speciální čarodějnické epizody.

Halloweenský průvod – ve městech je obvykle uspořádán průvod v maskách (Halloween Parade), každý ze zúčastněných se snaží mít tu nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Jedním z nejznámějších organizovaných průvodů je newyorský The Village Halloween Parade.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 51 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.

Od 3. dubna budou pokračovat práce na silnici z Výpřeže do Světlé

Od 3. dubna 2023 budou po zimní pauze pokračovat stavební práce na silnici vedoucí z Výpřeže do Světlé pod Ještědem. Rekonstrukce úseku bude pokračovat s částečným omezením provozu, a to až do 30. června letošního roku. Na místě nebudou primárně řídit dopravu semafory, ale řidiči se budou orientovat zejména díky svislému dopravnímu značení. Světelné signalizační zařízení použijí stavaři pouze výjimečně v místě některých zatáček, a to po ukončení prací ve dne. Poslední fází bude pokládání asfaltu, vytváření krajnic a dopravního značení, a to od 1. do 16. července letošního roku. V té době bude silnice zcela uzavřena.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na ledovce narazil v Jablonci s autem do sloupu veřejného osvětlení
Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Na Rampu zavítá Vasilův rubáš
Jan Spálený a ASPM vystoupí v Klubu Na Rampě
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi

Nejčtenější články

28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka
27.03.: Kvůli spadlému stromu byla uzavřena silnice ze Smržovky do Tanvaldu
28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace