Obrazem: Jablonecké secesní stavby
18.03.2012 20:27:00 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Rychnov u Jablonce nad Nisou
Ve výstavní síni Městského úřadu v Rychnově nad Nisou se koná výstava Radoslavy Sodomkové „Jablonecké secesní stavby“.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století zažíval Jablonec nad Nisou nebývalý rozmach, a to především díky výrobě skla a bižuterie. Výrazně se zvýšila životní úroveň obyvatel tohoto města. Náhlý hospodářský rozkvět se odráží také ve stavebnictví, a to výstavbou secesních vil, divadla a městských lázní.
Umělecký směr secese vznikl v osmdesátých letech devatenáctého století a uplatňoval se až do prvního desetiletí dvacátého století. Typickými znaky secesního slohu jsou dekorativnost, linie, křivky připomínající cigaretový kouř, nové tvary rostlinného charakteru. Také maskarony - plastické zdobné motivy v podobě lidské či zvířecí tváře, hojně využívány na fasádách, ale i interiérech. Začíná se uplatňovat železo např. na zábradlí balkonů, rovněž zpracované do secesních křivek. Okna a dveře mají zaoblené rohy nebo stlačené tvary.
Pro tuto výstavu se Radoslava Sodomková, původním povoláním strojní konstruktérka, snažila zachytit krásné secesní stavby v Jablonci nad Nisou a přiblížit návštěvníkům zdobnost a jemnost, s jakou byly navrženy a vystavěny. Soubor fotografií je spíše dokumentační s vloženými detaily ozdobných prvků tak, aby nezůstaly bez povšimnutí na celkovém obraze. Je jich jistě mnohem více, všechny zajímavé a krásné, těžko se autorce vybíralo. Velmi zajímavé bylo také její osobní pátrání po hlavních architektech a stavitelích působících v Jablonci nad Nisou a objevování jejich děl v tomto městě:
Architekt Josef ZASCHE, narozen 1871 v Jablonci nad Nisou, zemřel v roce 1957 v Německu.
- Projekt Starokatolického kostela Povýšení sv. kříže (1902)
- Rodinné domy v Korejské ulici
Architekt Robert HEMMRICH, narozen 1871, zemřel v roce 1946, spolužák architekta Zascheho na stavební průmyslové škole v Liberci.
- Jeho firma provedla stavbu Starokatolického kostela
- Vypracoval projekt na tzv. Scheiblerovy domy (1903)
- Dům v Podhorské ulici č. 37 (1901)
- Městské lázně (1910)
- Rozhledna Proseč (1932), Černá Studnice (1903), Bramberk (1912)
- Projekt na hráz přehrady (1905)
Architekt a stavitel Emilian HERBIG
- Muzeum skla a bižuterie (1904)
- Dům v Lidické č.16 (1903)
Architekt Arwed THAMERUS, architekt a majitel stavební firmy v Jablonci nad Nisou, působil zde koncem 19. století.
- Přestavba evangelického kostela Dr. Farského
- Podíl na stavbě sokolovny a poštovního úřadu
- Riedlova vila v Desné
- Dům v Lidické ul. č. 24 (1903)
- Dům V Nivách č.15 (1909)
- Budova VZP, třída Budovatelů č. 7 (1910)
- Dům ve Větrné č. 18 (1910)
Výstava Radoslavy Sodomkové „Jablonecké secesní stavby“ potrvá ve výstavní síni Městského úřadu v Rychnově nad Nisou do 30. března 2012. Vernisáž výstavy proběhla v sobotu 17. března 2012. Otevřeno je denně od 9 – 11 a 14 – 16 hod.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 25 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
Nejnovější články
V Jablonci nad Nisou proběhly kontroly ubytoven
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách
Nejčtenější články
08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
10.10.: K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.