Obrazem: Drátování bez hranic

31.03.2012 14:20:21 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Drátování bez hranic

Vernisáž výstavy s tvůrčí dílnou autora výstavy Ladislava Lokajíčka se konala v pátek 30. března v Galerii Belveder v Jablonci nad Nisou.

Drátenictví jako specifická forma využití drátů vzniklo na severozápadě Slovenska v bývalé Trenčianské stolici (podhůří Javorníků). Důležitým faktorem rozvoje řemesla byla snadná dostupnost materiálu. Dráty pocházely ze sousedního Slezska, kde už od 16. století existovala rozvinutá železářská výroba. Drát byl levný a vzhledem k častým formanským cestám si lidé nemuseli dopředu dělat větší zásoby. K výrobě pak stačily běžné pracovní nástroje, používané v hospodářství.

Současné drátenictví, jako čistě rukodělná výroba přístupná téměř každému, se drátování setkalo s nebývalým zájmem stovek a dnes již tisíců amatérů. Z mnohých se stali profesionálové a zabývají se výrobou náročnějších předmětů. Tvorbě z drátů se věnují i mnozí výtvarníci.

V současné době má drátenická produkce  široké spektrum technik, používaných materiálů, tvarů i funkcí. Lze ji rozdělit do několika skupin, jako např. bytový design, stolování, drobné plastiky, oděvní doplňky či šperky. Najdeme zde i kombinace drátu s keramikou, sklem, textilem, dřevem a dalšími materiály. Řemeslníci, pro něž se drátování stalo obživou, se zabývá především výrobou košů, mis a misek, drobných plastik či šperků, zatímco produkce početné skupiny amatérů se zaměřuje především na šperky, opletené kameny, hrnky, kraslice, dekorace a jiné. 

Ladislav Lokajíček – technik, amatér a nadšenec – pracuje jako technik v oboru parkových a lesních úprav, vyrůstal v Tachově a nyní žije se svým synem v Mariánských Lázních. I přes náročnou práci veškerý volný čas věnuje svému synovi a čas na drátkování je pro něj vzácností. Náměty pro svá díla čerpá hlavně v přírodě, historii i běžném životě. Své objekty tvoří volnou technikou z různých druhů drátků. V poslední době nalezl zálibu v kombinování materiálů, pro výstavu v Jablonci nad Nisou si připravil i objekty v kombinaci drátu a barevného skla.

Vernisáž výstavy obohatila svým vystoupením dětská kapela Nautica složená z žáků jablonecké ZUŠ Podhorská, Radky Bělíkové, Andrey Bělíkové a Jiřího Samka pod vedením učitele Jana Krajníka. Nautica v národním finále dětské hudební soutěže Brána získala první místo v kategorii kapel do 15 let, zvláštní ocenění odborné poroty za instrumentální výkon  Jiřího Samka a cenu diváků.

Výstava bude přístupná od 3. dubna do 8. června 2012 a bude provázena doprovodným muzejním programem Drátování je radost. 10. – 13. dubna 2012 od 14.00 do 17.00 hodin – jarní kreativní dílna pro veřejnost, 14. dubna od 10.00 hodin – ateliér za účasti autora pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost. 

Související článek: Hrátky s drátky

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace