Obrazem: Drátování bez hranic

31.03.2012 14:20:21 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Drátování bez hranic

Vernisáž výstavy s tvůrčí dílnou autora výstavy Ladislava Lokajíčka se konala v pátek 30. března v Galerii Belveder v Jablonci nad Nisou.

Drátenictví jako specifická forma využití drátů vzniklo na severozápadě Slovenska v bývalé Trenčianské stolici (podhůří Javorníků). Důležitým faktorem rozvoje řemesla byla snadná dostupnost materiálu. Dráty pocházely ze sousedního Slezska, kde už od 16. století existovala rozvinutá železářská výroba. Drát byl levný a vzhledem k častým formanským cestám si lidé nemuseli dopředu dělat větší zásoby. K výrobě pak stačily běžné pracovní nástroje, používané v hospodářství.

Současné drátenictví, jako čistě rukodělná výroba přístupná téměř každému, se drátování setkalo s nebývalým zájmem stovek a dnes již tisíců amatérů. Z mnohých se stali profesionálové a zabývají se výrobou náročnějších předmětů. Tvorbě z drátů se věnují i mnozí výtvarníci.

V současné době má drátenická produkce  široké spektrum technik, používaných materiálů, tvarů i funkcí. Lze ji rozdělit do několika skupin, jako např. bytový design, stolování, drobné plastiky, oděvní doplňky či šperky. Najdeme zde i kombinace drátu s keramikou, sklem, textilem, dřevem a dalšími materiály. Řemeslníci, pro něž se drátování stalo obživou, se zabývá především výrobou košů, mis a misek, drobných plastik či šperků, zatímco produkce početné skupiny amatérů se zaměřuje především na šperky, opletené kameny, hrnky, kraslice, dekorace a jiné. 

Ladislav Lokajíček – technik, amatér a nadšenec – pracuje jako technik v oboru parkových a lesních úprav, vyrůstal v Tachově a nyní žije se svým synem v Mariánských Lázních. I přes náročnou práci veškerý volný čas věnuje svému synovi a čas na drátkování je pro něj vzácností. Náměty pro svá díla čerpá hlavně v přírodě, historii i běžném životě. Své objekty tvoří volnou technikou z různých druhů drátků. V poslední době nalezl zálibu v kombinování materiálů, pro výstavu v Jablonci nad Nisou si připravil i objekty v kombinaci drátu a barevného skla.

Vernisáž výstavy obohatila svým vystoupením dětská kapela Nautica složená z žáků jablonecké ZUŠ Podhorská, Radky Bělíkové, Andrey Bělíkové a Jiřího Samka pod vedením učitele Jana Krajníka. Nautica v národním finále dětské hudební soutěže Brána získala první místo v kategorii kapel do 15 let, zvláštní ocenění odborné poroty za instrumentální výkon  Jiřího Samka a cenu diváků.

Výstava bude přístupná od 3. dubna do 8. června 2012 a bude provázena doprovodným muzejním programem Drátování je radost. 10. – 13. dubna 2012 od 14.00 do 17.00 hodin – jarní kreativní dílna pro veřejnost, 14. dubna od 10.00 hodin – ateliér za účasti autora pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost. 

Související článek: Hrátky s drátky

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dočasné zrušení zastávky u Staré Osady

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Československé armády a Stará Osada (u firmy Atrea) a autobusové zastávky bude v době od 1. dubna do 31. května dočasně zrušená autobusová zastávka Rýnovice, křižovatka ve směru na Lukášov a Liberec. Linky MHD č. 104 (směr Lukášov) a č. 107 (směr Kunratice, Mšenská) budou využívat zastávku Rýnovice, Belgická umístěnou před okružní křižovatkou v Belgické ulici.

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu
Architekti budou soutěžit o nejlepší návrh jablonecké školky
FOTO: Rychnov remizoval 1:1 s Košťálovem
V galerii MY přibližují život a dílo grafika a malíře Richarda Fleissnera
Program kin v Jablonci nad Nisou od 30. března do 12. dubna

Nejčtenější články

29.03.: Na ledovce narazil v Jablonci s autem do sloupu veřejného osvětlení
29.03.: Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
30.03.: Volejbalistky o víkendu bojují o vítězství v I. lize žen

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace