Obrazem: Drátování bez hranic

31.03.2012 14:20:21 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Drátování bez hranic

Vernisáž výstavy s tvůrčí dílnou autora výstavy Ladislava Lokajíčka se konala v pátek 30. března v Galerii Belveder v Jablonci nad Nisou.

Drátenictví jako specifická forma využití drátů vzniklo na severozápadě Slovenska v bývalé Trenčianské stolici (podhůří Javorníků). Důležitým faktorem rozvoje řemesla byla snadná dostupnost materiálu. Dráty pocházely ze sousedního Slezska, kde už od 16. století existovala rozvinutá železářská výroba. Drát byl levný a vzhledem k častým formanským cestám si lidé nemuseli dopředu dělat větší zásoby. K výrobě pak stačily běžné pracovní nástroje, používané v hospodářství.

Současné drátenictví, jako čistě rukodělná výroba přístupná téměř každému, se drátování setkalo s nebývalým zájmem stovek a dnes již tisíců amatérů. Z mnohých se stali profesionálové a zabývají se výrobou náročnějších předmětů. Tvorbě z drátů se věnují i mnozí výtvarníci.

V současné době má drátenická produkce  široké spektrum technik, používaných materiálů, tvarů i funkcí. Lze ji rozdělit do několika skupin, jako např. bytový design, stolování, drobné plastiky, oděvní doplňky či šperky. Najdeme zde i kombinace drátu s keramikou, sklem, textilem, dřevem a dalšími materiály. Řemeslníci, pro něž se drátování stalo obživou, se zabývá především výrobou košů, mis a misek, drobných plastik či šperků, zatímco produkce početné skupiny amatérů se zaměřuje především na šperky, opletené kameny, hrnky, kraslice, dekorace a jiné. 

Ladislav Lokajíček – technik, amatér a nadšenec – pracuje jako technik v oboru parkových a lesních úprav, vyrůstal v Tachově a nyní žije se svým synem v Mariánských Lázních. I přes náročnou práci veškerý volný čas věnuje svému synovi a čas na drátkování je pro něj vzácností. Náměty pro svá díla čerpá hlavně v přírodě, historii i běžném životě. Své objekty tvoří volnou technikou z různých druhů drátků. V poslední době nalezl zálibu v kombinování materiálů, pro výstavu v Jablonci nad Nisou si připravil i objekty v kombinaci drátu a barevného skla.

Vernisáž výstavy obohatila svým vystoupením dětská kapela Nautica složená z žáků jablonecké ZUŠ Podhorská, Radky Bělíkové, Andrey Bělíkové a Jiřího Samka pod vedením učitele Jana Krajníka. Nautica v národním finále dětské hudební soutěže Brána získala první místo v kategorii kapel do 15 let, zvláštní ocenění odborné poroty za instrumentální výkon  Jiřího Samka a cenu diváků.

Výstava bude přístupná od 3. dubna do 8. června 2012 a bude provázena doprovodným muzejním programem Drátování je radost. 10. – 13. dubna 2012 od 14.00 do 17.00 hodin – jarní kreativní dílna pro veřejnost, 14. dubna od 10.00 hodin – ateliér za účasti autora pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost. 

Související článek: Hrátky s drátky

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
Vánoční strom a betlém rozsvítili i v Loužnici
Zítřek se nekoná divadlo nezaplnil, nabídl ovšem intenzivní zážitek
Výstavu betlémů a pohlednic Jiřího Škopka pořádají v Hejnicích
Naučná stezka horského spolku provede ještědskými vápenci

Nejčtenější články

01.12.: Autobusová linka z Jablonce vede až na Maliník, vznikla tam otočka
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
01.12.: FOTO: Hvězdy nad Ještědem svítily podvanácté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace