Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa

30.03.2012 11:44:17 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa

České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa - akce, která je součástí projektu "Setkávání - tradice, kultura a život v česko-polském pohraničí", financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, probíhá v těchto dnech v jabloneckém Eurocentru.

Vystoupení folklórního souboru Jeleniogórzanie z Polska, které si pro návštěvníky jabloneckého Kina Junior přichystalo na čtvrtek 29. března nejen pestré vystoupení s ukázkami oslav velikonočních svátků v Polsku, ale i ukázku a ochutnávku z bohatého polského velikonočního stolu, zahájilo společně s vystoupením dětského folklórního souboru Jizerka z Liberce společné oslavy českých a polských Velikonoc.

Velikonoce patří k nejstarším a nejvýznamnějším svátkům křesťanské církve, spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Navazují na předkřesťanské vítání přicházejícího jara. Patří k pohyblívým svátkům,  slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Oslavy Velikonoc navazují na čtyřicetidenní postní dobu od popeleční středy do Božího hodu velikonočního. Z hlediska zvyků českého lidu patří k nejvýznamnějším dnům Velikonoc velikonoční pondělí, které je spojené s pomlázkou a velikonočním hodováním. Společným rysem je obdarování koledníka vajíčkem, často zdobeným různými technikami. Zdobení vajec patřilo k povinnostem hospodyně. Mezi rozmanité techniky zdobení velikonočních vajec patří nejstarší technika batika – malování voskem na barvený podklad a znovu barvení, leptání kyselinou dusičnou či technika vyškrabování ostrým předmětem do obarveného podkladu a jiné. Mezi novější techniky zdobení vajec patří různé druhy aplikace – lepení slámy, barevného papíru, ovazování vajec mašlemi, oplétání kovovými páskami, kalouny, prýmky, apod.

V rámci oslav českých a polských Velikonoc si mohli návštěvníci vyzkoušet některé zdobící techniky v průběhu Velikonoční dílny, která se konala ve čtvrtek 29. března ve Velkém sále Eurocentra.

Od čtvrtka 29. března až do pátku 6. dubna 2012 (8.00–18.00 hodin), je možno v Malém sále Eurocentra zdarma navštívit výstavku polských tradičních velikonočních výrobků. Výrobky byly získány od obyvatel polské části Euroregionu Nisa.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 67 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dočasné zrušení zastávky u Staré Osady

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Československé armády a Stará Osada (u firmy Atrea) a autobusové zastávky bude v době od 1. dubna do 31. května dočasně zrušená autobusová zastávka Rýnovice, křižovatka ve směru na Lukášov a Liberec. Linky MHD č. 104 (směr Lukášov) a č. 107 (směr Kunratice, Mšenská) budou využívat zastávku Rýnovice, Belgická umístěnou před okružní křižovatkou v Belgické ulici.

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu
Architekti budou soutěžit o nejlepší návrh jablonecké školky
FOTO: Rychnov remizoval 1:1 s Košťálovem

Nejčtenější články

31.03.: Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
30.03.: Volejbalistky o víkendu bojují o vítězství v I. lize žen
31.03.: Velikonoce v Jablonci se konají od 30. března do 10. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace