Obnovili vyhlídku na jabloneckém Petříně

31.05.2023 22:29:02 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Obnovili vyhlídku na jabloneckém Petříně

Jablonecký hotel Petřín 1. června opět otevírá veřejnosti rozhlednu. Věž je vysoká 20 metrů, na Jablonec je možné pohlédnout z plošiny ve výšce 15 metrů, na kterou je třeba vystoupat po 78 schodech. Vyhlídka bude otevřená denně od 7 do 22 a vstupné bude 50 kč za osobu.

„Petřín je jednou z jabloneckých dominant, patří k turisticky lákavým místům, ale je i tradičním cílem procházek mnoha Jablonečanů. Je skvělé, že se po několika letech podařilo hotel Petřín i s vyhlídkovou věží znovu otevřít a vrátit návštěvníkům," řekl jablonecký primátor Miloš Vele, který se zúčastnil slavnostního znovuotevření vyhlídkové věže hotelu Petřín ve středu 31. května.

Tomu předcházela generální rekonstrukce zvláště schodiště ve věži, které bylo v havarijním stavu. Zahájení provozu je plánované na Mezinárodní den dětí, ve čtvrtek 1. června. „Mám velkou radost, že se nám podařilo dokončit rekonstrukci hotelu, a právě na Den dětí otevřeme jeho poslední část. Vyhlídková věž bude přístupná každý den v době od 11 do 22 hodin a vstupné činí 50 korun za osobu," doplnil Ivo Konečný, majitel hotelu Petřín.

Doprovodného programu na zahájení provozu vyhlídkové věže a oslavy Mezinárodního dne dětí se chopilo Středisko volného času Vikýř Jablonec nad Nisou. „Kromě vlastního výšlapu na rozhlednu tu bude připravený také skákací hrad, stezka otázek, hry a něco dobrého k jídlu a pití, a to do 18 hodin odpoledne," zve Konečný.

Více jak stoletá historie

Na místě, kde dnes stojí hotel Petřín, postavil pohostinství s rozhlednou v roce 1906 německý podnikatel Richard Fellinghauer. Tehdy se návrší s hostincem jmenovalo Nickelkoppe a patřilo do samostatné obce Vrkoslavice. Proto se i výletní restaurace jmenovala Zur Nickelkoppe. Richard Fellinghauer se snažil pamatovat na vše, čím by mohl přilákat co největší počet návštěvníků. Proto v jeho restauraci byla kuchyně i velký sál, kde se nejenom podávala jídla, ale mohlo se i tančit. Pro pány připravil prostor s kulečníkem a výletníci se mohli kochat pohledem na okolí z dvacet metrů vysoké vyhlídkové věže. Nová restaurace byla slavnostně otevřená v neděli 2. prosince 1906 a brzy se stala oblíbeným cílem výletů, ale i místem pro jednání obchodníků s bižuterií. Bohužel, v dalších letech restaurace ztrácela na oblibě a měnila jak majitele, tak jména (Öserwarte, Hohenwarte...).

Svému účelu sloužila restaurace do roku 1945. Pak zde vznikl dětský domov a budova dostala název Petřín. V polovině 60. let 20. stol. převedl stát restauraci do vlastnictví podniku Restaurace a jídelny a Petřín se znovu stal oblíbeným cílem vycházek a výletů. Po roce 1989 jej zakoupil spekulant, v jehož rukou budova chátrala, množily se majetkové spory a v roce 1993 byla zavřená úplně. Až v roce 1996 ji v totálně dezolátním stavu koupil Evžen Hejsek, který budovu kompletně zrekonstruoval, rozšířil o ubytování a v říjnu 2000 včetně rozhledny otevřel. Po třinácti letech mu došly síly a nabídl hotel k prodeji. Kupce nenacházel, a tak se v roce 2015 dveře hotelu Petřín opět zavřely. Zdejší ubytování pak příležitostně využívali zahraniční dělníci jako ubytovnu.

Už to vypadalo, že hotel Petřín znovu čeká neblahý osud a postupné chátrání. Až přišel rok 2021, kdy si jej pronajal Ivo Konečný. Nejprve otevřel venkovní bistro, ještě v témže roce obnovil restauraci a nakonec i hotel, v němž zrekonstruoval 22 pokojů. Po rekonstrukci schodiště se tak otevírá také vyhlídková věž.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Rozvoj cestovního ruchu v Turnově? Udržitelně a s ohledem na místní!

Na světě je nová Strategie rozvoje cestovního ruchu ve městě Turnov 2030. Rozhodně to není plán na to, jak turisty více naplnit Český ráj! Je to vize rozvoje cestovního ruchu přímo v Turnově, a to s ohledem na priority místních obyvatel i podnikatelů a s cílem stabilního udržitelného rozvoje důležitého odvětví města v srdci Českého ráje. Více podrobností

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiče zaměstnal požár kůlny ve Smržovce
FOTO: U všeho byl Čanturišvili
Zloděj se v Jablonci dostává do bytu pod záminkou odečtu vodoměru
Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července
Horská služba měla na začátku prázdnin již mnoho zásahů

Nejčtenější články

21.07.: Hasiče zaměstnal požár kůlny ve Smržovce
19.07.: FOTO: The Cello Boys zahráli v Jablonci
18.07.: Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace