Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel

28.01.2023 20:34:02 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel

Nově zvolený český prezident Petr Pavel uspěl v duelu s bývalým premiérem Andrejem Babišem, když získal vůbec nejvíce hlasů v historii v prezidentské volbě. Při výborné volební účasti přesahující 70 procent získal ve druhém kole přes 3,3 milionu hlasů.

Pavel se tak stane po Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi v pořadí čtvrtým prezidentem České republiky a druhým vzešlým z již třetí přímé volby občany. „Jsem přesvědčen, že bychom si měli přát Českou republiku, která se nebude vyznačovat blbou náladou, jak to označoval Václav Havel, ale zasloužíme si Českou republiku, která bude republikou pohody. Myslím, že na to máme a že to dokážeme," řekl na prvních tiskových konferencích Petr Pavel.

Novému prezidentovi přijeli ještě do jeho volebního štábu nečekaně osobně pogratulovat slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a očekávaně také český premiér Petr Fiala.

Andrej Babiš pogratuloval Petru Pavlovi k výhře. „Přijímám prohru, a přeju Petru Pavlovi, aby byl prezidentem opravdu všech. Chtěl bych poprosit náš tým i fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál. Vážím si všech voličů a zisk 2 miliony 400 tisíc je více než získaly Spolu a PirStan v parlamentních volbách," uvedl Andrej Babiš po oznámení výsledků voleb.

Babiš stihl zmínit i své odpůrce, když dodal: „Přeju konečně na twitteru svět bez Babiše, aby někteří nemuseli už usínat každý den s Babišem na rtech."

V našem regionu se výsledky od celostátních moc nelišily, v kraji získal o půl procenta více Petr Pavel, v okrese Jablonec nad Nisou byl náskok vítěze ještě o čtyři procenta vyšší. Podobně výsledky kopírovaly i jednotlivé sčítací obvody, tedy Jablonecko, Tanvaldsko a Železnobrodsko.

Konečné výsledky v celé České republice:

1. Petr Pavel 58,32 % - 3 359 151 hlasů
2. Andrej Babiš 41,67 % - 2 400 046 hlasů

Volební účast 70,25 % oprávněných voličů.

Liberecký kraj:

1. Petr Pavel 58,80 % - 141 170 hlasů
2. Andrej Babiš 41,19 % - 98 885 hlasů

Volební účast 69,33 % oprávněných voličů.

Okres Jablonec nad Nisou:

1. Petr Pavel 62,34 % - 32 469 hlasů
2. Andrej Babiš 37,65 % - 19 609 hlasů

Podle sčítacích obvodů v okrese Jablonec:

Jablonecko:
1. Petr Pavel 62,62 % - 19 459
2. Andrej Babiš 31,09 % - 11 612

Tanvaldsko:
1. Petr Pavel 60,96 % - 7732
2. Andrej Babiš 39,03 % - 4950

Železnobrodsko:
1. Petr Pavel 61,96 % - 4242
2. Andrej Babiš 38,03 % - 2604

Zdroj výsledků: volby.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Druhé kolo prezidentských voleb začalo na stanovištích drive-in
Obrazem: Pavel jel na Ostravsko, Babiš navštívil Liberec a Jablonec
Do druhého kola prezidentské volby postupují Pavel a Babiš
Hasiči pomáhali s volbami na stanovištích drive-in
Z devíti kandidátů vybíráme nového prezidenta

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dočasné zrušení zastávky u Staré Osady

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Československé armády a Stará Osada (u firmy Atrea) a autobusové zastávky bude v době od 1. dubna do 31. května dočasně zrušená autobusová zastávka Rýnovice, křižovatka ve směru na Lukášov a Liberec. Linky MHD č. 104 (směr Lukášov) a č. 107 (směr Kunratice, Mšenská) budou využívat zastávku Rýnovice, Belgická umístěnou před okružní křižovatkou v Belgické ulici.

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu
Architekti budou soutěžit o nejlepší návrh jablonecké školky
FOTO: Rychnov remizoval 1:1 s Košťálovem

Nejčtenější články

31.03.: Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
30.03.: Volejbalistky o víkendu bojují o vítězství v I. lize žen
31.03.: Velikonoce v Jablonci se konají od 30. března do 10. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace