Nový začátek. Průmyslovka Liberec zahajuje svůj první školní rok

05.09.2023 07:15:07 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Nový začátek. Průmyslovka Liberec zahajuje svůj první školní rok

Školní rok zahájí v kraji nová vzdělávací instituce: Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Liberec, která vznikla sloučením Střední průmyslové školy textilní se Střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnickou a Vyšší odbornou školou. Získala novou vizuální identitu a nově se prezentuje coby Průmyslovka Liberec.

Ani po sloučení škol staletá textilní tradice z kraje nezmizí. Textilní obory oděvnictví a textilnictví zůstávají stále zachovány a navíc posílí o možnosti výuky v centru odborného vzdělávání průmyslové školy. „Tradice pokračuje dál a co víc, bude odpovídat standardům současné doby, a to s využitím tradičního know-how," dodal Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. „Sloučení obou škol bylo nutným krokem k tomu, aby bylo možné už v září příštího roku otevřít dvě třídy technického lycea v souvislosti se vzrůstajícím zájmem o všeobecné vzdělávání," doplnil hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj se snaží udržet síť středních škol oborově pestrou a zachovat i obory vzdělání, které mají v regionu staletou tradici. „Z dlouhodobého hlediska je však nutné přizpůsobit nabízené obory vzdělání novým požadavkům společnosti a trendům v daných odvětvích. Zároveň vnímáme silnou potřebu rozšířit všeobecné vzdělávání," upřesnil Čeřovský. „Směřování absolventů textilních oborů by mělo být také možné do odvětví průmyslu, jakými jsou nanovlákna či textilie se specifickými vlastnostmi, a také a do zdravotnictví, například aplikace léků pomocí RNA vláken a podobně. Škola bude dále rozšiřovat, prohlubovat a zintenzivňovat spolupráci s významnými sociálními partnery, jimiž jsou ČEZ, Magna, Benteler, Jablotron, ELMARCO či Technická univerzita v Liberci."

Již nyní se plánuje budoucí rozvoj areálu bývalé textilní školy v Tyršově ulici. „V jejím dvoře se zbourá montované přízemní stavení. Protože potřebujeme v areálu získat čtyřiadvacet kmenových učeben, navrhl architekt, že by se na uprázdněném místě, vzniklém jeho demolicí, vybudovala třípodlažní stavba, v níž by vzniklo deset či jedenáct učeben, dále šatny, kabinety a sociální zařízení. V další etapě by v objektu dílen, o jejichž některé stroje projevilo zájem Národní technické muzeum, vznikly odborné učebny, to znamená počítačová učebna, chemická laboratoř, a podobně. Je potřeba vybudovat také jídelnu, abychom pro zvýšený počet studentů zajistili stravování," nastínil ředitel školy Jaroslav Semerád.

Dojde také na rekonstrukci historické budovy textilní školy. „Je zapotřebí vyměnit okna, provést rekonstrukci elektroinstalace a osvětlení, ani úroveň sociálních zařízení neodpovídá současným požadavkům. V hlavní budově je 12 učeben a po rekonstrukci by v ní zůstaly kmenové třídy. Celkem by tedy po vybudování zmíněné přístavby v zadním traktu vzniklo třiadvacet až čtyřiadvacet kmenových tříd," doplnil ředitel.

Semerád uvažuje též o tom, že by mohlo vzniknout technické lyceum zaměřené na management kybernetické informační bezpečnosti a na umělou inteligenci. „Jeho absolventi by neměli mít nouzi o uplatnění. Do budoucna by totiž měla mít každá firma nad padesát zaměstnanců člověka, který se bude zabývat kybernetickou informační bezpečností. Právě ona, spolu s umělou inteligencí, jsou tématy, kterým patří zítřek," uzavřel ředitel.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace