NiTrio uslyšíte v lučanském kostele Navštívení Panny Marie

15.09.2022 07:26:08 | Autor: Helena Sejkorová, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Lučany nad Nisou

NiTrio uslyšíte v lučanském kostele Navštívení Panny Marie

Na koncert vážné hudby do lučanského kostela Navštívení Panny Marie zvou pořadatelé v sobotu 17. září od 18 hodin, kdy zde vystoupí komorní soubor NiTrio.

Na varhany zahraje varhaník a regenschori při Královské kolegiální kapitule na pražském Vyšehradě Ondřej Valenta. Vystoupil již například s Českým národním symfonickým orchestrem nebo Karlovarským symfonickým orchestrem. Intenzivněji spolupracuje především s flétnistkou Evou Prchalovou a houslistkou Šárkou Petříkovou, s nimiž založil soubor NiTrio. V jeho podání se rozezní lučanský nástroj, který pro lučanský kostel dodal pražský stavitel těchto hudebních nástrojů Karl Schiffner v roce 1889.

Šárka Petříková, která v lučanském kostele zahraje na housle se hře na tento nástroj začala věnovat v šesti letech pod vedením violoncellisty Stanislava Sůvy na ZUŠ Jabloňové v Liberci. V současné době se soustředí na sólovou i komorní hudbu. Založila kvarteto Hanse Krásy, které mimo jiné zahrálo v lučanském kostele Navštívení Panny Marie před lety v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha. Je členkou orchestru národního divadla.

Flétnistka Eva Prchalová pochází z Liberce, kde se již od dětství věnovala hře na hudební nástroje a zpěvu. S varhaníkem Ondřejem Valentou vystupuje jako duo či společně s houslistkou Šárkou Petříkovou jako komorní soubor NiTrio. Zkušenosti s komorní hudbou načerpala také v dechovém kvintetu, díky kterému mimo jiné vystoupila v rámci festivalu Pražské jaro. Je doktorandkou Ústavu hudební vědy FF UK v Praze.

Protože varhany v lučanském chrámu nejsou v kondici, která by umožňovala plnohodnotný koncertní zážitek, přiveze si Ondřej Valenta i svoje cembalo. Přesto se i místní varhany do koncertu zapojí. Je to nástroj dvoumanuálový, s kuželkovými vzdušnicemi a mechanickou trakturou. Byly postaveny pražským varhanářem Karlem Schiffnerem v roce 1889. Hrával na ně i kdysi proslulý a dnes téměř zapomenutý varhaník, a všestranný hudebník, sbormistr a regenschori Jovita Richter, který v Lučanech působil do roku 1914.

Není divu, že 130 let je na stavu varhan znát. Bylo by krásné, kdyby se mohly znovu rozeznít v původní kráse, nicméně v první řadě bude potřeba dokončit naléhavější a rozpracované opravy kostela.

Pravidelné koncerty v lučanském chrámu mají být důstojnou připomínkou kdysi bohatého hudebního života Lučan a povzbuzením pro další úsilí v tomto směru.

Koncert se navíc symbolicky koná v den, kdy si nedaleký Jablonec nad Nisou připomíná hodnotu historického odkazu minulých generací - Den evropského dědictví. Výborná akustika chrámu spolu s uměním mladých interpretů jsou zárukou mimořádného zážitku. Těšíme se na všechny hudbymilovné i zvídavé návštěvníky.

Organizátoři děkují Městu Lučany a lučanské farnosti, za jejichž podpory se koncert koná, a všem návštěvníkům, kteří dobrovolným vstupem, v doporučené výši 100 Kč, přispějí na pokračující opravu lučanského kostela.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
Vánoční strom a betlém rozsvítili i v Loužnici
Zítřek se nekoná divadlo nezaplnil, nabídl ovšem intenzivní zážitek
Výstavu betlémů a pohlednic Jiřího Škopka pořádají v Hejnicích
Naučná stezka horského spolku provede ještědskými vápenci

Nejčtenější články

01.12.: Autobusová linka z Jablonce vede až na Maliník, vznikla tam otočka
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
01.12.: FOTO: Hvězdy nad Ještědem svítily podvanácté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace