Nezaměstnanost v Libereckém kraji v únoru zůstala na 4,2 procenta

10.03.2024 09:59:32 | Autor: TK Úřad práce ČR | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Nezaměstnanost v Libereckém kraji v únoru zůstala na 4,2 procenta

Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Liberci evidovala k 29. 2. 2024 celkem 13 345 uchazečů o zaměstnání (UoZ). Nárůst v evidenci nezaměstnaných oproti lednu je 161 osob. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně stagnoval, a ke konci února činil 4,2 %. Ve srovnání s loňským únorem jde o mírný nárůst o 0,1 p. b.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl o 7 341 vyšší, než počet nabízených volných pracovních míst. Webové stránky www.jsemvkurzu.cz nabízí stovky rekvalifikací a kurzů dostupných pro každého.

Z celkového počtu evidovaných uchazečů bylo 7 045 žen a tvořily 52,8 % z celkového počtu evidovaných nezaměstnaných v Libereckém kraji. Mírně vyšší podíl z okresů Libereckého kraje je na Českolipsku, konkrétně 54,2 %.

„Nezaměstnanost v únoru zůstala na stejné hodnotě jako minulý měsíc, počet nezaměstnaných osob se jen mírně zvýšil. Dynamika pohybu na pracovním trhu byla v únoru tradičně nižší. Zaměřujeme se tak více na pobídku u zaměstnavatelů podporou nástroji Aktivní politiky zaměstnanosti, konkrétně na ty skupiny, jejichž podíl v evidenci mírně narůstá, např. rodiče menších dětí, převážně ženy. Jejich uplatnění je objektivně složitější. A právě podpora flexibilních forem zaměstnávání je součástí Aktivní politiky zaměstnanosti, vedle rozvoje zaměstnanců přímo ve firmách nebo např. zavádění nových technologií, jež podporují vyrovnávání příležitostí," uvádí ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci Kateřina Sadílková.

Lidé si podle ní již uvědomují, že se trh práce dynamicky mění a že by se ve vlastním zájmu měli průběžně vzdělávat a získávat nové kompetence. „Na našem webu www.jsemvkurzu.cz jsou již dnes stovky různých školení. Nabídku školení budeme postupně rozšiřovat. Na většinu z nich Úřad práce finančně přispívá či je dokonce zájemcům zcela hradí. Například nyní lidem, kteří chtějí získat digitální dovednosti, můžeme zaplatit rekvalifikace nebo kurz až za 50 000 korun," upozorňuje ředitelka Kateřina Sadílková.

Struktura uchazečů o zaměstnání - jak na tom jsou ženy

Podíl žen v jednotlivých věkových kohortách je nejvyšší ve věkové skupině 30-49 let, a to více než 56 %, zatímco v ostatních věkových skupinách (do 29 let a 50 a více let) je podíl žen a mužů zcela rovnocenný. Přístup žen na trh práce je ovlivněný vícečetnými vlivy, které Úřad práce ČR stabilně vyhodnocuje. Cíleně, prostřednictvím nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti a realizací projektů hrazených z ESF podporuje uplatnění právě žen, ale obecně rodičů, kteří jsou po určitou část produktivního života méně flexibilní vzhledem k péči o děti. Zaměstnavatelům je umožněna podpora flexibilnějších forem pracovních poměrů a úvazků formou příspěvků na mzdové náklady na Společensky účelných pracovních místech. Ženy převažují rovněž mezi účastníky rekvalifikací, kdy změna profese často umožňuje právě flexibilitu a sladění pracovního a rodinného života v novém zaměstnání.

Průměrný věk nezaměstnaných byl v lednu 42,6 roku, a to v obou skupinách žen a mužů bez významného rozdílu. Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. V evidenci UoZ v Libereckém kraji bylo k 29. 2. 2024 celkem 4 727 uchazečů nad 50 let a tvořili 35,4 % z celkového počtu nezaměstnaných. Nejvyšší podíl této kategorie UoZ z hlediska věku je na Semilsku.

Nejvyšší počet nezaměstnaných je dlouhodobě v nižších stupních kvalifikace. Téměř 70 % v Libereckém kraji tvoří nezaměstnaní se základním vzděláním a vyučení.

V uplynulém měsíci hledalo práci 1 723 osob se zdravotním postižením (OZP) - 12,9 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR v kraji celkem 390 volných pracovních míst. Nejvyšší podíl OZP řeší dlouhodobě v okresech Česká Lípa a Semily.

Evidence nezaměstnaných absolventů se v únoru meziročně zvýšila. V Libereckém kraji bylo na konci měsíce evidováno celkem 701 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, z toho 430 absolventů a 276 mladistvých. Ve loňském roce v únoru byla nezaměstnanost mladých lidí v kraji o 116 osob nižší. Rovněž tato skupina nezaměstnaných je prioritní ve využití nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti. V Libereckém kraji je rovněž, obdobně jako ve všech krajích ČR, realizován projekt Záruky pro mladé. Díky projektu a prostředkům Evropského sociálního fondu bylo v Libereckém kraji aktivizováno již přes 300 mladých lidí, včetně jejich uplatnění v zaměstnání, podpory na dotovaném pracovním místě nebo aktivity směřující k návratu do vzdělávání. 

Mírný růst dlouhodobé nezaměstnanosti

V Libereckém kraji se za poslední rok mírně změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky evidence. V meziročním srovnání klesl podíl kratší evidence 3-6 měsíců, na celkovém počtu nezaměstnaných na 21,1 %. Naopak podíl uchazečů evidovaných více než 12 měsíců vzrostl o 3,0 p. b. na 26,1 %. Na konci února bylo v celém kraji celkem 3 489 dlouhodobě nezaměstnaných.

Volná pracovní místa v Libereckém kraji

Ke konci předchozího měsíce nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci celkem 6 004 volných pracovních míst. Ve srovnání s loňským stejným měsícem jde o 1 637 volných míst méně. Meziroční pokles je tak poměrně významný. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Libereckém kraji v průměru zhruba 2,2 uchazeče o zaměstnání. Nejméně příznivá je situace v okrese Jablonec nad Nisou (3,8). Přibližně pro 70 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Z celkového počtu 65,3 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.

Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, svářeče, montážní dělníky ve výrobě, obsluhu šicích a vyšívacích strojů, kuchaře, zedníky, skladníky. Nejvyšší poptávka v pozicích vyžadujících vyšší stupeň vzdělání je po zdravotních sestrách a lékařích. Několik desítek pozic je nabízeno také pro pracovníky vězeňské služby a policisty. Zaměstnavatelé stabilně poptávají také pozice s vyšší potřebou dovedností v IT, jako jsou programátoři počítačových aplikací, systémoví administrátoři a správci počítačových sítí, IT technici nebo správci webových stránek.

Zaměstnavatelé dlouhodobě postrádají zejména zaměstnance s technickými dovednostmi, především s osvědčením pro kvalifikované práce svářečů a elektrikářů. Na trhu práce v Libereckém kraji dále dlouhodobě chybí odborní pracovníci pro seřizování výrobních strojů. Zaměstnavatelé si velmi cenní také jazykové výbavy a IT kompetencí s přidanou hodnotou pro pozice s požadavkem na vyšší kvalifikaci, které u zájemců o zaměstnání nejsou dle ohlasů firem samozřejmostí.

Rekvalifikace podporují vstup na trh práce

Krajská pobočka v Liberci podporuje v rámci Aktivní politiky zaměstnanosti uplatnění nezaměstnaných, kteří jsou z různých důvodů ohroženi na trhu práce. Jedním z významných nástrojů jsou rekvalifikace. V únoru bylo zahájeno 99 rekvalifikací a ukončeno 118 kurzů.

Úřad práce ČR plně reflektuje dlouhodobé požadavky zaměstnavatelů na dovednosti zájemců o zaměstnání. Aktuálně se zaměřujeme zejména na rozšiřování digitálních kompetencí, a to jak zájemců z řad uchazečů o zaměstnání, tak osob z široké veřejnosti, a to skrze nabídky vzdělávacích kurzů v Databázi RK http://www.jsemvkurzu.cz. Přes tento digitální kanál je v současné době v nabídce téměř 1 200 kurzů, které jsou zaměřené na výuku IT kompetencí pro začátečníky i značně pokročilé zájemce, včetně velmi specifických odborných kurzů. Od počátku roku bylo prostřednictvím Krajské pobočky v Liberci podpořeno již několik desítek kurzů digitálního vzdělávání pro uchazeče a zájemce o zaměstnání.

Propagaci vzdělávacích kurzů je věnována značná pozornost. Jen za uplynulý měsíc byla v rámci proaktivního oslovení klientů krajské pobočky komunikována nabídka těchto kurzů s více jak 6 000 osobami z řad uchazečů a zájemců o zaměstnání s kladnou zpětnou vazbou od stovek z nich. Do kurzů se nám již z oslovených uchazečů přihlásili např. některé osoby se zdravotním znevýhodněním, které skrze zvýšení digitálních kompetencí vidí příležitost v širších možnostech nabídek práce z domova.

Dalšími nástroji Aktivní politiky zaměstnanosti bylo v měsíci únoru podpořeno celkem 226 osob. Úřad práce ČR zajišťuje také podporu zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají OZP na chráněném trhu práce. V měsíci únoru bylo takto podpořeno 175 zaměstnavatelů pro více jak 2 500 zaměstnaných OZP.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
25.04.: Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace