Neumírej zbytečně! Chyby mohou stát život a zdraví

12.02.2023 22:23:33 | Autor: TZ Tým Silniční bezpečnosti | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Neumírej zbytečně! Chyby mohou stát život a zdraví

Tým silniční bezpečnosti pokračuje v návštěvách středních škol se svým výukovým programem Neumírej zbytečně! Při simulované dopravní nehodě si žáci přímo ve třídě vyzkouší, jak pomoci raněným a jak se při takové situaci vůbec chovat. Smyslem je přimět mladé lidi k ohleduplnosti a kooperaci v silničním provozu.

Základem programu Neumírej zbytečně! je naaranžovaná nehoda, při níž se srazí osobní auto s člověkem na elektrokoloběžce. Žáci se v rámci simulace snaží mimo jiné zraněným účastníkům střetu, které hrají namaskovaní spolužáci, poskytnout první pomoc. K dispozici dostanou telefon, aby prostřednictvím výukové verze aplikace Záchranka přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Následně postupují podle pokynů operátora. „Po počátečním ostychu se studenti do svých rolí většinou rychle vžijí a zjistí, že když se ocitnou u dopravní nehody, je potřeba se nejen co nejrychleji zorientovat, ale také jednat s klidem. Uvědomí si, jak je důležité záchranářům popsat, co se stalo a kde k nehodě došlo," uvedla Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Středoškoláci zjistí, jak se chovat, co udělat, na co nesmí nezapomenout, aby neohrozili sebe nebo někoho jiného. Při následném rozboru s dopravním expertem sami přicházejí na příčiny a faktory, které nehodu ovlivnily, ale i na možnosti, jak by se jí dalo předejít. V programu také pochopí, že dopravní nehodou to nekončí.

Tým silniční bezpečnosti pokračuje v návštěvách středních škol se svým výukovým programem Neumírej zbytečně! Program Neumírej zbytečně! podporuje Liberecký kraj a pro střední školy je bezplatný. „Mladým lidem nebyla při vzdělávání v oblasti dopravní výchovy v posledních letech věnována dostatečná pozornost. V Libereckém kraji proto vznikl program určený přímo pro středoškoláky. Jeho snahou je, aby mladý člověk začal vnímat okolí a spolupracoval s ním. Stát se účastníkem dopravní nehody je totiž v dnešním provozu relativně snadné. A nemusí se jednat hned o viníka, ale třeba svědka," říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.

Simulovanou nehodu už měli možnost vyzkoušet například studenti jabloneckého Gymnázia U Balvanu, Obchodní akademie v České Lípě nebo Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově. Do konce února se Tým silniční bezpečnosti vydá na Střední školu strojní, stavební a dopravní v Liberci nebo Střední školu v Semilech.

„Cílem programu Neumírej zbytečně! je zamezit tomu, aby se z rizikového mladého řidiče nestal řidič zlý a bezohledný, ale defenzivní a kooperativní," sdělil závěrem za Tým silniční bezpečnosti Jan Polák a dodal: „Mladý řidič bude mít stále tendenci riskovat, ale méně, protože si bude více uvědomovat rizika a důsledky svého chování."

Program Neumírej zbytečně! je realizován v rámci projektu Markétina dopravní výchova, který je spolufinancován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a podporován řadou partnerů jako Liberecký kraj, Platforma VIZE 0, z.ú., Škoda Auto a.s. nebo Marius Pedersen a.s. Více o projektu, jeho výstupy, materiály a další jsou na www.dopravnivchovy.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policejní hlídky opět vyrazily na sjezdovky, také na Tanvaldský Špičák
Prevence se v Jablonci zaměří na kyberkriminalitu
Kurzy bezpečné jízdy nabízejí pro mladé řidiče čtyři termíny
Dopravní výchovu podporuje kraj ze svého rozpočtu
Vidět a být viděn jako účastník provozu na pozemních komunikacích

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace