Na Žižkově Vrchu vznikne park pro sportovce, rodiny i pejskaře

25.10.2010 22:00:13 | Autor: chab | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Na Žižkově Vrchu vznikne park pro sportovce, rodiny i pejskaře

Město chce vylepšit zanedbaný park nad jabloneckou Plynární ulicí. Objeví se tam hřiště, pěšiny, altánek i jezírko.

Neproniknutelná křoví, polámané stromy, divoká ohniště i harampádí všeho druhu. To všechno najdou lidé v místech bývalé sjezdovky na Žižkově Vrchu v Jablonci nad Nisou. Na místě, kam se ještě před pár lety chodily bavit celé rodiny. Děti sáňkovat nebo jezdit na lyžích, rodiče procházet do kousku přírody nedaleko rušné silnice a sídliště. Dnes je bývalá sjezdovka hlavně částí města, kde se schází různé partičky nebo bezdomovci a kolemjdoucí se místu spíš vyhýbají.
„Dřív jsem tam chodila se psem, ale dneska už mám strach. Válí se tam kde co a tak park raději obcházím. Vhodné místo, kam můžu zajít na procházku se psem, bych uvítala," okomentovala současný stav parku na Žižkově Vrchu Šárka Kučerová z Jablonce. A její přání bude zřejmě vyslyšeno.
„Chceme území vrátit jeho původní funkci, vytvořit zde znovu park lákající k odpočinku, sportu i získávání vědomostí. Projekt dostal pracovní název Leospark Žižkův Vrch," uvedla Zuzana Bencová, vedoucí oddělení přípravy projektů z jablonecké radnice.
V parku chce nechat město obnovit síť pěších cest a rozdělit ho do čtyř částí. Jedna lokalita bude vyloženě rekreační a klidová s jezírkem, molem, terasou a výukovou loukou. Další část parku zaplní altánek, místo pro piknik, vyhlídka i magická spirála. Část má patřit sportovcům, kteří tam najdou hřiště a zároveň se něco dozvědí o místní přírodě. Vymezené území bude v parku určeno pro volný pohyb psů.

Padnou buky, jsou zničené

V bývalém parku už odborníci provedli dendrologický průzkum dřevin, aby zjistili jejich stáří i zdravotní stav. Zhodnotili přes pět set dřevin a rozdělili je do tří skupin - stromy ke kácení, dřeviny určené k ošetření a dřeviny bez zásahu.
„Nekvalitní a náletové stromy necháme vykácet. Bohužel budeme kácet i některé velké buky v horní části území, které jsou havarijní. Na jejich kmenech jsou velká poranění a dutiny v korunách mají suché nebo zlomené větve. Jejich ošetření už není možné," vysvětlila Štěpánka Gaislerová z oddělení životního prostředí. Mnohé stromy také zasáhla loňská sněhová kalamita a zničila je. „Nahradíme je ale novou výsadbou a celkovou revitalizací území," doplnila Gaislerová s tím, že kácet se začne počátkem příštího roku.
Park vznikl počátkem minulého století. Rozkládá se od plochy nad železniční a tramvajovou tratí až k panelákům a garážím na Žižkově Vrchu. Sjezdovka tam fungovala až do roku 2006. Ještě před tím, než se zastavila, část parku zabrala výstavba paneláků. Později jeho stav už nikdo neudržoval.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace