Na Žižkově Vrchu vznikne park pro sportovce, rodiny i pejskaře

25.10.2010 22:00:13 | Autor: chab | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Na Žižkově Vrchu vznikne park pro sportovce, rodiny i pejskaře

Město chce vylepšit zanedbaný park nad jabloneckou Plynární ulicí. Objeví se tam hřiště, pěšiny, altánek i jezírko.

Neproniknutelná křoví, polámané stromy, divoká ohniště i harampádí všeho druhu. To všechno najdou lidé v místech bývalé sjezdovky na Žižkově Vrchu v Jablonci nad Nisou. Na místě, kam se ještě před pár lety chodily bavit celé rodiny. Děti sáňkovat nebo jezdit na lyžích, rodiče procházet do kousku přírody nedaleko rušné silnice a sídliště. Dnes je bývalá sjezdovka hlavně částí města, kde se schází různé partičky nebo bezdomovci a kolemjdoucí se místu spíš vyhýbají.
„Dřív jsem tam chodila se psem, ale dneska už mám strach. Válí se tam kde co a tak park raději obcházím. Vhodné místo, kam můžu zajít na procházku se psem, bych uvítala," okomentovala současný stav parku na Žižkově Vrchu Šárka Kučerová z Jablonce. A její přání bude zřejmě vyslyšeno.
„Chceme území vrátit jeho původní funkci, vytvořit zde znovu park lákající k odpočinku, sportu i získávání vědomostí. Projekt dostal pracovní název Leospark Žižkův Vrch," uvedla Zuzana Bencová, vedoucí oddělení přípravy projektů z jablonecké radnice.
V parku chce nechat město obnovit síť pěších cest a rozdělit ho do čtyř částí. Jedna lokalita bude vyloženě rekreační a klidová s jezírkem, molem, terasou a výukovou loukou. Další část parku zaplní altánek, místo pro piknik, vyhlídka i magická spirála. Část má patřit sportovcům, kteří tam najdou hřiště a zároveň se něco dozvědí o místní přírodě. Vymezené území bude v parku určeno pro volný pohyb psů.

Padnou buky, jsou zničené

V bývalém parku už odborníci provedli dendrologický průzkum dřevin, aby zjistili jejich stáří i zdravotní stav. Zhodnotili přes pět set dřevin a rozdělili je do tří skupin - stromy ke kácení, dřeviny určené k ošetření a dřeviny bez zásahu.
„Nekvalitní a náletové stromy necháme vykácet. Bohužel budeme kácet i některé velké buky v horní části území, které jsou havarijní. Na jejich kmenech jsou velká poranění a dutiny v korunách mají suché nebo zlomené větve. Jejich ošetření už není možné," vysvětlila Štěpánka Gaislerová z oddělení životního prostředí. Mnohé stromy také zasáhla loňská sněhová kalamita a zničila je. „Nahradíme je ale novou výsadbou a celkovou revitalizací území," doplnila Gaislerová s tím, že kácet se začne počátkem příštího roku.
Park vznikl počátkem minulého století. Rozkládá se od plochy nad železniční a tramvajovou tratí až k panelákům a garážím na Žižkově Vrchu. Sjezdovka tam fungovala až do roku 2006. Ještě před tím, než se zastavila, část parku zabrala výstavba paneláků. Později jeho stav už nikdo neudržoval.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Tanvaldě zopakovala vítězství Volba pro město
V Jablonci získalo nejvíce hlasů hnutí ANO 2011 před ODS
V Železném Brodě zopakovalo výhru hnutí Za rozvoj města
První vítězství jabloneckého béčka v Břízkách
Pošesté pořádali Up Hill Run Dobrá Voda

Nejčtenější články

22.09.: Obrazem: Otevření samoobslužné školní restaurace v Tanvaldě
22.09.: Neslibujeme zázraky, ale zodpovědný přístup
23.09.: Začala oprava ulice Široké v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace