Na Žižkově Vrchu vznikne park pro sportovce, rodiny i pejskaře

25.10.2010 22:00:13 | Autor: chab | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Na Žižkově Vrchu vznikne park pro sportovce, rodiny i pejskaře

Město chce vylepšit zanedbaný park nad jabloneckou Plynární ulicí. Objeví se tam hřiště, pěšiny, altánek i jezírko.

Neproniknutelná křoví, polámané stromy, divoká ohniště i harampádí všeho druhu. To všechno najdou lidé v místech bývalé sjezdovky na Žižkově Vrchu v Jablonci nad Nisou. Na místě, kam se ještě před pár lety chodily bavit celé rodiny. Děti sáňkovat nebo jezdit na lyžích, rodiče procházet do kousku přírody nedaleko rušné silnice a sídliště. Dnes je bývalá sjezdovka hlavně částí města, kde se schází různé partičky nebo bezdomovci a kolemjdoucí se místu spíš vyhýbají.
„Dřív jsem tam chodila se psem, ale dneska už mám strach. Válí se tam kde co a tak park raději obcházím. Vhodné místo, kam můžu zajít na procházku se psem, bych uvítala," okomentovala současný stav parku na Žižkově Vrchu Šárka Kučerová z Jablonce. A její přání bude zřejmě vyslyšeno.
„Chceme území vrátit jeho původní funkci, vytvořit zde znovu park lákající k odpočinku, sportu i získávání vědomostí. Projekt dostal pracovní název Leospark Žižkův Vrch," uvedla Zuzana Bencová, vedoucí oddělení přípravy projektů z jablonecké radnice.
V parku chce nechat město obnovit síť pěších cest a rozdělit ho do čtyř částí. Jedna lokalita bude vyloženě rekreační a klidová s jezírkem, molem, terasou a výukovou loukou. Další část parku zaplní altánek, místo pro piknik, vyhlídka i magická spirála. Část má patřit sportovcům, kteří tam najdou hřiště a zároveň se něco dozvědí o místní přírodě. Vymezené území bude v parku určeno pro volný pohyb psů.

Padnou buky, jsou zničené

V bývalém parku už odborníci provedli dendrologický průzkum dřevin, aby zjistili jejich stáří i zdravotní stav. Zhodnotili přes pět set dřevin a rozdělili je do tří skupin - stromy ke kácení, dřeviny určené k ošetření a dřeviny bez zásahu.
„Nekvalitní a náletové stromy necháme vykácet. Bohužel budeme kácet i některé velké buky v horní části území, které jsou havarijní. Na jejich kmenech jsou velká poranění a dutiny v korunách mají suché nebo zlomené větve. Jejich ošetření už není možné," vysvětlila Štěpánka Gaislerová z oddělení životního prostředí. Mnohé stromy také zasáhla loňská sněhová kalamita a zničila je. „Nahradíme je ale novou výsadbou a celkovou revitalizací území," doplnila Gaislerová s tím, že kácet se začne počátkem příštího roku.
Park vznikl počátkem minulého století. Rozkládá se od plochy nad železniční a tramvajovou tratí až k panelákům a garážím na Žižkově Vrchu. Sjezdovka tam fungovala až do roku 2006. Ještě před tím, než se zastavila, část parku zabrala výstavba paneláků. Později jeho stav už nikdo neudržoval.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
FK Jablonec sahal proti Lokomotivu Moskva po vítězství
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj
Jablonecká dopravní se připravila na útok viru

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
22.01.: Zákaz řízení neodradil řidiče od zběsilé jízdy po Jablonecku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace