Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

22.02.2024 23:34:13 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

Sluch je téma, kterému je věnováno několik dní v průběhu celého roku, tři z nich najdeme na přelomu února a března.

21. 2. se podle organizace UNESCO koná Mezinárodní den mateřských jazyků. Na světě existuje přibližně 7 tisíc jazyků, z nichž polovině hrozí zánik. Svůj svátek tedy slaví i český znakový jazyk, kterým v Česku komunikuje zhruba patnáct tisíc osob. „Čeština je pro neslyšící cizí jazyk, někdy pro ně tedy může být problematické porozumět psanému textu, a proto jim nabízíme podporu ve formě sociálních služeb," říká Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa. „Ti, kdo by se chtěli naučit základy českého znakového jazyka se můžou přihlásit do kurzů Tichý jazyk. Probíhají naživo i online, takže jsou dostupné opravdu pro všechny," doplňuje.

25. 2. se koná Mezinárodní den kochleárního implantátu (KI) - zařízení, které umožňuje lidem se sluchovým postižením získávat sluchové vjemy. V České republice je KI operován od roku 1993 a v ideálním případě může implantovaný jedinec po nějaké době slyšet a také telefonovat. Tomuto výsledku samozřejmě předchází dlouhodobá rehabilitace, v rámci které se člověk se sluchovým postižením učí rozlišovat vše, co pomocí implantátu vnímá.

Trojici svátků první části roku uzavírá Den sluchu 3. 3.
Na toto datum jej stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a jeho cílem je upozornit na potřebnost péče o sluch. „Pokud vnímáte nějaké varovné signály, které by mohly značit potíž se sluchem, je třeba jednat co nejdřív. Například když potřebujete zvyšovat hlasitost rádia či televize nebo neslyšíte dobře své blízké, zajděte si k lékaři, který vám může nabídnout vyšetření tónovou audiometrií," vysvětluje Eva Štípková. Pokud potřebujete v této nebo jiné věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace