Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

22.02.2024 23:34:13 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

Sluch je téma, kterému je věnováno několik dní v průběhu celého roku, tři z nich najdeme na přelomu února a března.

21. 2. se podle organizace UNESCO koná Mezinárodní den mateřských jazyků. Na světě existuje přibližně 7 tisíc jazyků, z nichž polovině hrozí zánik. Svůj svátek tedy slaví i český znakový jazyk, kterým v Česku komunikuje zhruba patnáct tisíc osob. „Čeština je pro neslyšící cizí jazyk, někdy pro ně tedy může být problematické porozumět psanému textu, a proto jim nabízíme podporu ve formě sociálních služeb," říká Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa. „Ti, kdo by se chtěli naučit základy českého znakového jazyka se můžou přihlásit do kurzů Tichý jazyk. Probíhají naživo i online, takže jsou dostupné opravdu pro všechny," doplňuje.

25. 2. se koná Mezinárodní den kochleárního implantátu (KI) - zařízení, které umožňuje lidem se sluchovým postižením získávat sluchové vjemy. V České republice je KI operován od roku 1993 a v ideálním případě může implantovaný jedinec po nějaké době slyšet a také telefonovat. Tomuto výsledku samozřejmě předchází dlouhodobá rehabilitace, v rámci které se člověk se sluchovým postižením učí rozlišovat vše, co pomocí implantátu vnímá.

Trojici svátků první části roku uzavírá Den sluchu 3. 3.
Na toto datum jej stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a jeho cílem je upozornit na potřebnost péče o sluch. „Pokud vnímáte nějaké varovné signály, které by mohly značit potíž se sluchem, je třeba jednat co nejdřív. Například když potřebujete zvyšovat hlasitost rádia či televize nebo neslyšíte dobře své blízké, zajděte si k lékaři, který vám může nabídnout vyšetření tónovou audiometrií," vysvětluje Eva Štípková. Pokud potřebujete v této nebo jiné věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení

Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.

V jablonecké Kubálkově ulici se dláždí do konce týdne

Práce v jablonecké Kubálkově ulici se prodlužují do konce prvního prosincového týdne. Již jednou prodloužený termín dokončení byl 30. listopadu. Důvodem dalších potřebných dnů jsou povětrnostní podmínky. Pracovat se tu začalo 1. července. „Nejdéle do 7. prosince budou dělníci pracovat na dodláždění pojezdové a pochozí části u OA a VOŠ. Zároveň se bude průběžně odklízet i staveniště," říká Petr Heidrich z oddělení přípravy a realizace investic jabloneckého magistrátu. Chodci mohou ulicí Kubálkova procházet stavbou podél budovy SUPŠ a VOŠ. Stále je však nutná obezřetnost, jelikož průběžně probíhají hutnící práce dlažby a občas se po staveništi pohybuje menší technika, která přesouvá drť a kostky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prezident dostal v Jablonci hodiny, jeho choť vánoční ozdoby
Do aplikace Zápis do ZŠ bude možné nahlížet od 15. prosince
Liberecký kraj jmenoval nové ředitele škol a školských zařízení
Ve Frýdštejně skončilo osobní auto na boku
Prezident Petr Pavel převzal unikátní regionální dary

Nejčtenější články

09.12.: Prezident republiky Petr Pavel a jeho manželka navštíví Liberecký kraj
10.12.: Prezident Petr Pavel převzal unikátní regionální dary
10.12.: Kraj a Jablonec chystají opravy Střední uměleckoprůmyslové školy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace