Muzeum skla a bižuterie zve na advent s balkánským temperamentem

03.12.2014 11:42:12 | Autor: msb | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie zve na advent s balkánským temperamentem

Do dávné atmosféry zemí Balkánského poloostrova zve od 5. prosince Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Na výstavě Země ornamentu představí rozsáhlý soubor šperků, oděvů a doplňků z této atraktivní oblasti, který je výběrem z exkluzivní Sbírky Waldes.

Od roku 1977 spravují v Jablonci rozsáhlý soubor bývalého Waldesova muzea spínadel a knoflíků, které bylo v roce 1918 slavnostně otevřeno v pražských Vršovicích. U jeho zrodu stál úspěšný pražský továrník Jindřich Waldes, majitel světoznámé a stále (byť s jiným vlastníkem) existující firmy na výrobu drobného kovového zboží, především galanterii a stiskací knoflíky - patentky, která je dodnes známá pod názvem KOH-I-NOOR.

Na výstavě muzeum prezentuje 150 vybraných sbírkových předmětů, především spon, šperků a oděvních doplňků, které převážně pocházejí z období mezi lety 1850 - 1920 z různých oblastí Balkánského poloostrova. Návštěvníci se seznámí s rozmanitostí používaných materiálů, technik i ornamentálním zpracováním.

„Výstavu jsme připravovali více než tři roky, a to především díky náročnému restaurování řady vystavených exponátů. Restaurátorské práce, jejichž hodnota přesáhla osm set tisíc korun, se podařilo zrealizovat díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Libereckého kraje", uvedla kurátorka výstavy Kateřina Hrušková. K výstavě vydává muzeum obrazový katalog zaměřený na historii Sbírky Waldes jako celku dokumentujícího zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi, který byl v roce 1999 prohlášen za kulturní památku.

„Protože je adventní čas, připravili jsme pro návštěvníky na sobotu 6. prosince také doprovodný program inspirovaný balkánskou vánoční tradicí - zdobením vánočního polena, kterému se říkalo badnjak", zve na odpolední tvůrčí dílnu pro veřejnost její lektorka Jaroslava Novotná.

Výstava bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 4. prosince v 17 hodin v hlavní budově muzea a pro veřejnost bude přístupná až do 12. dubna příštího roku. O jižansky temperamentní atmosféru vernisáže se postará hodinovým vystoupením skupina Oranžáda hrající balkánskou dechovku a folklór.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kulturní akce na Jablonecku od adventu až do Nového roku
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
Jablonecký primátor přivítá ve městě vílu Nisu
V Tanvaldě se hrálo České nebe
Červnový svoz bioodpadu v Jablonci
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
11.06.: Z Tajvanu zmizí nebezpečné stromy, většinu jich město ošetří

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace