Mrtví zajatci dostanou jména

23.10.2010 15:23:23 | Autor: Bára Charvátová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Mrtví zajatci dostanou jména

Památník v Rýnovicích doplní tabulky se jmény lidí, kteří jsou tam pohřbeni.

V důstojnější místo promění dělníci památník zajatců, který je ukrytý u lesa v jabloneckých Rýnovicích. Město chystá jeho přestavbu, kterou podpořilo i ruské velvyslanectví.
„Dosud byla v lese jen socha, kolem pár schodů a dlouho se místní dohadovali, jestli v těch místech vůbec nějaké hroby jsou. Ukázalo se, že tam je skutečně pohřbeno téměř sto obětí a my chceme, aby tam byla jejich důstojná upomínka," říká Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce a předseda Spolku přátel města Jablonce.

Seznamy zachránili ze sběru

V archivech a na dalších místech se podařilo najít seznamy snad všech lidí, kteří byli v Rýnovicích v pracovním táboře. Hlavně to byli zajatí vojáci Rudé armády, ale i zajatci z dalších zemí. „Ve starších pramenech je uváděno, že tam má být pohřbeno devadesát šest obětí, my jsme dohledali devadesát jmen. Máme seznamy, kde jsou nejen křestní jména a příjmení, ale i to, odkud tito lidé pocházeli, v jakých městech se narodili," vysvětluje Pleticha. Seznamy lidí byly dlouho zastrčené ve starých papírech určených ke startování na půdě jablonecké radnice, další ve Státním okresním archivu v Jablonci nad Nisou.
Všechna jména se teď mají objevit na deskách, které doplní plochu okolo sochy. Každý, kdo půjde kolem, si tak přečte celé jméno člověka, který za války přišel v rýnovickém táboře o život.
Na opravu památníku poslali peníze také z ruské ambasády. „Nedávno byl u nás na návštěvě nový generální konzul z Karlových Varů a nesmírně se o informace o pohybu sovětských vojáků zajímal. Rusové se domnívali, že lidé, jejichž seznamy jsme našli, zemřeli někde v Polsku. Proto je informace o tom, že jsou ve skutečnosti pohřbeni v Rýnovicích, překvapila. Sami mají zájem uchovat jejich památku, a tak zatím poslali na opravu pomníku dvě stě tisíc korun," dodal Pleticha.
Lidem, kteří žijí v okolí památníku, se nápad na jeho zvelebení zamlouvá. „Ať to byli Rusové nebo kdokoliv, mrtví, kteří zemřeli v lágru, si zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Když tomu pomůže socha a desky s jejich jmény, tak to tam klidně může být. Hlavně, aby to hned někdo nezničil nebo nerozkradl," okomentoval plán na stavbu pomníku František Pazderka, který bydlí nedaleko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev S příchodem adventního času zastihla Turnováky smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci
Potvrzené případy na 100 tisíc obyvatel v kraji jsou už na tisícovce
U Zásady zapadl ve sněhu autobus
Darujte svým blízkým pod stromeček regionální výrobek
Odstoupivšího zastupitele Petra Beitla ve funkci nahradil Petr Židek

Nejčtenější články

29.11.: S prvním sněhem se v Libereckém kraji objevily i komplikace v dopravě
28.11.: Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
29.11.: Rada čeká, až se to zlomí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace