Montessori – školka bez hraček, škola bez tabule
25.05.2011 10:56:06 | Autor: Dana Eršilová | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Školka, ve které nejsou hračky. Školní třída, ve které chybí tabule. Děti oslovují učitele jménem a tykají mu. Ráno se vítají a diskutují na elipse. I tak vypadá vzdělávání v Montessori školách. Jsou takové i v Jablonci.
První, co člověka napadne, když vstoupí do třídy v jablonecké škole s výukou typu Montessori, je, že neslyší obvyklý školní rámus. Hned na to spatří děti, které spořádaně pracují. Každý žák ví, co má dělat. Teprve když netuší, jak ve své práci pokračovat, obrátí se na učitele. I to má ale svá jasná pravidla: dítě se dotkne paže toho, s kým chce hovořit. Nekřičí, nemává vysoko zdviženou paží.
„Montessori systém je založen na sociálních vztazích. Učí nejen děti, jak vycházet s ostatními,“ vysvětlil Jan Prašivka, učitel Montessori třídy a doplňuje: „Chceme vést děti k tomu, aby nad vším přemýšlely. Aby pracovaly individuálně. Důležité je žáky naučit nekritizovat, ale kriticky nahlížet a v tom je velký rozdíl.“
V mateřské škole s Montessori výukou se děti učí samostatnosti. Učitelky pomáhají malým svěřencům, aby se zvládli postarat sami o sebe. Na názorných příkladech ukazují, jak je důležité cítit zodpovědnost sám za sebe a za vlastní činy. „Jsou děti, které se odmítnou nasvačit. Nemají hlad, nebo k tomu mají jiné důvody,“ popisuje ředitelka Montessori mateřské školy, Vlasta Hillenbradová: „Dvakrát je upozorníme, že mají možnost svačit. Když toho nevyužijí a dostanou hlad venku mimo mateřskou školu, málokteré začne fňukat. Obvykle si uvědomí, že se mělo najíst a příště to nepodcení.“
Rodiče bývají obvykle velmi překvapení, když se do Montessori školky přijdou podívat. „Některé maminky nechápou, jak dítěti můžeme půjčit nůž, aby si namazalo samo chleba k svačině,“ vypočítává Hillebrandová: „Zdá se jim neuvěřitelné, že se každé dítě umí samo ustrojit, nebo že dovolíme dětem jít z jídelny samostatně.“ I proto se, jak říká Hillebrandová, systém Montessori někdy setkává s negativními reakcemi.
„Ne každému zákonnému zástupci se líbí myšlenka, že by dítě mělo být zodpovědné za to, co se naučí. Učitele si představují, kvůli navyklým stereotypům, jako přirozenou autoritu, ne-li přímo diktátora, který do jejich ratolestí tlačí vědomosti,“ líčí Prašivka. Své tvrzení dokládá i názorem, že není úplně správné, že učitel stojí celý den proti dětem: „Já se pohybuju mezi nimi, pokud chci pohovořit ke všem, jdeme si sednout na elipsu. Všichni tu sedíme a jsme si rovni.“
Montessori pedagogika vznikala před sto lety. Základy tomuto vzdělávacímu systému položila Marie Montessori. Montessori žila v minulém století v Itálii a působila jako všestranná pedagožka, vědkyně a lékařka. Mezi její hlavní myšlenky patří věta: „Dětství zůstává nejdůležitějším prvkem i v životě dospělého, neboť právě první roky života nejvýrazněji formují člověka.“
Více k tomuto tématu přinese příští vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko, které vychází v úterý 31. května. Zajímá nás i Váš názor. Máte zkušenosti s výukou typu Montessori? Jaký máte na ni názor? Piště na zpravy@nasejablonecko.cz .
Související texty:
Obrazem: Dítě jako lidská osobnost
Obrazem: Pomoz mi, abych to dokázal sám...
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou
Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Nejnovější články
Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy
Nejčtenější články
04.06.: Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
04.06.: Vodní záchranáře najdete v modrých buňkách
04.06.: Travesti Techtle Mechtle potřetí, tentokrát ovšem o dva levely výš
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.