Medaile Gratias Tibi Ago – Vzdávám Ti Dík byla představena veřejnosti

10.06.2016 08:21:24 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Medaile Gratias Tibi Ago – Vzdávám Ti Dík byla představena veřejnosti

Medaile vyražená k 150. výročí města nesoucí nápis Gratias Tibi Ago, která se bude udělovat 23. září v Městském divadle jabloneckým občanům jako poděkování za práci pro město, byla ve středu 8. června poprvé představena veřejnosti. Stalo se tak na veřejné obhajobě absolventské práce jejího autora - studenta jablonecké SUPŠ a VOŠ Jakuba Matouše.

Podoba medaile vzešla ze studentské soutěže, do níž Jakub Matouš předložil dva návrhy. Návrh medaile, který se nakonec dočkal realizace, znázorňuje jedinečnou jabloneckou architekturu, secesní divadlo, funkcionalistickou radnici, městské lázně, jablonecké věže včetně hodin. „Jakub měl štěstí, že Jablonec je krásné město a svým panoramatem, které Jakub zachytil, připomíná nějaké italské město, napadá mě třeba Florencie," vysekl poklonu nejen autorovi, ale i našemu městu akademický malíř Václav Benda, který byl Matoušovým oponentem.

„Vybírat z návrhů studentů vaší školy nebylo vůbec jednoduché a bylo mi ctí, že jsem se mohl toho výběru zúčastnit. Jsem tak trochu staromilec, i proto jsem se při rozhodování přiklonil ke konzervativnější podobě medaile, která představuje krásné jablonecké budovy," řekl v úvodu slavnostní obhajoby tajemník magistrátu Marek Řeháček, který spolu s primátorem Beitlem, akademickým sochařem Jiřím Dostálem a ředitelkou školy Martinou Picko Baumannovou zasedl v komisi, která konečnou podobu ze studentských návrhů medaile vybírala.

Medaile Gratias Tibi Ago, tedy latinsky Vzdávám Ti dík, budou udělovány na slavnostním večeru v jabloneckém Městském divadle v pátek 23. září 2016 jabloneckým osobnostem jako poděkování za jejich práci pro město. Osobnosti mohli navrhovat sami občané na základě veřejné výzvy do konce března. Užší výběr ze zaslaných nominací provedla stejná pracovní skupina, která doporučuje zastupitelům udělení ocenění medailí Pro Meritis, které jsou nejvyšším městským oceněním. O konečném seznamu oceněných budou na základě doporučení pracovní skupiny rozhodovat zastupitelé v červnu.

Pracovní skupina Pro Meritis:

Jablonečtí starostové P. Beitl, J. Čeřovský, P. Tulpa, historikové O. Palata, J. Kašpar, O. Simm, V. Vostřák, tajemníci jabloneckého úřadu J. Nesvadba, M. Řeháček a za Spolek přátel města Jablonec nad Nisou L. Pleticha.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku narazil na Smržovce do dvou zaparkovaných aut
Příznivci traktorů se opět sjedou do Bozkova
V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť
Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec

Nejčtenější články

28.09.: Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec
28.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
27.09.: Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace