Lidé s vrozenou poruchou srážlivosti krve zdolali Ještěd
15.04.2025 12:42:43 | Autor: Barbora Mertová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Přes sto lidí s hemofilií zdolalo v sobotu vrchol Ještědu. Hromadný výstup, který pořádal Český svaz hemofiliků a organizace Hemojunior, měl dokázat, že i s poruchou srážlivosti krve lze žít bez větších omezení.
Hemofilie je dědičná choroba, při které dochází k samovolným krvácením, nejčastěji do kloubů nebo svalů. Ještě před 30 lety nemoc vedla ke ztrátě pohyblivosti. To už dnes díky současným možnostem léčby neplatí. Spontánnímu krvácení lze předcházet, a pacienti tak vedou plnohodnotný život - včetně pohybu. Organizátoři akce to připomínají u příležitosti Světového dne hemofilie, který připadá na 17. dubna.
Na vrchol Ještědu (1 012 m n.m.) vyrazili hemofilici spolu se svými rodinami a přáteli. Na startu dostali všichni účastníci symbolický červený nákrčník s logem akce. Řada lidí přišla v tričku stejné barvy. Na sever Čech se sjeli ze všech koutů Česka. „Chceme ukázat, že při zodpovědném přístupu k léčbě mohou lidé s hemofilií žít plnohodnotně a plnit si své sny. Zapojili jsme odborníka na Nordic Walking, součástí výpravy byli i lékaři z hemofilických center. Lidem, pro které by výstup nebyl fyzicky možný, jsme nabídli odvoz autem až na vrchol. Přáli jsme si, aby se nahoře mohla potkat celá naše komunita bez rozdílu věku a zdravotních (in)dispozic," řekl Martin Bohůn, předseda Českého svazu hemofiliků, který sám s nemocí žije.
Akce navazuje na loňskou mezinárodní expedici, při níž se Daniel Šimek jako první Čech s hemofilií pokusil zdolat nejvyšší vrchol Alp - Mont Blanc. „Každý máme svůj Mont Blanc. A nemusí přitom jít o nejvyšší horu Evropy. Myslím, že už jenom to, že člověk ráno dokáže vstát a dostat se na vrchol Ještědu, je zážitek a hlavně motivace k dalším aktivitám," uvedl Daniel Šimek, který sobotní výstup absolvoval s celou rodinou.
Na trase se potkávali hemofilici všech věkových kategorií. „Z předchozích akcí víme, jak skvěle funguje propojení mladších a starších generací, protože si mohou sdělovat své zkušenosti," sdělila Kateřina Altmanová, předsedkyně organizace Hemojunior, která pořádá rekondičně edukační pobyty pro rodiny dětí s hemofilií.
U příležitosti Světového dne hemofilie se v Česku koná několik akcí. Některá města napříč republikou se symbolicky rozzáří červenou barvou. Zapojí se například Praha, Olomouc nebo Náchod.
S hemofilií v Česku žije přibližně 1 000 lidí. Dědičná choroba se váže na chromozom X. Postihuje zejména muže, ženy bývají přenašečkami. „Lidé s poruchou srážlivosti krve se potýkají s nedostatkem tzv. koagulačního faktoru, kvůli kterému krvácejí do svalů nebo kloubů," přiblížila MUDr. Eva Drbohlavová z Centra klinické hematologie Krajské nemocnice Liberec. Právě spontánní krvácení do kloubů dříve u pacientů s těžkou hemofilií vedlo až k invaliditě. „Opakované krvácení kloub výrazně ničí, a dochází pak ke ztrátě pohyblivosti," dodala lékařka.
Změnu v životě hemofiliků přinesla až preventivní léčba, tzv. profylaxe. V minulosti pacienti dostávali léky v nemocnici teprve ve chvíli, kdy už krvácení nastalo. „Dnes můžeme terapii podávat preventivně, čímž vzniku krvácení předcházíme," upřesnila MUDr. Drbohlavová. „Mladí lidé s hemofilií se tak už nemusí potýkat s omezeními, kterým čelily starší generace. Žijí naplno, věnují se práci, rodině, koníčkům i pohybu, jen s výjimkou bojových umění, kontaktních sportů nebo skákání na trampolíně," doplnila lékařka.
O hemofilii
Hemofilie je vzácné vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního (srážecího) faktoru VIII (hemofilie A), resp. IX (hemofilie B). Projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí. V ČR žije přibližně 1 000 pacientů s hemofilií, 38 % z nich má těžkou formu nemoci. Hemofilie se v současné době léčí podáváním preventivních léků (tzv. profylaxe), které pomáhají předcházet mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, jež je běžné u těžkých forem hemofilie. Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby se rozvíjejí těžké kloubní změny, které mohou vést až k trvalé invaliditě.
O Českém svazu hemofiliků
Český svaz hemofiliků, z.s., je dobrovolný spolek osob s hemofilií a von Willebrandovou chorobou. Byl založen v roce 1990. Zastává zájmy nemocných a všemožně jim pomáhá zvládat nepříznivý osud. Hlavní snahou celého svazu je připravit všem členům podmínky pro co největší zkvalitnění života, podporovat zájmy celé komunity lidí s poruchami srážlivosti krve a umožnit jim plné začlenění do běžného života. Jeho členy jsou nejen sami nemocní, ale také jejich rodinní příslušníci, přátelé, lékaři a další zdravotníci, případně příznivci svazu. Český svaz hemofiliků (ČSH) je členem Světové federace hemofilie (WFH), Evropského hemofilického konsorcia (EHC) a Českého národního hemofilického programu (ČNHP). Spolupracuje se sdružením Hemojunior a v rozhodujících otázkách postupují společně. Více na www.hemofilici.cz.
O sdružení Hemojunior
Hemojunior, z.s., je dobrovolnou neprofesionální organizací sdružující své členy z řad občanů bez rozdílu věku, národnosti, víry, profese či společenského postavení, kteří se chtějí aktivně podílet na pomoci rodinám s dětmi s hemofilií a von Willebrandovou chorobou. Vzniklo z iniciativy rodičů v listopadu 2001. Spolupracuje s Českým svazem hemofiliků. Více na www.hemojunior.cz.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Částečná uzavírka v jablonecké ulici Průmyslová
Do konce září potrvá částečná uzavírka v ulici Průmyslová (pozemek p. č. 2382/3), v místě výstavby nové výjezdové základny rychlé záchranné služby (naproti domům čp. 2768/59 a 2767/61). Uzavírka v ulici bude probíhat přibližně 5-6krát do měsíce, vždy dle aktuální potřeby stavebních prací. Jejím důvodem je manipulace jeřábu a provádění jeřábnických prací v rámci výstavby.
Nejnovější články
VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Druhé kolo krajského přeboru opět vítězné pro dorostence LIAZU
Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
Knoflíkový bižuterní kurz se koná 31. května
Památky se zapojí do Noci kostelů a Víkendu otevřených zahrad
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
21.05.: Jablonec nad Nisou ožije čtyřnásobnou dávkou kultury a zážitků
20.05.: FOTO: Velké Hamry vybojovaly důležitou domácí výhru
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.