Liberečtí hasiči stanuli na stupních vítězů v anketě Hasič roku
15.04.2019 14:33:47 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj
Jubilejní 10. ročník prestižní ankety Hasič roku se odehrál v pátek 12. dubna ve Španělském sálu Pražského hradu. Oceněny byly nejlepší zásahy, projekty, hasiči i zaměstnanci nebo kolektivy roku 2018.
Loňský rok si připsal řadu velkých a náročných požárů. Ocenění za Zásah roku si odnesl požár hotelu Eurostar v centru Prahy, požár skladovací haly Mochov a na třetím místě požár na Ještědu.
Ocenění za HZS LK převzali plk. Mgr. Josef Málek, rada (vedoucí oddělení IZS a služeb), nstržm. Matěj Benc, DiS., asistent (hasič), mjr. Ing. Jaromír Mottl, vrchní komisař (velitel stanice Liberec), nprap. Jiří Pitlík, inspektor (velitel družstva), nstržm. Michal Stejskal, asistent (hasič - strojní služba).
Hasební zásah při požáru v okolí horského hotelu Ještěd v Liberci se zařadil mezi nejvýznamnější lesní požáry v Libereckém kraji loňského roku. Specifický byl především místem, kdy je příjezd k hotelu samotnému řízen režimovým opatřením.
Požár vznikl v sousedství hlavní výletní terasy areálu. Vzhledem k umístění tohoto turistického místa byl stoupající kouř dobře viditelný i na velkou vzdálenost. K vyhlášení poplachu došlo 13. 8. 2018 v 10:50 hodin. Rozvoj požáru byl rychlý. Extrémní letní sucho, klečový porost a silný vítr udělaly své. Další překážkou byl těžko přístupný horský kopcovitý terén.
Právě kvůli špatně přístupnému terénu a velice náročné dopravě vody na požářiště rozhodl velitel zásahu využít letecké hašení. K prvnímu shozu vodu došlo po cca 1,5 hodině od vyhlášení poplachu, celkem bylo využito 19 shozů téměř rovným dílem rozdělených mezi letadlo a vrtulník.
Bezprostředně po zajištění stálé dodávky vody na požářiště a zapojení leteckých prostředků mohla být také díky skvělému nasazení hasičů hlášena lokalizace požáru již po dvou hodinách a sedmnácti minutách. U události bylo evidováno 21 jednotek požární ochrany, 95 hasičů, 25 ks mobilní požární techniky. Podrobnosti o zásahu jsme přinesli v článku zde: Požár na Ještědu zaměstnal hasiče, povolali další jednotky i vrtulníky
Další kategorií, ve které stanuli liberečtí hasiči na stupních vítězů, byl Projekt roku. Nejvýše hodnocená byla Hasičská fontána Praha, obří vodní a světelná show, kterou hasiči uspořádali na Vltavě u příležitosti oslav sta let státnosti. Ocenění za druhé místo putovalo do HZS Libereckého kraje za Vlajkový projekt Bezpečné pohraničí.
Do přípravy tohoto projektu byly od roku 2014 zapojeny HZS Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a krajská velitelství státní požární ochrany Dolnoslezského, Opolského a Slezského vojvodství. Cílem projektu bylo systémově řešit spolupráci při výměně informací nejen mezi hasiči, ale i dalšími záchrannými složkami, zajistit výměnu expertů a realizovat společné výcviky a samozřejmě pořídit chybějící požární techniku.
V Libereckém kraji se tak v rámci projektu konal například výcvik zaměřený na likvidaci následků kalamit v souvislosti se silným větrem (podrobnosti zde). Mezi další projektové aktivity patří například mezinárodní záchranářské manévry, společný výcvik hasičů pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou nebo organizace a řízení zásahů jednotek v Polsku.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)
Související články
Hasiči zasahovali u nehody vězeňského autobusu. Naštěstí šlo o cvičení!
Hasiči se zdokonalovali v práci s motorovou pilou
První služební pes libereckých hasičů Charlie oslavil 11 let
Liberečtí hasiči cvičili záchranu z podzemních prostor
Ceny v celosvětové soutěži C.D. Magirus Award jsou rozdány
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Starý porost musí ustoupit nové generaci
Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.
Nejnovější články
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Nejčtenější články
02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.