Liberecký kraj v následujících letech ošetří další významné aleje

24.05.2016 13:21:29 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Malá Skála,Liberecký kraj

Liberecký kraj v následujících letech ošetří další významné aleje

Rada Libereckého kraje na svém zasedání 17. května také schválila tři další projektové záměry na úpravu významných alejí. Ošetřeny budou aleje vedoucí z Albrechtic na Vítkov, z Kamenického Šenova na Slunečnou a také lipová alej na Malé Skále. Na všechny projekty se během léta připraví projektové dokumentace a následně bude zpracována žádost do Operačního programu Životní prostředí.

„Všechny tři záměry jsou součástí druhé etapy zachování významných alejí v Libereckém kraji. Chceme zajistit jejich stabilizaci, jednotlivé stromy ošetřit, a pokud to bude potřeba, tak i vysadit nové," řekl hejtman Martin Půta.

„Samotná realizace projektů je zatím naplánována na období let 2017 a 2018. Celkové náklady na realizaci všech tří projektů jsou předběžně spočítány na částku 6.731.000 Kč, přičemž nejvíce nákladů si vyžádá alej z Albrechtic do Vítkova, kterou tvoří 535 stromů, náklady na tento projekt jsou odhadnuty ve výši 4 762 000 Kč," uvádí Vít Příkaský, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

Pro porovnání, alej Kamenický Šenov - Slunečná je tvořena 73 stromy a nejkratší alej na Malé Skále má 46 stromů. Ve všech třech případech se jedná o aleje, kde se většina stromů nachází na pozemcích vlastněných Libereckým krajem.

Zmíněná 2. etapa zachování a ošetření významných alejí v Libereckém kraji navazuje na 1. etapu, v rámci níž byly v OPŽP schváleny již 2 projekty. Prvním byl projekt Významné aleje Libereckého kraje - 1. etapa, díky němuž budou ošetřeny stromy ve čtyřech alejích v Libereckém kraji. „Aleje nejsou ve vlastnictví Libereckého kraje, ale ve vlastnictví jednotlivých měst a obcí, v jejichž katastru se nacházejí. Jedná se o lipovou alej Zámecká ve Sloupu v Čechách, dubovou alej na hrázi rybníka v Lomnici nad Popelkou, javorovou alej Buďárka v Pasekách nad Jizerou a lipovou alej Kalvárie ve Cvikově u léčebny," řekl radní Vít Příkaský s tím, že celkové předpokládané výdaje projektu činí 3 318 314 Kč, poskytnutá dotace bude ve výši 80% z této částky. O zbývajících 20% připadajících na vlastní podíl žadatele, se rovným podílem podělí Liberecký kraj a obce, které jsou vlastníky alejí.

Druhým projektem, kterému byla rovněž přiznána dotace z OPŽP, je projekt Ošetření Světelské lipové aleje. Celkové předpokládané výdaje projektu jsou 628 014 Kč, poskytnutá dotace bude ve výši 60% z této částky, zbývajících 40% zaplatí Liberecký kraj, který je vlastníkem aleje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
Jablonecký primátor přivítá ve městě vílu Nisu
V Tanvaldě se hrálo České nebe
Červnový svoz bioodpadu v Jablonci
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
11.06.: Z Tajvanu zmizí nebezpečné stromy, většinu jich město ošetří

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace