Liberecká galerie rozkvetla uměním Milana Kunce i tvorbou studentů

26.03.2025 23:21:42 | Autor: Kateřina Třmínková | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Liberecká galerie rozkvetla uměním Milana Kunce i tvorbou studentů

Galerie Lázně Liberec otevírá v březnu hned tři nové výstavy. Hlavním tahákem je retrospektivní přehlídka děl renomovaného českého umělce druhé poloviny dvacátého století Milana Kunce, kterou si autor nadělil k 80. narozeninám. Divákům nabídne různé pohledy na naši civilizaci od konce 70. let až po současnost.

Druhá výstava vznikla ve spolupráci s Muzei Augsburg a přibližuje barokní a rokokové umění z tohoto významného bavorského města. Třetí výstava patří studentům Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, kteří představují inovativní a kreativní přístupy současné generace mladých umělců. Výstavy Milana Kunce a augsburských sbírek potrvají do 1. června, zatímco studentskou výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout jen do 25. května.

Milan Kunc: A krása bude!

Pro Milana Kunce je malba jedním z nejsvobodnějších způsobů, jak se člověk může vyjádřit. Jeho nová výstava v Galerii Lázně Liberec dává divákovi prostor vybrat si, co sám v prezentovaných dílech cítí. Jedno je ale jisté, všichni zažijí podívanou plnou krásy. Ta se podle umělce prolíná s barevnými výjevy trapného realismu, zároveň ji považuje za něco subjektivního a okázalého, za potěšení a slast v přeneseném slova smyslu. Na druhou stranu ale Kuncovo pojetí krásy zrcadlí náš současný svět plný luxusu a plýtvání, jež hraničí až s kýčem.

Výstava s názvem A krása bude! mapuje Kuncovu tvorbu od konce 70. let až do současnosti. „Ve svých dílech divákům nabízím různé pohledy na naši civilizaci, silně se v nich projevuje i to, že jsem většinu svého života strávil v exilu. Významově a tematicky vycházím z reálií západního světa, který byl tehdy jedinečný a neopakovatelný, a také z liberalismu 60. let 20. století, jenž byl opakem k naší totalitní normalizaci. Odráží se tu i téma celosvětové globalizace a jejího „krásného" úpadku. Krásný svět, jak si ho představuji, bojuje sám se sebou a vybízí diváka k filozofickému zamyšlení: kdo jsme vlastně my a co očekáváme od krásy samotné?" říká ke své výstavě Milan Kunc.

O Milanu Kuncovi

Milan Kunc se narodil v roce 1944 v Praze. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění, ale po sovětské okupaci Československa v roce 1969 emigroval do Německa. Zde se dostal na Státní uměleckou akademii v Düsseldorfu, kde se připravoval na svou uměleckou dráhu pod odborným dohledem v té době jedněch z nejvýraznějších osobností uměleckého světa, a to Josepha Beuyse a Gerharda Richtera. Postupně se etabloval jako významný postmoderní malíř. Ve své tvorbě kombinuje jednak prvky surrealismu, jednak se prosazuje svou variantou „východního" pop-artu. Kuncova díla jsou známá po celém světě, zastoupena jsou v soukromých, ale i institucionálních sbírkách. Vystavena byla například v USA, Nizozemsku či Itálii. Ačkoliv je umělec vášnivým cestovatelem, od roku 2005 trvale žije a pracuje znovu v Praze.

Obrazy barokního světa ze sbírek Muzeí Augsburg

Na jarní sezónu spojila liberecká galerie síly s německou partnerskou institucí Kunstsammlungen und Museen Augsburg a společně připravily výstavu výběrů z malby a grafiky 17. a 18. století. Představena jsou nejen mistrovská díla jednotlivých umělců z tohoto období, ale i kulturní a historický kontext doby.

„Augsburg, jedno z významných měst v Bavorsku, hrálo v období baroka klíčovou roli nejen v politickém a hospodářském životě, ale i v oblasti umění a kultury. V 17. a 18. století šlo dokonce o jedno z nejvýznamnějších uměleckých center v německy mluvících zemích. Barokní umění v Augsburgu je bohaté na církevní i světské stavby, obrazy a sochy a častokrát je spojeno s významnými umělci, kteří působili na místní scéně. Zmínit mohu například Johanna Heinricha Schönfelda či Johanna Ulricha Mayra. Na výstavě v liberecké galerii představujeme obrazy z naší stálé expozice, ale také díla z depozitáře, která byla dosud k vidění jen zřídka," komentuje společný projekt jedna z jeho kurátorek Julia Quandt. Kromě ní se na něm za augsburgské muzeum podílel ještě Christoph Nicht, z liberecké strany to pak byla Jana Farská Hájková.

Magistři

V letošním roce se Galerie Lázně Liberec rozhodla podpořit také začínající umělce. Vedle pražské UMPRUM tu svá díla nově prezentují i studenti navazujícího magisterského studijního programu Design - textil, oděv, sklo, šperk Technické univerzity v Liberci. „Tento studijní program byl akreditován teprve před třemi lety, nicméně umělecké výstupy potvrzují, že byl vytvořen prostor pro mladé umělce, kteří se nebojí experimentovat a redefinovat tradiční disciplíny a postupy. Výstava je příkladem toho, jak studium v novém programu umožňuje nejen rozvíjet technické dovednosti, ale i odvážně a inovativně přistupovat k materiálům a formám. Chce tak ukázat technologické inovace a kreativní přístupy, ale zároveň se snaží být otevřenou platformou pro reflexi společenských a environmentálních otázek, jež jsou pro současnou generaci umělců velmi aktuální," dodává kurátorka výstavy Lenka Patková.

Na výstavě se představují všechna čtyři zaměření studia, tedy oděv, textil, sklo a šperk. Návštěvníci mají možnost vidět díla od Johany Petráčkové, Anny Šebíkové, Barbory Tydlitátové a Josefíny Váchové.

O Galerie Lázně Liberec

Galerie Lázně Liberec, dříve známá jako Oblastní galerie Liberec, byla založena v roce 1953. Je pátou největší galerií v České republice, její sbírky čítají okolo 22 tisíc uměleckých děl z Čech, Německa, Rakouska, Francie, Nizozemí a dalších evropských států, mezi nimi lze nalézt například obrazy, grafiky, kresby, plastiky, ale i historické předměty. Přes šedesát let sídlila v Liebiegově paláci, na konci února roku 2014 se pak přestěhovala do bývalých městských lázní, kde zůstala až dodnes. Návštěvníkům nabízí atraktivní podívanou v podobě tří stálých expozic a řady výstav, které se v průběhu roku mění. Kromě toho se galerie zaměřuje také na vzdělávání, její lektorské oddělení zajišťuje doprovodné programy pro školy a rodiny s dětmi a o prázdninách pak pro děti pořádá příměstské tábory.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zahájili příjem žádostí o dotaci na akumulační nádoby u domácích kotlů

Podpora ekologického vytápění - to je hlavní cíl programu s názvem Podpora dodatečné instalace akumulační nádoby u domácích kotlů na pevná paliva. V úterý 1. dubna 2025 zahájil Liberecký kraj příjem žádostí o dotaci. „Žádosti o dotaci je možné podávat na akumulační nádoby, které již byly pořízeny a připojeny na otopnou soustavu, a to po 1. červenci 2024. Dotace může činit až 70 % ze způsobilých nákladů s limitem 50 000 korun. Příjem žádostí bude pokračovat až do 15. října 2025," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.

Přechodně uzavřou průchod přes železniční most v Turnově

Od úterý 22. dubna 2025 bude přechodně uzavřen průchod přes železniční most na trati Turnov - Jičín! Na obou březích Jizery budou provedeny stavební úpravy na nájezdech na most. Hotovo by tady mělo být dokonce června 2025! Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pálení čarodějnic v Tanvaldě opět s lampionovým průvodem
V Železném Brodě proběhla taktická cvičení složek IZS
Den vítězství připomenou i v krajské knihovně
Dopravní omezení bude v Kokoníně od května do října
Cizince s odcizeným autem zastavil až zátaras v Jablonci

Nejčtenější články

27.04.: K jablonecké přehradě se vrací čarodějnice
28.04.: Cizince s odcizeným autem zastavil až zátaras v Jablonci
28.04.: Dubnové střípky z Městské policie Jablonec nad Nisou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace