Lesy na Liberecku obohatí tisíce nových stromků
03.05.2022 17:27:53 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj
O dalších 70 tisíc sazenic převážně buků, dubů a jedlí budou bohatší lesy na Liberecku. Nadace tak navazuje na projekt, který realizuje od roku 2015 a za tu dobu bylo vysázeno přes 254 tisíc stromků, které mají za cíl zvýšit druhou i věkovou rozmanitost místních lesů. Ta je nezbytná pro jejich dlouhodobou, přirozenou a zdravou budoucnost.
Nutnou součástí výsadeb je i jejich ochrana před přemnoženou zvěří, což náklady na výsadbu prodražuje. Projekt se týká 12 vlastníků lesů převážně obcí a farností. Nadace Ivana Dejmala přispěla za osmiletou historii projektu díky svým dárcům částkou přesahující 3,7 miliónů korun a letos shání na projekt dalších 1,7 miliónů.
„Zvyšování biodiverzity a výsadba druhově rozmanitých lesů patří v posledních letech společně s nápravou přirozeného vodního režimu k našim prioritám. Za tímto cílem tedy směrujeme většinu prostředků i energie," řekl Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Po dlouhém období pěstování stejnověkých monokulturních převážně smrkových lesních porostů za významného použití holosečného způsobu obhospodařování dochází v posledních letech k opětovnému návratu využívání šetrnějšího způsobů hospodaření.
„Již od našeho vzniku podporujeme druhově rozmanité lesní porosty, které jsou nezbytné pro dlouhodobě stabilnější, přirozenější a zdravější lesy, které zároveň zvyšují retenci vody v krajině. Spojili jsme se s odborným lesním hospodářem Janem Dudou, který se stará o obecní, církevní i soukromé lesy v okolí Liberce a hospodaří v nich nepasečným způsobem s cílem vnést do porostů vyšší zastoupení jedlí a listnatých stromů," vysvětlil Petrovský.
V rámci letošního ročníku již proběhlo vytipování pozemků pro výsadby a vhodných druhů dřevin, během jara budou tyto sazenice objednány a dle potřeby budou vyzvednuty ze školek. Proběhne výstavba oplocenek, které budou chránit jedle a duby před poškozením zvěří. Následně budou sazenice dle klimatických podmínek vysazovány během podzimu letošního roku a v dalších letech bude probíhat následná péče např. formou ožínání, nátěry repelenty či opravou oplocenek.
Realizace celého projektu je závislá na finančních prostředcích, které se nadaci podaří získat od svých dárců. „V současné době se obracíme na společnosti s žádostí o podporu výsadeb druhově rozmanitých lesů na Liberecku. Přibližně polovinu z 1,7 miliónů korun se nám podařilo získat a věřím, že se stejně jako v minulých letech podaří sehnat i zbývající prostředky," řekl Petrovský.
Výsadbou však péče o les nekončí, jejich vlastníci se prostřednictvím lesního hospodáře budou o nové výsadby starat dlouhodobě. Je nutné opravovat poškozené oplocenky, sazenice ožínat, aby nezarůstaly a pravidelně je chránit repelenty před zvěří. Nadace již od svého vzniku v roce 1993 odporujeme druhově rozmanité lesní porosty, které jsou nezbytné pro dlouhodobě stabilnější a přirozenější lesy.
V počátcích se jednalo o programy zaměřené vyloženě na záchranu původního genofondu přímo v Jizerských horách, které byly postiženy významnou ekologickou katastrofou. Ta vedla k odlesnění více než 100 km čtverečních náhorních plošin. V současné době je situace již mnohem lepší, ale stav se vrací k normálu velice pomalu. Aktuálně Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody cílí k vyšší druhové i věkové biodiverzitě lesa a tuto snahu v posledních letech začala přenášet do lesů na Liberecku.
Související články
Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky startuje již podvanácté
Kdo získá skleněnou vodováhu? Uzávěrka soutěže Karla Hubáčka se blíží
Tůně, mokřady, lesy i ekologická výchova. Tak nadace pomohla přírodě
Osmnáctý ročník architektonické Soutěže Karla Hubáčka začíná
Podpořte projekty z Libereckého kraje v soutěži Stavba roku 2021
Vítězství v Soutěži Karla Hubáčka vybojovala stavba DOK Nordbeans
Do Soutěže Karla Hubáčka přihlásili 30 projektů. Hlasování od 1. dubna
Soutěž Karla Hubáčka začíná dřív, propojí se s celostátní Stavbou roku
Muzejní krystal je Stavbou roku 2020
Dvě jablonecké stavby získaly ocenění
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v říjnu
Bude jablonecký krystal Stavbou roku 2020?
V říjnu zdarma do jabloneckého muzea
FOTO: Součástí Křehké krásy byla i výstava Trendy.Design.Produkce
Jablonecký krystal rozzářila designová svítidla
Od 20. června můžete na trienále i do krystalu
Do skleněného krystalu budou moci návštěvníci od 20. června
Mezinárodní trienále JABLONEC 2020 – sklo ve všech podobách!
FOTO: Muzejní krystal v Jablonci je dokončen
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Drobné ťuknutí v garážích vyřešila rychlá domluva
Ve středu 11. února v 15:30 upozornil vedoucí ostrahy OC Central pan C. okrskáře Městské policie Jablonec nad Nisou pro centrum na dopravní nehodu v přízemí garáží obchodního domu. Podle jeho slov tam řidič bílého Renaultu nechtěně narazil do zaparkované černé škodovky a poté odjel zaparkovat do druhého patra. Při manévru poškodil u škodovky přední blinkr na straně řidiče. Okrskář kontaktoval majitele poškozeného vozu pana Š. Ten uvedl, že vzhledem k rozsahu a hodnotě škody nechce věc řešit přes pojišťovnu ani Policii ČR. Upřednostnil rychlou dohodu o náhradě škody. Společně se pak vydali k vozu Renault a počkali na jeho řidiče. Ten se k situaci bez okolků přiznal, omluvil se a s majitelem škodovky se domluvil na náhradě škody ve výši 1 500 korun. Celá událost tak skončila klidnou dohodou přímo na místě.
Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech
Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
Krajská hokejová liga pokračuje play off
Na sjezdovce v Harrachově zemřela žena, policie hledá svědky
Jablonecká dopravní vymění dalších devět čekáren
Kantorova vila jako domovní muzeum, galerie i edukační centrum
Předsedkyní rady Horské služby ČR se stala ministryně Zuzana Mrázová
Nejčtenější články
19.02.: V Chile na nejtěžším městském sjezdu měl Tomáš Slavík pád
19.02.: Lyžníci ve Smržovce už podevětadvacáté
18.02.: Systém eCall přivolal pomoc hasičů k havarovanému autu v Plavech
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.