Krylovy písničky v Jablonci připomenou 30 let od revoluce
14.03.2019 10:15:14 | Autor: Radana Schaeferová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou
Letos v březnu uplyne padesát let od doby, kdy poprvé vyšlo jedno z nejslavnějších českých hudebních alb - Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla. V Jablonci si ho připomenou v rámci kulturního cyklu 30 ro(c)ků bez opony. Hudbou i výstavou unikátních fotografií. Přijďte zavzpomínat 26. března do Klubu Na Rampě.
Kdybychom hledali v české populární hudbě album, z něhož zlidovělo nejvíce písniček, Bratříček by to nepochybně vyhrál na celé čáře. Titulní skladba, ale také Salome, Veličenstvo Kat, Anděl nebo Píseň neznámého vojína se staly hymnami tichého vzdoru, repertoárem všech se schopností je zazpívat, zahrát - a pochopit.
"Nestárnoucí Krylovy písničky v hudebním bloku zahraje 26. března v Klubu Na Rampě živě kytarista Jan Krajník se skupinou Nautica. Na hudebního barda pak zavzpomíná publicista a osobní přítel umělce Jiří Černý," říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které akci pořádá. Právě Jiří Černý byl producentem desky Bratříčku, zavírej vrátka. „Vydat československému zpěvákovi album bylo i během politického kulturního tání v šedesátých letech naprosto výjimečné. Natož aby takhle zahájil svou gramodeskovou kariéru kdosi, komu předtím nevyšel ani singl. To by se musel stát zázrak," vzpomíná Jiří Černý.
Onen zázrak se stal 24. března 1969. Krylovy písně se staly symboly pookupačního vzdoru. „Bylo to všechno o fous: do měsíce pak nahradil Alexandra Dubčeka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáv Husák, 9. září 1969 Kryl emigroval do Německé spolkové republiky a Bratříček zmizel na dvacet let z prodejen, případně byl rozšrotován," popisuje Jiří Černý. Zároveň koncert připomene i dvě kulatá výročí Karla Kryla - 75 let od jeho narození a 25 let od úmrtí.
Večer v Klubu Na Rampě bude výjimečný i tím, že zde budou mimořádně vystaveny fotografie Karla Kryla, které pořídil Otto Dlabola v dramatických letech 1968-69. "Tento renomovaný fotograf zvěčnil i další hvězdy české a světové populární hudby. Jeho snímky zdobily gramofonové desky Waldemara Matušky, Marty Kubišové, Václava Neckáře či Hany Hegerové. V roce 1970 se stal dvorním fotografem Karla Gotta," připomíná Petr Vobořil.
Akce je podpořena z Fondu mikroprojektů Nisa-Nysa (Program Interreg V-A Česká republika - Polsko). Koná se v rámci cyklu 30 ro(c)ků bez opony k letošnímu výročí sametové revoluce (info na webu www.30rocku.cz). Předprodej vstupenek za 100 Kč probíhá v turistickém infocentru v Domě Scheybalových.
Související články
Březnový program akcí v Klubu Na Rampě
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Buďte Aktivní školou, pomozte rozpohybovat mládež v kraji
Liberecký kraj ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) podpoří fyzickou aktivitu mládeže v regionu a společně chtějí rozpohybovat mládež v kraji. Projekt s názvem Aktivní škola je zaměřen na základní a střední školy a kraj jej podpoří třemi miliony korun. Zájemci se již nyní mohou do Aktivní školy hlásit online. „Cílem projektu je zhodnotit podmínky k pohybovým a sportovním aktivitám ve školách a nabídnout školám manuál s příklady dobré praxe a doporučeními, jak děti k pohybu pozitivně motivovat," řekl Lukáš Rubín, vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL, který je hlavním řešitelem projektu Aktivní škola v Libereckém kraji.
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
Máte už nakoupená semínka a připravené truhlíky? Pokud ne, v sobotu 21. března 2026 máte ideální příležitost to napravit. Pěnčínské jarní slavnosti navazují na úspěšné podzimní slavnosti a letos sázejí na zahradnické téma. Pořadatelé nezapomněli ani na oblíbenou kulinářskou soutěž. Slavnosti doplní i další významná událost - oslavy 140 let místní základní školy. Více podrobností
Nejnovější články
David Pabiška zvítězil ve veteránech na Rally‑Raid Portugal
Maloskalské volejbalistky slaví historické vítězství, muži nejhůř třetí
Jablonec připravuje rozvoj sociálních služeb pro rok 2027
Velikonoční slavnosti v Jablonci odstartují na apríla
Svrček ovládl prodloužení derby v ČFL
Nejčtenější články
25.03.: Řidič s náklaďákem v centru Jablonce uvízl a zablokoval silnici
24.03.: Atletku Kláru Kaděrovou přijal primátor Jablonce Miloš Vele
24.03.: Velikonoční trh na krajské náplavce nabídne to nejlepší z regionu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.