Krkonošskému národnímu parku je 57 let
18.05.2020 11:43:59 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem slavila úspěch v pátek 17. května 1963, kdy byl oficiálně vyhlášení Krkonošský národní park. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor o čtyři roky dříve (1959).
„Jedinečnost Krkonoš si uvědomovali naši předci dávno před vyhlášením národního parku. Hrabě Jan Nepomuk Harrach zřídil už počátkem 20. století v Labském dole první přírodní rezervaci. Tam, kde i dnes je nejpřísněji chráněná příroda, vzniklo už v 50. letech osm státních přírodních rezervací. A nakonec úsilí odborníků bylo korunováno vyhlášením Krkonošského národního parku," řekl Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.
„Moji kolegové i jejich předchůdci se za dobu existence národního parku museli vypořádat s mnohými překážkami jak přírodními, tak administrativními. Je dobře, že v regionu existuje shoda na tom, že zdejší příroda je jedinečná a je třeba ji i náležitě chránit," dodal Böhnisch.
Správa KRNAP se snaží zachovat nebo zlepšit přírodní prostřední našeho nejstaršího národního parku. Přispívají k tomu i dlouhodobé ochranářské aktivity Správy KRNAP. Díky možnosti čerpat evropské dotace se Správě KRNAP navíc daří směrovat finanční prostředky do rozvoje turistické infrastruktury, oprav komunikací či do ochranářských opatření.
Krkonošský národní park byl vyhlášen především pro ochranu jedinečné arkto-alpínské tundry na hřebenech, výrazné stopy zalednění a drsného klimatu, subarktická rašeliniště, rozsáhlé lesní porosty a horské květnaté louky. Ochranu si zaslouží pozůstatky vlivu skandinávského ledovce (glaciální relikty), jako například všivec krkonošský, vrba laponská nebo slavík modráček tundrový, jehož izolovaná populace hnízdí právě na hřebenech Krkonoš. Unikátem je také například endemické společenstvo - morušková kleč.
Související články
Kaskáda vodopádů na Bílém Labi láká na Lavinovou peřej i Velký skok
K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků
Správa KRNAP začíná postupně uvolňovat koronavirová opatření
Letošní maximum na Mapě republiky bylo 9,5 metru
Skútry řádily v první zóně Krkonošského národního parku
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
NPL jde do finále. O titul se střetnou Performers s Raptory
Výjimečně vyrovnané partie přineslo semifinále Nejvyšší pojizerské ligy. Obě série o postup do finále soutěže rozhodovaly samostatné nájezdy, protože po dvou odehraných zápasech byl stav série nerozhodně 1:1. V nájezdové loterii dokázali Raptoři překonat Black Hawks a Perfomeři předčili Neřízené střely. Další informace
V Krkonoších začali hnízdit sokoli. Dodržujte pravidla
V Krkonoších, především v ledovcových karech, probíhá sezóna toku a hnízdění vzácných a krásných dravců - sokolů stěhovavých (Falco peregrinus). Správa KRNAP proto připomíná důležitost dodržování základních pravidel národního parku - v klidových zónách pohyb pouze po značených cestách a zákaz používání dronů. Více podrobností
Nejnovější články
Na nová odpočívadla pro cyklisty či nabíječky rozdělí kraj dva miliony
Pocta Karlu Krautgartnerovi zahájí Tanvaldské hudební jaro 2025
Tetřívci začínají tokat. Zavírají dočasně některé cesty v horách
V Kittelově muzeu na Krásné zahájí velikonoční výstavu
Provozovatel stánku U Prutu bude další dva roky stejný
Nejčtenější články
14.03.: Místo Rampy bude diváky lákat Stage
14.03.: V pátek začíná finále hokejového derby!
15.03.: Provozovatel stánku U Prutu bude další dva roky stejný
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.