Krize v Harrachově. Opozice žádá mimořádné volby

08.11.2011 12:45:50 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Krize v Harrachově. Opozice žádá mimořádné volby

AKTUALIZOVÁNO Situace v horském středisku se po rozhodnutí Vrchního soudu, který uložil Harrachovu zaplatit více než 90 milionový dluh z dob Crystalexu, výrazně dramatizuje. Do hry vstoupila opozice. Sepsala petici, v níž žádá odstoupení starostky a vypsání mimořádných voleb do zastupitelstva.

Alfou a omegou celého sporu je právník Tomáš Vašíček. Ten Harrachov zastupoval při úspěšném dovolání k Nejvyššímu soudu. Opozice chce, aby se k zastupování vrátil a středisku pomohl celý soudní spor vyhrát.

„Požadujeme, aby vedení města přehodnotilo své negativní vztahy k panu Vašíčkovi, veřejně se mu omluvilo a vyjádřilo mu maximální důvěru k pokračování v této kauze," uvedl zástupce petičního výboru a harrachovský zastupitel Miroslav Michálek.

Pokud se vedení města v čele se starostkou Evou Zbrojovou neomluví, chce opozice vyhlásit mimořádné volby.

Starostka prozatím nechtěla celou záležitost komentovat. „Je to pro mě v tuto chvíli nová informace. Nechci se vyjadřovat sama za sebe, nejprve o tom musím jednat s ostatními zastupiteli," řekla Našemu Jablonecku Zbrojová.

Právník Vašíček: Kauzu znám nejlépe ze všech

Podle opoziční zastupitelky a členky petičního výboru Lenky Konvalinkové není omluva ze strany vedení města příliš pravděpodobná. „Je zřejmé, že pan Vašíček nemůže zastupovat město se současným vedením. Několikrát mu byla vyslovena nedůvěra. Každopádně si myslíme, že by bylo dobré, aby se právě on ještě jednou pokusil odvrátit neštěstí, které se na Harrachov řítí," uvedla Konvalinková.

Související články:

Harrachov je v šoku. Prohrál spor a musí platit 90 milionů
Harrachov má další potíže, úředníci vyšetřují smlouvu s právníkem 
Harrachov ostře škrtá - propouští a šetří
Harrachov nemusí platit 90 milionů, Nejvyšší soud rozhodl

Opozice je toho názoru, že městu velmi ublížila neúčast Tomáše Vašíčka u soudu, který proběhl 1. listopadu. „Naprosto tristní skutečnost je, že tam ze strany města nebylo reagováno na výzvu soudu o námitkách k obsazení senátu a dále neschopnost města reagovat na postup předsedy Vrchního soudu v Praze," píše se v petici.

Právník Vašíček, kterému město ještě dluží za jeho služby sedm milionů korun, tvrdí, že pokud by byl u soudu přítomen, vše by dopadlo jinak. „Nedomnívám se, že by to takhle probíhalo, kdybych tam stál já. Jsem přesvědčen, že kauzu znám nejlépe, rok a půl jsem ji detailně studoval. Mám největší šanci uspět," konstatoval Vašíček, který je ochoten v kauze pokračovat bezúplatně.

Lídr opozice a bývalý starosta Tomáš Ploc na pondělní veřejné tiskové konferenci v harrachovském hotelu Sklář obyvatele ujišťoval, že motivací opozice nejsou místa na radnici. „Skutečně nám nejde o politikaření, jde nám o to, abychom Harrachov zbavili tohohle závaží," poznamenal Ploc.

Vedení: Opozici jde jen o místa na radnici

Vedení města si ale myslí něco jiného. „Je to jen předvolební kampaň opozice, především ODS. Na jednu stranu říkají, že jim nejde o místa na radnici, na druhou stranu v petici je jasně napsané, že požadují změnu ve vedení města," podotkl místostarosta Harrachova Oldřich Jakubec. Radnici se nelíbí, že byla tisková konference jednostranná.

„Je to těžké, když nenechají reagovat druhou stranu. Zazněla tam spousta nepravd a lží. Situace je taková, že my už panu Vašíčkovi nevěříme, protože nám několikrát lhal," dodal místostarosta.

Radnice rovněž nesouhlasí s tím, že by za neúspěchem u vrchního soudu stála absence Tomáše Vašíčka. „Soudce nepřipustil žádné nové důkazní materiály, ani ty od pana Vašíčka, takže tím to opravdu nebylo," uvedla starostka Zbrojová.

Horskému středisku hrozí exekuce

Městu v případě nezaplacení úvěru hrozí exekuce. Peníze Harrachov nemá, hospodaří s rozpočtem kolem 30 milionů korun a v uplynulých měsících jen za cenu drastických škrtů postupně splácel desetimilionový dluh právníkovi Tomáši Vašíčkovi, který uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Vedení horského střediska se pokusí ještě jednou podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli u toho bude současná právní zástupkyně města Ivana Staňková, Tomáš Vašíček, nebo oba právníci, je v současné době ve hvězdách.

Město musí podle rozhodnutí vrchního soudu zaplatit starý úvěr, který radnice před osmnácti lety převzala z majetku Crystalexu spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem. Původně činila částka 17 milionů, nabíhající úroky ovšem dluh vyšponovaly až za hranici 90 milionů

Původním věřitelem byla Agrobanka, která nicméně zkrachovala, a pohledávku odkoupila společnost J. F. World Brokers.

Více o tématu harrachovské krize můžete číst v příštím vydání týdeníku Naše Jablonecko.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace