Krajští zastupitelé budou rozhodovat o zániku Gymnázia U Balvanu
28.03.2011 10:32:04 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonecko
Naše Jablonecko zjišťovalo, jak budou v úterý 29. března hlasovat jednotlivé zastupitelské kluby. Závěr zní jasně. Pokud budou zastupitelé Libereckého kraje dodržovat stranickou disciplínu, mělo by gymnázium se stotřináctiletou tradicí zůstat zachováno.
Krajští zastupitelé mají v rukou osud jabloneckého Gymnázia U Balvanu. O jeho sloučení s Gymnáziem Dr. Randy budou rozhodovat v úterý. Ještě není jisté, zda budou zastupitelé rozhodovat o celé školské reformě, nebo zda jednotlivé body optimalizace z celku vyjmou a rozhodnou o nich zvlášť. Způsob hlasování si zvolí až na samotném zasedání.
Ať tak či tak, na jejich rozhodnutí bude čekat doslova celý kraj, v němž se optimalizace stala nejtřaskavějším tématem konce minulého a začátku letošního roku. Nejinak tomu je přímo v Jablonci. Petici za zachování Gymnázia U Balvanu podepsalo téměř 11 a půl tisíce lidí.
„Ta podpora veřejnosti je velmi důležitá. Veřejnost má v rukou zbraň, a pokud přijde dost lidí na samotné zastupitelstvo, nemyslím si, že bude návrh na sloučení schválen,” uvedl krajský zastupitel za opoziční Starosty pro Liberecký kraj a starosta Desné v Jizerských horách Marek Pieter.
Síly jsou v zastupitelstvu jasně rozdělené. Vládnoucí ČSSD by však návrh pravděpodobně nepředkládala, kdyby neměla zajištěnou podporu. Účast veřejnosti by v této souvislosti měla zabránit zastupitelům hlasovat jinak, než jak se prezentují před voliči.
Kdo je vlastně proti sloučení?
Proti sloučení se staví zastupitelé Starostů, ODS i KSČM. Pokud by tyto zastupitelské kluby byly jednotné a řekly kolektivní ne, příznivci Gymnázia U Balvanu by mohli začít slavit. „Podepsal jsem petici a záměr kraje rozhodně nepodpořím. A když se podíváte na skladbu našeho zastupitelského klubu, rozhodně v tomto názoru nebudu sám,” řekl Našemu Jablonecku Karel Dlouhý z ODS. Občanští demokraté navíc kraji předložili oponentní návrh reformy, v němž současný návrh ČSSD odmítají.
Náměstek hejtmana Radek Cikl návrh ODS ovšem tvrdě zkritizoval. Je podle něj nekoncepční a v několika bodech si odporuje. Podle Cikla odpůrci nechápou, že se nadále bude zhoršovat demografický vývoj a že kraj bude v budoucnu dostávat o desítky milionů korun méně na platy pracovníků ve školství.
„Jsem zklamán nízkou odbornou úrovní materiálu, který předložil zastupitelský klub ODS. Je to materiál, který akcentuje zejména lokální zájmy a nebere v úvahu celokrajský rozměr problému,” uvedl Cikl.
Komunisté dají na názor místních:
O tom, zda dodrží stranickou disciplínu, budou zastupitelské kluby jednat až těsně před samotným zastupitelstvem. Stejné to bude i u KSČM. „Ještě jsme o tom nejednali, ale už teď mám na stole jasné ne od třech kolegů. Myslím, že budeme jednotní a že budeme respektovat především názor těch kolegů, kteří jsou místní,” zdůraznil komunistický zastupitel Miloš Tita fakt, že právě lokální zájmy, které nejsou podle náměstka Cikla zase až tak podstatné, bude brát klub KSČM opravdu vážně.
Starostové pro Liberecký kraj se podle Pietera neztotožňují především se stylem, kterým krajská vláda prosazuje optimalizaci školství. „Optimalizace je potřebná, ale až po důkladné analýze, která podle nás neproběhla. Proto není možné ten návrh podpořit,” řekl starosta Desné.
Počty jsou jasné. Pokud Starostové, komunisté a občanští demokraté budou jednotně hlasovat proti sloučení, ať už bude předkládáno samostatně či v rámci celé reformy, Gymnázium U Balvanu si zhluboka oddechne.
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Zemřel Imrich Bugár, dlouholetý manažer turnovského mítinku
Atletickým fanouškům přinášíme smutnou zprávu, že ve středu 8. dubna zemřel diskař Imrich Bugár, dlouholetý manažer atletického Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Zanedlouho - 14. dubna by přitom oslavil 71 let. Více podrobností
Hasiči – lezci zachránili u Semil paraglidistu i zraněného ferratistu
V úterý 24. března odpoledne měli hasiči - lezci z centrálních hasičských stanic Semily a Liberec velmi napilno. Semilští lezci na dvou různých místech zachránili dvě osoby - paraglidistu v nesnázích a zraněného muže na ferratě u Semil, tam zachraňovali společně s libereckými kolegy. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Silnice kolem Souše bude od středy 15. dubna opět průjezdná
Cenné body béčka z Mladé Boleslavi
VIDEO: Most v Hodkovicích o víkendu začali bourat
Jablonec zvyšuje míru třídění odpadu, celková produkce dál roste
Velikonoční pomlázka probíhala i za volantem
Nejčtenější články
13.04.: Víkend MP: porucha v centru, napadení i pátrání po hledané osobě
12.04.: Kultura v Železném Brodě v dubnu
13.04.: Nový jablonecký projekt má posílit stabilitu městských lesů
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.