Krajští radní schválili návrh rozpočtu na příští rok
05.11.2025 17:43:12 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Šestnáct miliard korun. Takový je návrh rozpočtu Libereckého kraje na rok 2026, který v úterý odsouhlasila krajská rada. Částka 16.034.568.560 korun souhlasí se schváleným střednědobým výhledem rozpočtu na období let 2026 až 2029, který již schválilo zastupitelstvo, při respektování finančního zajištění smluvních a věcných závazků a potřeb kraje. Schválený návrh rozpočtu je vyrovnaný.
Výdaje vázané na vlastní příjmy a zdroje kraje představují 6.919.340.000 korun, výdaje účelově a objemově vázané na příjmy ze státního rozpočtu jsou v celkovém objemu 9.115.230.000 korun.
„Pro rok 2026 došlo k mírnému navýšení daňových příjmů kraje díky predikcím Ministerstva financí a novému modelu financování nepedagogických pracovníků. Celkový objem sdílených daní pro Liberecký kraj činí 5.959.920.000 korun, ale je v tom částka 420 milionů právě na nepedagogické pracovníky," uvedl hejtman Martin Půta. „Rozpočet je formálně vyrovnaný a deficit 521 milionů korun pokrývají disponibilní zdroje z roku 2025, jako jsou úspory na energiích, kladné úroky a finanční prostředky z Evropské unie."
Dotační fond kraje se zvýšil na 300,85 milionu korun a zároveň byly zjednodušeny podmínky pro jeho čerpání - žadatelé nyní předkládají méně dokladů a mohou získat až 90 % způsobilých výdajů u vybraných programů. Celkový objem prostředků pro příspěvkové organizace činí 1,880 miliardy korun, což představuje meziroční navýšení oproti loňské částce 1,712 miliardy korun. Podobně se zvýšil objem prostředků pro dopravní obslužnost z loňských 1,222 miliardy korun na 1,276 miliardy korun.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jenž má v gesci resort ekonomiky, také dlouhodobě usiluje o změnu rozpočtového určení daní: „Dlouhodobě voláme po změně systému rozdělování daní pro kraje, aby lépe odpovídal rozsahu poskytovaných veřejných služeb v regionu."
Výdaje schváleného rozpočtu na rok 2026, vázané na vlastní příjmy a zdroje kraje, tvoří přibližně 25 % investice (1,74 miliardy korun) a zbytek, tedy kolem 75 %, jsou běžné (neinvestiční) výdaje. Nejvýznamnější částka na investice jde jako tradičně do silnic, a to 710 milionů korun. Dalšími téměř 50 miliony podpoří kraj obce při rekonstrukcích silnic a oprav kanalizací pod nimi. Současně kraj počítá s převodem finančních prostředků na silnice z roku 2025 do roku 2026 - jedná se o částku více než 500 milionů korun. „Na dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury si musíme počkat na jednání s novou vládou. Letos jsme od státu obdrželi 80,8 milionu korun - jen polovinu toho, co jsme očekávali. Na příští rok zatím nic slíbeno nemáme, ale věřím, že nakonec získáme alespoň část potřebných financí," uzavřel hejtman Půta.
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci
Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí propojovat odbornou ochranu přírody s otevřenou komunikací směrem k obcím, partnerům i veřejnosti. Během svého působení organizaci směřoval k moderní, odborně silné a datově podložené instituci. Podílel se na přípravě i prosazení klíčových strategických dokumentů. Více podrobbností na Našem Pojizeří
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
Zraněného řidiče v Jablonci vyprošťovali hasiči
Rekonstrukce inženýrských sítí omezí dopravu v centru Jablonce
V Jablonci nad Nisou shořela kůlna
MP Jablonec: Rychlá jízda, řidiči bez řidičáků a opuštěný pes
Moldavská delegace navštívila Liberecký kraj
Nejčtenější články
12.03.: V Jablonci nad Nisou shořela kůlna
11.03.: Vzácného kakadu zachránili jablonečtí hasiči
10.03.: Šenýr Bijoux představil korunku Rising Star pro Miss 2026
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.