Krajští hasiči šetří, propouští i v Jablonci

13.12.2010 18:01:43 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Krajští hasiči šetří, propouští i v Jablonci

Hasičský záchranný sbor v Libereckém kraji dostane v příštím roce na provoz o šest milionů korun méně než letos. Musí tvrdě šetřit, dokonce i propouštět. „Ze stanice v Jablonci v příštím roce odejde jeden hasič z každé směny,” konstatoval šéf jabloneckých hasičů Petr Bartoň. Směny jsou tři a na každé pracuje 13 lidí.

Celkem v příštím roce v Libereckém kraji ubude dvanáct záchranářů z výjezdových jednotek a šest administrativních pracovníků. „To jsou lidé, kteří dělají pro hasiče servis. Administrativa se neztenčí, naopak papírů je stále více. Tyto povinnosti přejdou na velitele čet a družstev,” vysvětlil nový ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský.

Na jednoho propuštěného zaměstnance ušetří podle něj v průměru půl milionu korun za rok.

Úspory se projeví i při výjezdech k požárům. Většinou nepojedou záložní vozy jako doposud. „K požáru jede hasičské auto se čtyřmi kubíky vody, které běžně doprovází záložní velkokapacitní vozidlo s osmi kubíky. Pro případ rozšíření požáru,” objasnil krajský ředitel. Nyní ho vyšlou jen v opravdu nejnutnějších případech.

Hasiči nebudou nakupovat žádnou novou techniku. „Naše hasičské vozy jsou přitom v průměru třináct let staré, používáme i vozy dvaceti až třicetileté,” zmínil Hlinovský. Na minimum omezí i cvičení. „Je to nejvyšší druh odborné přípravy, kterou učebna nenahradí,” sdělil.

Sníží se i mzdy. „O čtrnáct procent z hrubé mzdy každého hasiče,” upřesnil. Z tohoto důvodu dvacet hasičů ke konci roku odchází. „Nebudeme obsazovat funkce výjezdových hasičů. Odcházejí ale i specialisté, které nutně potřebujeme,” upozornil.

Větší investice nebudou

Zapomenout mohou v následujícím období hasiči i na větší investice. V příštím roce na ně mají asi milion korun. „V posledních letech jsme ročně v průměru dostali osm milionů, což je cena jednoho hasičského vozu,” vypočítal Hlinovský.

Poslední dokončenou investici představili hasiči v pondělí 13. prosince. Nové křídlo budovy Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Šumavské ulici v Liberci poslouží pro údržbu dýchacích přístrojů a technických prostředků.

Původní prostory pro specialisty na vybavení pro zásahy v nebezpečném prostředí se sestávaly ze dvou vyřazených stavebních buněk. Dýchací přístroje, na kterých závisí životy hasičů u zásahu, se připravovaly a skladovaly k použití ve více než nouzových podmínkách.

„V novém oddělení chemické a technické služby je počítačem řízené testovací a servisní pracoviště pro dýchací přístroje, zařízení pro mytí, údržbu a sušení požárních hadic, včetně jejich skladování. Součástí stavby je také mycí box pro rozměrná hasičská auta. Nové prostory umožňují i zabezpečování kolení z oblasti chemické a technické služby,” popsal Hlinovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka
V krajské knihovně připravují Elektrohrátky
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Nejčtenější články

27.09.: Řidička nezvládla projet zatáčku pod Dolní Černou Studnicí
29.09.: V Jablonci bude vést město čtyřkoalice
29.09.: Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace