Krajská vědecká knihovna v Liberci připravuje Týden knihoven 2022

26.09.2022 22:22:42 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Krajská vědecká knihovna v Liberci připravuje Týden knihoven 2022

V prvním říjnovém týdnu nového školního roku se jako vždy koná celostátní knihovnická kampaň Týden knihoven, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků SKIP ČR. Knihovny napříč celou zemí při ní chtějí společně veřejnost upozornit na širokou škálu služeb a možností, jež se všem bez rozdílu a zcela zdarma v knihovnách nabízejí. I naše liberecká knihovna opět připravila pestrý program po všechny generace.

„Chceme být místem, které nabízí vzdělávání a kulturu, místem, které potěší a nabídne možnost smysluplného trávení volného času. Věříme, že v rámci kampaně Týden knihoven se nám podaří do knihovny přilákat i Ty, kteří zatím neměli příležitost se s knihovnou potkat," vysvětlila PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.

Děti se mohou těšit na oblíbené Rande naslepo s knihou nebo na sobotní dopolední pohádku s názvem Pták Žal, kterou nabídneme 8. října v 10 hod. Se svými rodiči či prarodiči si mohou zasoutěžit v zábavném literárním kvízu Rozuteklé příběhy a především se u nás i na pobočkách všichni noví dětští čtenáři mohou v Týdnu knihoven registrovat zdarma.

Nadto zcela nově rozjedeme čerstvou novinku - kurz základů elektřiny a magnetismu pro zvídavé děti, který jsme nazvali Elektrohrátky a který zahájíme právě v Týdnu knihoven v úterý 4. října v 17 hodin. Pro děti, které rády zpívají a hrají na rozličné bubínky a rytmické nástroje, jsme připravili nový hudební pořad s názvem Muzizvuky, jenž se poprvé uskuteční také v úterý 4. října od 16 hodin.

Teenagery a všechny mladé duchem jistě zaujme soutěžní klání o nejrychleji vyřešenou únikovou hru Případ ztracené knihy, do nějž se mohou v Týdnu knihoven přihlásit. A také se nám opět o slovo hlásí Vinyl! V Týdnu knihoven pro Vás chystáme lákavou novou variantu, kterou jsme nazvali Gramočtení. Po celý týden na vás v Hudební knihovně budou čekat audioknihy na gramofonových deskách z fondu naší knihovny, které si můžete vypůjčit domů nebo rovnou přehrát na našem novém gramofonu a s novými sluchátky!

Knihovny v celé republice se snaží přivést ke čtení nové zájemce, a to zejména z řad dětí. A právě zajímavé programy mohou této snaze pomoci. Knihovníci musí nacházet skutečně kreativní cesty, jak nové čtenáře a zájemce o život v knihovně získat. Dnes už knihovny nejsou jen místy, kde se půjčují knihy. Odehrává se tam mnoho zajímavého a často překvapivého. Knihovny se staly vlastně svého druhu komunitními centry," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

I v nabídce jednotlivých pořadů přinese Týden knihoven mnoho zajímavého. V pondělí 3. října v 18 hodin promítneme v knihovně dokumentární film Jana Šikla Rekonstrukce okupace o invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968, který obsahuje množství dosud nezveřejněných záběrů z různých míst v republice včetně Liberce.

V úterý 4. října v 17:30 se zájemci o vojenskou historii mohou připojit ke komentované prezentaci Atypických objektů lehkého opevnění, kterou u nás pořádá Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Tesařově.

Ve středu 5. října v 18 hodin nabídnou komponovaný literárně-hudební pořad Ženy kolem Boženy o ženských osobnostech, které ovlivnily život největší české spisovatelky. K aktuálnímu celostátnímu společnému tématu všech knihoven, jímž je udržitelnost, se vztahuje závěrečná přednáška našeho cyklu O vodě a s vodou, která nese název Vše o vodě.

Do tajů vodního hospodářství nás v něm zavede Ing. Petr Vít, a to ve čtvrtek 6. října v 18 hodin. A v Týdnu knihoven najdou svůj prostor i senioři. Ve spolupráci s poradenským portálem Neztratit se ve stáří totiž připravujeme na pátek 7. října Poradenský den pro seniory a jejich blízké s nabídkou odborných přednášek a bezplatného poradenství. Veškeré podrobnosti k nabídce Týdne knihoven najdou zájemci na webových stránkách knihovny v sekci Aktuálně a v Kalendáři akcí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace