Krajská vědecká knihovna v Liberci připravuje Týden knihoven 2022

26.09.2022 22:22:42 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Krajská vědecká knihovna v Liberci připravuje Týden knihoven 2022

V prvním říjnovém týdnu nového školního roku se jako vždy koná celostátní knihovnická kampaň Týden knihoven, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků SKIP ČR. Knihovny napříč celou zemí při ní chtějí společně veřejnost upozornit na širokou škálu služeb a možností, jež se všem bez rozdílu a zcela zdarma v knihovnách nabízejí. I naše liberecká knihovna opět připravila pestrý program po všechny generace.

„Chceme být místem, které nabízí vzdělávání a kulturu, místem, které potěší a nabídne možnost smysluplného trávení volného času. Věříme, že v rámci kampaně Týden knihoven se nám podaří do knihovny přilákat i Ty, kteří zatím neměli příležitost se s knihovnou potkat," vysvětlila PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.

Děti se mohou těšit na oblíbené Rande naslepo s knihou nebo na sobotní dopolední pohádku s názvem Pták Žal, kterou nabídneme 8. října v 10 hod. Se svými rodiči či prarodiči si mohou zasoutěžit v zábavném literárním kvízu Rozuteklé příběhy a především se u nás i na pobočkách všichni noví dětští čtenáři mohou v Týdnu knihoven registrovat zdarma.

Nadto zcela nově rozjedeme čerstvou novinku - kurz základů elektřiny a magnetismu pro zvídavé děti, který jsme nazvali Elektrohrátky a který zahájíme právě v Týdnu knihoven v úterý 4. října v 17 hodin. Pro děti, které rády zpívají a hrají na rozličné bubínky a rytmické nástroje, jsme připravili nový hudební pořad s názvem Muzizvuky, jenž se poprvé uskuteční také v úterý 4. října od 16 hodin.

Teenagery a všechny mladé duchem jistě zaujme soutěžní klání o nejrychleji vyřešenou únikovou hru Případ ztracené knihy, do nějž se mohou v Týdnu knihoven přihlásit. A také se nám opět o slovo hlásí Vinyl! V Týdnu knihoven pro Vás chystáme lákavou novou variantu, kterou jsme nazvali Gramočtení. Po celý týden na vás v Hudební knihovně budou čekat audioknihy na gramofonových deskách z fondu naší knihovny, které si můžete vypůjčit domů nebo rovnou přehrát na našem novém gramofonu a s novými sluchátky!

Knihovny v celé republice se snaží přivést ke čtení nové zájemce, a to zejména z řad dětí. A právě zajímavé programy mohou této snaze pomoci. Knihovníci musí nacházet skutečně kreativní cesty, jak nové čtenáře a zájemce o život v knihovně získat. Dnes už knihovny nejsou jen místy, kde se půjčují knihy. Odehrává se tam mnoho zajímavého a často překvapivého. Knihovny se staly vlastně svého druhu komunitními centry," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

I v nabídce jednotlivých pořadů přinese Týden knihoven mnoho zajímavého. V pondělí 3. října v 18 hodin promítneme v knihovně dokumentární film Jana Šikla Rekonstrukce okupace o invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968, který obsahuje množství dosud nezveřejněných záběrů z různých míst v republice včetně Liberce.

V úterý 4. října v 17:30 se zájemci o vojenskou historii mohou připojit ke komentované prezentaci Atypických objektů lehkého opevnění, kterou u nás pořádá Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Tesařově.

Ve středu 5. října v 18 hodin nabídnou komponovaný literárně-hudební pořad Ženy kolem Boženy o ženských osobnostech, které ovlivnily život největší české spisovatelky. K aktuálnímu celostátnímu společnému tématu všech knihoven, jímž je udržitelnost, se vztahuje závěrečná přednáška našeho cyklu O vodě a s vodou, která nese název Vše o vodě.

Do tajů vodního hospodářství nás v něm zavede Ing. Petr Vít, a to ve čtvrtek 6. října v 18 hodin. A v Týdnu knihoven najdou svůj prostor i senioři. Ve spolupráci s poradenským portálem Neztratit se ve stáří totiž připravujeme na pátek 7. října Poradenský den pro seniory a jejich blízké s nabídkou odborných přednášek a bezplatného poradenství. Veškeré podrobnosti k nabídce Týdne knihoven najdou zájemci na webových stránkách knihovny v sekci Aktuálně a v Kalendáři akcí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace