Kraj představil novou podobu dolního centra Liberce

17.10.2017 21:37:27 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kraj představil novou podobu dolního centra Liberce

Z deseti architektonických návrhů v soutěži o rekultivaci a úpravu okolí budovy krajského úřadu Libereckého kraje vybrala porota dva, které doporučila členům rady ke schválení. Autorem prvního návrhu je pražské re:architekti studio s.r.o., které si ze soutěže odnese 350 tisíc korun.

Druhé místo patří liberecké společnosti SIAL architekti a inženýři spol. s r.o., které kraj odmění 240 tisíci korunami. Po 50 tisíci korunách obdrží i tři vybraní účastníci soutěže, jejichž díla porotu rovněž zaujala. Výstava všech návrhů je pro zájemce k vidění ve foyer budovy Krajského úřadu Libereckého kraje od úterý 17. října do úterý 31. října 2017.

„Předmětem plnění soutěže o návrh bylo zpracování architektonicko-krajinářského návrhu úprav veřejného prostranství v okolí sídla Krajského úřadu Libereckého kraje," řekl hejtman Martin Půta. „Chtěli jsme, aby návrh začlenil budovu kraje, nabídl kultivaci jejího okolí, které je výrazným, ale nedůstojným prostorem dolní části centra Liberce a také aby veřejnost měla přístup k řece," doplnil hejtman Půta.

 Vybíralo se z 10 návrhů

Deset podaných soutěžních návrhů hodnotila porota dle kvality řešení veřejného prostoru a krajinářských úprav, dle kvality architektonicko-konstrukčního řešení lávky, dle kvality dopravního řešení a parkování, dle kvality řešení parkovacího domu a dle ekonomické přiměřenosti a realizovatelnosti. Nezávislá část poroty byla tvořena odborníky z řad architektů a do závislé části byli jmenováni zástupci Libereckého kraje. Další přizvaní odborníci se vyjadřovali k architektonickým návrhům z hlediska rozpočtových nákladů nebo způsobu dopravního řešení. Po posouzení jednotlivých návrhů se porotci shodli, že budou uděleny dvě ceny a tři odměny.

„První cenu ve výši 350 000 korun obdrží účastník re:architekti studio s.r.o. a druhou ve výši 240 000 korun účastník SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. Tři odměny ve výši 50 000 korun budou vyplaceny účastníkům MS plan s.r.o., CMC architects a.s. a Ing. Ondřeji Remešovi," sdělil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Na základě doporučení poroty odsouhlasila rada kraje 25. října 2017 výsledky soutěže o návrh „Parkovací dům, lávka a kultivace okolí sídla Libereckého kraje". Vybrány byly dva návrhy. První návrh účastníka re:architekti studio s.r.o. a druhý návrh účastníka SIAL architekti a inženýři spol. s r.o.

Výstavba může začít v roce 2019

V souladu se soutěžními podmínkami může Liberecký kraj pokračovat ve vyhlášení jednacího řízení bez uveřejnění, jehož předmětem bude zpracování projektové dokumentace pro vlastní realizaci akce. „Projekční práce mohou trvat minimálně rok. Výstavba tak bude moci začít v roce 2019, a to v případě, že budou na realizaci schváleny finanční prostředky. Předpokládané náklady byly 64 milionů korun, avšak vítězný návrh uvažuje s částkou přes 100 milionů korun," řekl Marek Pieter, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

 „V krajském rozpočtu máme připravené peníze na parkovací dům. Z této položky také zaplatíme městu Liberec za část pozemků, které musíme majetkově vyřešit. Pro mě jsou důležité dva termíny, rok 2019 jako začátek prací a rok 2020 jako jejich ukončení," uzavírá hejtman.

Složení poroty:
Ing. arch. Tomáš Hradečný - předseda poroty
prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel
Ing. Martina Forejtová
Ing. arch. Filip Horatschke
Náhradník: Ing. arch. Pavel Buryška

Martin Půta
náhradník: Marek Pieter
Ing. Vinklátová Květa
náhradník: Ing. Loučková Kotasová Radka
Ing. Tomáš Hocke
náhradník: Ing. Jitka Volfová
Ing. Markéta Kohoutová, sekretář soutěže, zpracovatel soutěžních podmínek

Popis vítězného návrhu očima poroty:

Vítězný návrh je jak hmotově, tak mírou zásahu do území přiměřený. Urbanistická struktura potvrzuje solitérní postavení stávajících budov, které správně doplňuje. Vzájemná proporce zelených a zpevněných ploch je volena citlivě. Objekt parkovacího domu je tvarově, konstrukčně a provozně jednoduchý, takže nevyvolává nutnost užití ekonomicky náročných technologií.

Půdorysná orientace parkovacího domu pozitivně ovlivňuje prostorové vztahy mezi jednotlivými objekty a současně vhodně upravuje vazbu na centrum města. Porota kladně hodnotila velkorysé řešení předprostoru sídla KÚ LK s důrazem na přibližování pobytových míst k řece, která jsou charakteristickým znakem návrhu.

Díky nově navrženému pobytovému schodišti sestupujícímu až k řece získává Liberec nový typ veřejného prostoru, který předznamenává pestrou paletu využití. Význam řeky je výborně pochopen také v materiálovém řešení, kdy se kamenný materiál koryta přelévá do opěrných zdí a komunikačních ramp a chodníků. Jednotícím prvkem je rovněž detail zábradlí vycházející z lokálních vzorů.

Pozitivním momentem je také převažující rekreační pojetí zeleně v jižním cípu řešeného území zahrnující dětské hřiště. Návrh rozvíjí kvalitu zeleně a výrazně ji podporuje uplatněním nových vzrostlých stromů zachovávajících přehlednost prostoru.

Přehled soutěžních návrhů:

Soutěžní číslo

Účastník

Sídlo

Odměna/cena

1

MS plan s.r.o.

U Nikolajky 1085/15
150 00 PRAHA 5

50.000,-Kč - odměna

2

HaskoningDHV Czech Republic, spol. s r.o.

Sokolovská 100/94
186 00 Praha 8

--

3

ARCHITEKT VOREL s.r.o.

Dolnoveská 30, Fryšták, 763 16

--

4

CMC architects a.s.

Jankovcova 1037/49, 170 00 Praha 7

50.000,-Kč - odměna

5

Ing. Ondřej Remeš

Nové domky 131, 747 56 Dolní Životice

50.000,-Kč - odměna

6

Ing. arch. Ondřej Pleštil, Ph.D

Vlčí vrch 672/28, Liberec 15, 460 15

--

7

Ing. Karel Novotný

Husova 97/1097, 460 01 Liberec I

--

8

PETR STOLÍN ARCHITEKT s.r.o.

Vaňurova 820/12g, 46007 Liberec III - Jeřáb

--

9

re:architekti studio s.r.o.

Milady Horákové 481/24, 170 00 Praha 7- Holešovice

350.000,00 Kč 1. cena

10

SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. Liberec

U Besedy 8/414, 460 07 Liberec III IČO : 18381481

240.000,00 Kč 2. cena

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zahájí výstavu návrhů na kultivaci okolí sídla Libereckého kraje
Kraj vyhlásí architektonickou soutěž na proměnu okolí svého sídla
Chtějí proměnit okolí krajského úřadu, na jaře vyhlásí soutěž o návrh

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace