Kraj pokračuje v ochraně měkkých cílů, pomůže i v prevenci

23.03.2024 22:44:31 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Kraj pokračuje v ochraně měkkých cílů, pomůže i v prevenci

Zpracování a revize bezpečnostních plánů škol a školských zařízení, teoretická školení, semináře pro zaměstnance a praktická cvičení se zaměřením na útok na měkký cíl. To vše podpoří Liberecký kraj v rámci projektu, který navazuje na dotační titul Ministerstva vnitra z období let 2019-2022. Krajští radní na svém jednání rozhodli o výběru dodavatele těchto služeb přímým zadáním v rámci pravidel veřejných zakázek malého rozsahu. Bude jím firma Doverville, s.r.o. Celková cena nesmí překročit 2 295 370 korun včetně DPH. Její konečná výše se bude odvíjet od počtu zajištěných aktivit.

„Tyto aktivity musíme odlišit od nedávno vyhlášeného dotačního programu 1.5, ve kterém máme připraveno 5 milionů korun a jenž se zaměřuje na opatření vedoucí k větší bezpečnosti škol jako měkkých cílů, stanovení bezpečnostních priorit, vytvoření funkčního systému ochrany a nastavení provázaných bezpečnostních opatření. Na včerejším jednání krajské rady jsme totiž rozhodli o výběru firmy, která zajistí zpracování a revize bezpečnostních plánů škol a školských zařízení, teoretická školení a semináře pro zaměstnance škol a školských zařízení a praktická cvičení se zaměřením na útok na měkký cíl," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. „Volíme cestu přímého zadání. S firmou Doverville máme totiž velice dobré zkušenosti již z předchozích let, jelikož zajišťovala aktivity v rámci programu, který dotovalo Ministerstvo vnitra. Navíc výběrové řízení by zabralo delší čas, a to si při současné situaci nemůžeme dovolit."

Cílovou skupinou tohoto projektu jsou školy a školská zařízení zřizované Libereckým krajem (většina středních škol v regionu, pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, dětské domovy a základní školy speciální).

Firma letos počítá s tvorbou bezpečnostního plánu ve 20 případech, k jejich revizi dojde u 10 školských zařízení. V plánu je na rok 2024 také 10 cvičení, o nichž bude kraj ještě informovat. Projekt počítá také se dvěma semináři a jedním rozsáhlým součinnostním cvičením s Policií České republiky.

Dosavadní stručný přehled práce Libereckého kraje v oblasti bezpečnosti:

• V roce 2018 organizace seminářů pro odbornou veřejnost
• 2019-2021 kraj využil dotační titul Ministerstva vnitra na projekt „Ochrana a zabezpečení škol a školských zařízení jako měkkých cílů"
• Z dotačních titulů vynaloženo přibližně 3,5 milionu korun, zapojilo se 16 škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem a vzděláváním prošlo přes 300 pedagogických i nepedagogických zaměstnanců
• Dále ve spolupráci s policií - dvakrát do roka cvičení na téma „AMOK - útok aktivního střelce". Za poslední dva roky se cvičení uskutečnila například na středních školách v Turnově, Frýdlantu, České Lípě a Jablonci nad Nisou
• Dotační titul ale skončil, a tak nyní krajský odbor školství má vlastní tříletý projekt na systematické proškolování dalších škol zřizovaných Libereckým krajem včetně jednoduchých metodických návodů k běžnému použití ve smyslu strategie UTEČ, SCHOVEJ SE, BOJUJ!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj vyhlašuje program na zvýšení bezpečnosti na školách
Taktická cvičení ve školách probíhala napříč Libereckým krajem
Útočníci přepadli školu v Turnově. Při cvičení se jim postavili učitelé

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace