Kraj podpoří vybudování lanovky na Ještěd. Liberec získá areál od ČD
26.08.2022 17:33:27 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Jednání o budoucnosti lanovky na Ještěd již přineslo konkrétní výsledky. Po čtvrtečním setkání členů strategické skupiny se statutární město Liberec rozhodlo nabýt areál Českých drah, kudy lanovka projížděla do doby jejího zřícení vloni na podzim. Českým drahám doposud lanovka i pozemky patří. Liberecký kraj je připraven výstavbu nové lanovky finančně podpořit poté, co bude mít město dokončený projekt. Stavba vyžaduje podle předběžných odhadů investici ve výši 300 milionů korun.
„Československé dráhy kdysi vybudovaly po celé republice množství lanovek, ale dnes zůstala v našem majetku pouze tato jediná. Na základě předběžných tržních konzultací a dalších expertíz nám tak vyšlo jako nejvýhodnější řešení najít pro obnovu lanovky partnera, který současnou dráhu odkoupí a vybuduje na Ještěd novou moderní lanovku. Uspořené prostředky ve výši nejméně 250 až 300 milionů korun pak můžeme nasměřovat do obnovy vlaků a vylepšení našich služeb na železnici. Přeprava cestujících ve vlacích je náš core business, na který se chceme soustředit," objasnil postup Českých drah Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu.
„Město Liberec je vlastníkem všech pozemků v lokalitě ještědského areálu a rádi bychom si i do budoucna uchovali kontrolu nad dalším budoucím vývojem a rozvojem v tomto území. Společně s Libereckým krajem také dlouhodobě usilujeme o zapsání Ještědu do seznamu světového dědictví UNESCO a i lanová dráha v tom nepochybně bude hrát do budoucna roli. Nyní jsou na řadě jednání v orgánech města o možnostech a variantách převzetí areálu a také majetkoprávních úkonech. Ty potrvají asi půl roku a rozhodne o nich až nové zastupitelstvo. Za sebe si neumím představit, že by město lanovku nezískalo. Považoval bych to za obrovskou chybu," dodal primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník.
Budoucí podoba lanové dráhy by podle primátora měla respektovat i vzhled hotelu na Ještědu. O tom, jaký typ lanovky na Ještěd bude do budoucna jezdit, zatím není rozhodnuto. „Zároveň platí, že město musí hledat strategického partnera na projektování, výstavbu a budoucí provoz lanovky," doplnil liberecký primátor Jaroslav Zámečník.
Stávající lanovku nelze jednoduše obnovit v původní podobě. Původní dráha vznikla v 70. letech minulého století a ani po rekonstrukci a doplnění nových bezpečnostních prvků by při schvalování zřejmě nesplnila požadavky současné legislativy, která platí od roku 2016.
„To, že statutární město Liberec má zájem lanovku získat do majetku, obnovit ji a provozovat, považuji za dobrou zprávu. Lanovka na Ještěd byla odjakživa symbolem nejen Liberce, ale i celého našeho regionu. Jsem proto rád, že České dráhy přijaly rozumnou nabídku statutárního města Liberec, které projevilo zájem areál a lanovku nabýt do vlastnictví. Liberecký kraj je ochoten záměr investičně podpořit poté, co město připraví projekt na její výstavbu. Jsme rozhodnuti jednat kromě města i s novými vlastníky Českých radiokomunikací. Považuji za významnou také případnou dohodu s majitelem hotelu Ještěd," uvedl hejtman Martin Půta.
Současný majitel lanovky, České dráhy, před časem podepsal čtyřstranné memorandum se statutárním městem Liberec, Libereckým krajem a společností TMR o tom, že všechny strany mají zájem na stavbě nové lanovky na Ještěd.
Lanovku nelze obnovit v původní podobě, protože podle současných technických norem nemohou jednotlivé kabinky pojmout takový počet cestujících. Nová lanovka by mohla využívat oběžnou technologii s osmi až desetimístnými kabinkami. Uvažuje se také o prodloužení její dráhy tak, aby plynule navazovala na konečnou tramvajovou stanici. Lanovku plánuje statutární město Liberec začlenit do městské hromadné dopravy.
„Příští rok v červnu bude dokončena rekonstrukce silnice ze Světlé pod Ještědem na Výpřež. Chceme poté, aby pod Ještěd zajížděly autobusy, a to do doby, než se postaví nová lanovka. Souběžně s tím budeme pracovat na vytvoření fungujícího systému parkování, které by odpovídalo významu této turisticky hojně navštěvované lokality, a to včetně informačních panelů, jež by napomáhaly regulovat dopravu," dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.
Související články
Kudy a jak nejlépe na Ještěd? Pěšky, lanovkou i autem
V dubnu začne poslední část rekonstrukce silnice na Ještěd
Spadla kabina lanovky na Ještěd, zemřel strojvedoucí
Cestu na Ještěd uzavřou stavební práce
VIDEO: Výlet na Ještěd se západem slunce na začátku zimy 2020
VIDEO: Západ slunce při novoročním výstupu na Ještěd
Oslavy Ještědu: skvělé počasí a pestrý program pro děti i dospělé
Oslavy Ještědu odhalí nepřístupná místa a přinesou muziku i divadlo
Výročí Ještědu oslavilo přes osm tisíc návštěvníků
Výtvarná soutěž Vesmírný Ještěd zná své vítěze
Kraj získá licenci na užití vyobrazení vysílače a hotelu Ještěd
Ještěd své narozeniny oslaví opět s lidmi
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
V trase budoucí silnice Ohrazenice – Úlibice začal geotechnický průzkum
V trase budoucí silnice I/35 Ohrazenice - Úlibice s celkovou délkou cca 33 km aktuálně probíhá zpracování dokumentace pro realizaci podrobného geotechnického průzkumu (GTP). „Samotnému zahájení prací na podrobném GTP předchází rozsáhlá administrativní příprava k zajištění potřebných ohlášení a seznámení majitelů pozemků se vstupem na jejich pozemky, přičemž v celé trase je jich několik stovek. To nyní zhotovitelé podrobného GTP na úsecích I/35 Ohrazenice - Valdštejnsko a I/35 Čímyšl - Úlibice zajišťují," sdělila za Ředitelství silnic a dálnic ČR Kamila Zahálková. Více podrobností na Našem Pojizeří
Nejnovější články
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Starostlivý soused v Jablonci zachránil ženu
O dětské dopravní hřiště v Jablonci byl v létě velký zájem
Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 4. až 6. října
Program Týdne sociálních služeb je bohatý
Nejčtenější články
04.10.: Hořel dům na rohu Anenské a Soukenné ulice v Jablonci
06.10.: Starostlivý soused v Jablonci zachránil ženu
04.10.: Jablonecké svozy bioodpadu v říjnu 2024
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.