Kraj nově podpoří ordinace praktických lékařů i zubní ordinace

24.05.2023 07:00:24 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kraj nově podpoří ordinace praktických lékařů i zubní ordinace

Obnovit zaniklé ordinace v obcích, převzít ty stávající nebo umožnit vznik zcela nových poskytujících základní i zubní péči chce kraj z Programu primární péče. Členové rady záměr vytvoření nového programu podpořili, jednat o něm budou rovněž krajští zastupitelé.

„Tímto krokem reagujeme na nedostatek fungujících ordinací v oblasti primární péče v kraji a jsem rád, že po několika samostatných pokusech některých starostů o zajištění ordinací v obcích nyní dostala celá snaha jasná pravidla a odpovídající finanční podporu v rámci celého kraje. Nahrazuje tímto také povinnost zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví. Starostům tak přichází pomoc od kraje v jejich často dlouhodobě bezvýchodné situaci," uvedl hejtman Martin Půta.

„Účelem nového programu je zajištění dostupnosti primární péče pro občany regionu prostřednictvím podpory vzniku nových ordinací primární péče, obnovy zrušených ordinací primární péče a podpory převzetí stávajících ordinací primární péče v obcích Libereckého kraje, a to v oborech všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost, pediatrie, a zubní lékařství," uvedl Vladimír Richter, člen rady kraje pro resort zdravotnictví

Vznik nového dotačního programu č. 9.4 Podpora primární péče umožnilo také zrušení části lékařské pohotovostní služby v některých oblastech Libereckého kraje. „Finanční úsporu, která nám v odboru zdravotnictví zrušením některých pohotovostí vznikla, nyní můžeme využít pro pokrytí potřeb nového dotačního programu," vysvětlil radní Vladimír Richter.

Příjemci dotace nového dotačního programu č. 9.4 jsou obce Libereckého kraje. „Chceme podpořit jejich úsilí zabezpečit pro občany v regionu kvalitní a dostupnou primární péči. Obce budou moci hradit z dotace náklady na vybavení ordinace primární péče, nákup nemovitého majetku pro potřeby vybudování ordinace primární péče, provozní náklady ordinace primární péče a náklady na zakoupení a převzetí stávající praxe novým lékařem primární péče," doplnil radní Richter.

Celková finanční částka v Programu je 4 500 000 korun. Minimální výše dotace činí pro jednu žádost 10 000 korun. Maximální výše dotace se bude pohybovat od 400 000 do jednoho milionu korun, a to podle typu ordinace a počtu obyvatel dané obce. „Obce s počtem obyvatel do 10 000 si v případě žádosti o podporu ordinace praktického lékaře může přijít maximálně na 800 000 korun na jednu žádost. U obce s vyšším počtem obyvatel je to maximálně 400 000 korun. U obcí žádajících podporu na zubní ordinace se jedná o částku maximálně 1 milion korun, a to bez ohledu na počet obyvatel," řekl Vladimír Richter, člen rady kraje pro resort zdravotnictví.

Maximální výše dotace kraje ze způsobilých výdajů je 70 %. Žadatel může podat současně jednu žádost pro podporu ordinace lékaře v oboru všeobecné praktické lékařství, jednu žádost pro podporu ordinace lékaře v oboru praktické lékařství pro děti a dorost/pediatrie a jednu žádost pro podporu ordinace lékaře v oboru zubní lékařství v rámci jednoho Vyhlášení programu. Pokud je obci poskytnuta dotace v rámci tohoto dotačního programu, obec může žádat o dotaci na podporu stejné odbornosti, která byla již podpořena, nejdříve po uplynutí doby 5 let od poskytnutí dotace na danou zdravotní službu ve stejném oboru (všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost/pediatrie, zubní lékařství).

„Program bude fungovat již letos. V červnu bude vyhlášen a od prvního září do konce prosince tohoto roku se budou moci obce do programu hlásit," uzavřel radní Vladimír Richter.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Vinnetou se vrací do Turnova!

Pokud jste si mysleli, že jste viděli všechny možné verze příběhu o přátelství mezi Vinnetouem a Old Shatterhandem, připravte se na překvapení! Divadelní soubor Tyl Slaná vás zve na reprízu divadelní komedie Vinnetou od autora Petra Kolečka, která se uskuteční ve čtvrtek 22. února v Městském divadle v Turnově. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

20.02.: Hořel rodinný dům v Zásadě
21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace