Koncertování na hradě Valdštejn bylo pro IG! generálkou na olympiádu
28.06.2018 09:46:28 | Autor: Helena Kočová, Jitka Holová, Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj
V sobotu 23. června za chmurného počasí zamířila k hradu Valdštejn, skrytému v srdci Českého ráje, početná skupina dětí-sboráků z jabloneckého dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude!, aby se všichni i s jejich rodiči rozloučili s koncertní sezonou v České republice. Mladí zpěváci zde totiž předvedli svůj repertoár připravovaný na světové olympijské hry v Jihoafrické republice, kam ani ne za dva týdny vyráží.
Představení proběhlo ve velmi příjemné atmosféře v tamější kapli pro komornější obecenstvo. Z očí všech přítomných bylo jasné, že si celé hudební odpoledne užili jak diváci, tak i samotní zpěváci, kteří byli po každé skladbě odměněni bujarým potleskem. Během koncertu sbormistr vyjádřil velké díky všem firmám i jednotlivcům, kteří svým finančním darem cestu dětí na soutěž podpořili. Částka, která je potřeba pro kompletnímu zajištění celého projektu je veliká a stále ještě není kompletní a je možné i nadále na tuto akci přispět na účet sboru (č. ú. 2000802432/2010 Fio banka, a.s.).
Už jen zbývá popřát hodně štěstí, spoustu odvahy a úspěchů na africkém kontinentu, kde se začátkem července sbor zúčastní soutěže ve dvou kategoriích - duchovní hudba a spirituály.
DPS Iuventus, gaude!, který je svými přípravnými sbory součástí ZUŠ Jablonec nad Nisou, se pod řízením sbormistra MgA. Tomáše Pospíšila účastní již čtvrté světové sborové olympiády. Sbor byl založen v roce 2005 a v současné době v něm působí téměř 200 dětí.
Kromě olympijských her si přivezl i další ocenění z českých i mezinárodních soutěží (2012 Sbor roku v ČR, Mistr světa v duchovní hudbě a absolutní vítězství v soutěží Grand Prix v roce 2011 v rakouském Grazu a zisk pěti zlatých medailí World Choir Games 2008, 2012 a 2014 a další). Na klavír doprovází Mgr. Jana Lišková Kvochová.
World Choir Games je největší mezinárodní hudební soutěží ve sborovém zpěvu. Koná se každé dva roky a pořadatelem je mezinárodní hudení instituce Interkultur. V letošním roce jsou to už desáté olympijské hry v pořadí. Proběhnou od 4. do 14. července v Tswane (dříve Pretoria) v Jihoafrické republice.
Související články
Iuventus, Gaude! obdrží podporu pro účast na World Choir Games
Obrazem: Iuventus, gaude! v Eurocentru
Sbor Iuventus, Gaude! vystoupil před jabloneckou radnicí
Sbor IG! otevře pravidelné hudební středy před jabloneckou radnicí
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Tradiční jablonecký dotační titul na podporu výstavby
Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlašuje Program podpory výstavby technické infrastruktury pro rok 2026. Stejně jako v předchozích letech zaměří podporu na výstavbu domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. Pro letošní rok město vyčlenilo částku 1 milion korun. Novinkou je možnost podat žádost v obou kolech také elektronicky prostřednictvím Portálu Jablonečana. „Podporou domovních čistíren a kanalizačních přípojek zlepšujeme kvalitu životního prostředí i technickou infrastrukturu ve městě. Chceme, aby byl program pro občany co nejdostupnější, proto letos umožníme i plně elektronické podání žádostí," říká jablonecký primátor Miloš Vele. O investiční dotaci mohou žádat majitelé objektů určených k trvalému bydlení v katastru Jablonce nad Nisou, získat mohou 50 % z celkových způsobilých výdajů, maximálně však 50 tis. korun na jednu bytovou jednotku, a to od 1. dubna do 30. října.
Nejnovější články
Veliký úspěch nejmladších atletů v krajském přeboru
Divadelníci z Višňové předvedou Takovou lásku z mládí
Provoz MHD na Jablonecku o jarních prázdninách
Turnaj v Železném Brodě Hospoda cup 2026 vyhrál tým Bombshell
Prevence kriminality oslovila jablonecké středoškoláky
Nejčtenější články
05.03.: Turnaj v Železném Brodě Hospoda cup 2026 vyhrál tým Bombshell
05.03.: Osmnáctý benefiční ples hejtmana opět podpořil dobrou věc
06.03.: Veliký úspěch nejmladších atletů v krajském přeboru
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.