Klub Na Rampě slaví čtvrtstoletí

31.10.2022 17:20:09 | Autor: Milena Bauerová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Klub Na Rampě slaví čtvrtstoletí

Jen několik hudebních klubů v Česku se může pochlubit podobně dlouhou historií. V prosinci 1996 proběhla první akce tehdy zřízeného společenství - Klubu Na Rampě v prostoru někdejšího pavilonu A jabloneckého Výstaviště. Letošní sezona je tedy již č. 26, oslavy čtvrtstoletí klub posunul o rok z důvodu covidové epidemie a omezení kulturních aktivit v loňském roce.

Hlavní postavou zrodu Rampy na sklonku roku 1996 byl Roman Rákosník, podporovaný řadou místních přátel, a Rampa se brzy stala kultovním místem milovníků dobré kultury všech generací. Po jeho odchodu v roce 2001 se provozu ujímají nejvěrnější návštěvníci klubu sdružení ve spolku Jablonecká kulturní obec (JabKO). Rampa během prvních 10 let existence prožila krásné časy, ale i sezóny, kdy přežívala pouze díky nadšení jednotlivců.

Koncem roku 2005 byla zahájena rekonstrukce pavilonu A, navazující na přestavbu celého Výstaviště, ze kterého se stalo dnešní Eurocentrum. Provoz klubu musel být přerušen, JabKO v zájmu udržení kontinuity pokračovalo pod hlavičkou „Rampa v exilu" v produkci omezeného programu v náhradních prostorách po celém Jablonci.

V roce 2006 ve výběrovém řízení na nového provozovatele klubu byla vybrána jablonecká firma SUNDISK rodiny Bauerových, která se na chodu klubu podílela již řadu let - jako návštěvníci i členové spolku JabKO. Milena Bauerová se vedle předsednictví v JabKO stala dramaturgyní a šéfovou klubu. Rekonstruovaný prostor byl otevřen v říjnu 2006, na výzdobě interiéru se podílela řada mladých jabloneckých umělců.

Klub Na Rampě patří pro svůj pestrý program, kvalitní zvuk či atmosféru setkávání více generací mezi několik muzikanty i návštěvníky hodně ceněných klubů v celé republice. Slouží jako zázemí pro koncerty regionálních umělců, stovky místních muzikantů i pozdějších profíků prošly na Rampě deseti ročníky soutěže Stárplej. Přednášejí tu sportovci, cestovatelé, osobnosti nejenom našeho kraje, hrají divadla malých forem, probíhají regionální kola folkových soutěží, workshopy a další, stále trvá nejstarší projekt klubu - Horečka sobotní noci Petra Vobořila. Rádi se sem vracejí celorepublikově známé kapely a muzikanti.

Na tvorbě programu Rampy se podílejí i Luděk Hlásek, Martin Bauer mladší a starší, díky nim sem našly cestu i kapely a osobnosti světové, například Joe Bonamassa, Walter Trout, Cliff Moore, Layla Zoe, basák Rolling Stones Deryl Jones i další spoluhráči světových hvězd se svými menšími projekty, kanadští Death South, ruská Otava Yë, v letošním roce třeba Martin Barre z Jethro Tull, nesčetné množství angloamerických bluesrockových skupin i kapely z Latinské Ameriky. Oceněním klubu je mnohaleté členství jeho dramaturgyně v Akademii populární hudby, která nominuje hudební Ceny Anděl.

Pestrý program je umožněn i díky finanční podpoře města Jablonec n. N. a společností Sundisk a Premedis.

Letošní sezona odstartovala nabitým programem od poloviny září. Vrcholem oslav bude víkend 4.až 6. listopadu. V pátek s Rampou slaví stejně stará kapela Wohnout, v sobotu od 18 hodin proběhne galavečer oslav. V programu vystoupí několik jabloneckých sestav všech generací, například Ornament, HlaDoKop, DDB, Funky Beasts a Maršál Bazén, který doprovodí i další pozvané hosty - mezi nimi Matěj Ptaszek (excelentní bluesman, hráč na foukací harmoniku), Pospy (The Scoffers, Nandey), Týna Hádková (Big O Band), Jan Verl a Andy Letham (Blues Doctors) a další. Vystoupí KÚD Liberec se speciálním krátkým představením, celý večer moderují Martin Kadlec a Pája Žďánská z téhož divadla. Instalována bude výstava programů, fotek, poběží i promítání a obrázky z rampovské historie. V neděli odpoledne zabubnují Rampě do dalších let dětští účastníci bubenických dílniček.

Rampa zve všechny Jablonečáky i další návštěvníky na svůj tradičně pestrý program jubilejní sezony i listopadový galavečer.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Listopadový program akcí v Klubu Na Rampě

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hanuš zachránil alespoń bod
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace